enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Yeni yılda depresyondan korunmak için uyku, beslenme ve spora dikkat

Yeni yılda depresyondan korunmak için uyku, beslenme ve spora dikkat
7 Şubat 2023
0
A+
A-

COVID-19 sürecinde gelişen kaygı ve endişeler, hastalık korkusu, ekonomik sorunlar ve uyku bozuklukları muhtemel bir depresyon salgınının en önemli tetikçileri olarak görülüyor. Peki yeni yılda daha sağlam bir psikoloji için neler gerekiyor? DoktorTakvimi uzmanlarından Uzm. Klinik Psikolog Asya Doğan, depresyon söz konusu olduğunda yapılması gerekenler hakkında önemli bilgiler veriyor. Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’ndan Dilek ÖZCAN’ın haberine göre, Hayatta karşılaşılan zorluklar kimi zaman kişileri psikolojik açıdan olumsuz etkileyebiliyor.COVID-19 salgını karşısında bireylerin kaygı yaşamasının oldukça doğal ve işlevsel bir duygusal tepki olduğunu belirten DoktorTakvimi uzmanlarından Uzm. Klinik Psikolog Asya Doğan, kaygının işlevsel düzeyde olduğunda hayatta kalmamız için çeşitli önlemleri alabilmemizde büyük bir role sahip olduğunu söylüyor. Ancak bazı kişilerde kaygının fazlasıyla artış göstererek işlevsiz bir hale dönüşebildiğinin altını çizen Asya Doğan, “Artmış ve bireylerde çaresizlik, umutsuzluk gibi çeşitli duygulara sebep olan kaygı, depresyonu tetikleyebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamaya göre COVID-19, pandemi ve arkasından gelen ekonomik koşullar gibi problemler depresyonun tekrarlanma sıklığını yüzde 25 artırıyor” diyor.

Depresyon Nedir? Bu 20 Belirtiye Dikkat! - Uzm.Psk. Yasin İlker Kadınlarda kaygı, üzüntü ve stres daha fazla görülüyorCOVID-19 sürecinde gelişen kaygı ve endişelerin, hastalık korkusunun, ekonomik sorunların ve uyku bozukluklarının muhtemel bir depresyon salgınının en önemli tetikçileri olduğunu dile getiren Doğan, “Sosyal izolasyon, yalnız kalma, maddi kaygılar gibi nedenlerin etkili olduğu ve kadınların, gençlerin ve fiziksel rahatsızlığa sahip bireylerin daha fazla risk altında olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) raporunun verilerine göre kadınlarda kaygı, üzüntü ve stresin yüzde 10 daha fazla görüldüğü belirtiliyor. Umutsuzluğa sebep olan bu duygusal tepkiler depresyon için zemin hazırlayabilir” şeklinde konuşuyor.

Geceler uzar, havalar soğurken DÜZENLİ UYKU, YEMEK VE SPOR - EQ Dergi Uyku, beslenme ve spor olmazsa olmazDoğan, depresyon söz konusu olduğunda yapılması gerekenleri ise şöyle sıralıyor: “Uyku önemli bir faktör, düzenli uyumalısınız. Depresyonda bozulan alanlarda birisi olarak uyku problemleriyle sıkça karşılaşılıyor. Bir diğeri, beslenmenize dikkat edin. Beslenme biçimimiz hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımız açısından oldukça önemli. Son olarak spor yapmak hem beyin hem fiziksel hem de psikolojik sağlamlık ve gelişim açısından oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle bu tür dönemlerde dikkat edilmelidir. Bazen salgın gibi durumlarda eve kapanma şeklinde zorunluluklar ortaya çıkabilir ancak yeni aktiviteler belirlememek psikolojik açıdan bizi ayakta tutmada büyük önem taşır.”

 Gazeteci* Dilek ÖZCAN

*** DoktorTakvimi hakkındaİki Türk girişimci tarafından 2012 yılında kurulan DoktorTakvimi, 2014’te ticari faaliyetlerine başlamış ve elde ettiği başarılı sonuçların hemen sonrasında da pek çok ülkede faaliyet gösteren Docplanner Grubu’na satılmıştır. DoktorTakvimi.com interneti kullanarak sağlık araştırması yapan hasta ve danışanlar ile randevularını online bir şekilde yönetmek isteyen hekim ve uzmanları buluşturan en büyük platformdur. DoktorTakvimi’nin sisteminde 191 binden fazla hekim ve uzman profili bulunmaktadır. Sistemi profesyonel olarak kullanan hekim, uzman sayısı ise yaklaşık 12 bindir. 300 özel sağlık kurumuna da hizmet veren DoktorTakvimi, aylık 10 milyon sayfa görüntüleme sayısına sahiptir. www.doktortakvimi.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.