ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Van’da yaylaya güneş enerjisiyle su ulaştırıldı

Van’da yaylaya güneş enerjisiyle su ulaştırıldı
28 Haziran 2023
22
A+
A-

* Van Büyükşehir Belediyesi, Gevaş ilçesinin Göründü mahallesine bağlı yaylalarda, koyunların su ihtiyacını gidermek için güneş enerji panelli hayvan içme suyu projesini tamamladı.

* Elektriğin olmadığı yaylalara kurulan güneş enerji paneliyle berivanlar, süt sağımı yaptıkları koyunların su ihtiyacını da yaylada giderebiliyor.

Van’da tarım ve hayvancılığın gelişimin yönelik projeleri ile çiftçilerin yüzünü güldüren Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların talepleri doğrultusunda projelerini hayata geçiriyor.

TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)‘dan Gazeteci Veysel KAVRAYAN’ın haberine göre, kırsal mahallelerde bulunan arazilerde hayvan içme suyu (HİS) projeleri kapsamında sondaj çalışmalarını yürüten Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, güneş enerji panelleri ile suyu gün yüzüne çıkartıyor.

undefined

Bu çalışmalar kapsamında Gevaş ilçesinin Göründü mahallesinde bin 740 rakımda bulunan yaylada yapılan sondaj çalışmalarında 140 metre derinlikte suya ulaşıldı.

undefined

Sondaj çalışmaları tamamlandıktan sonra açılan kuyuya 20 adet güneş paneli ve terfi merkezi kurularak hayvanların su ihtiyacını karşılayacak 35 sıvat yerleştirildi. Ayrıca sıvatların yakınına da ağaçlar dikilerek fazla suyun israf olmaması içinde mesire alanı oluşturuldu.

undefined

Yılın 6 ayını yaylada geçiren çobanların ve süt sağımı yapan Berivanları oldukça memnun eden proje, geçmiş dönemlerde su sıkıntısından dolayı hayvanlarını satan çiftçileri de yeniden tarım ve hayvancılığa yönlendirdi.

Yaylalarda su sıkıntısının kendilerini oldukça güç duruma düşürdüğünü ifade eden Mahalle muhtarı Yavuz Yiğit, hayvancılığın neredeyse durma noktasına geldiğini vurguladı.

undefined

Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiklerini belirten Muhtar Yavuz, ‘‘Bölgede çok ciddi bir su sıkıntısı yaşıyorduk. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımız yaylada susuz kalıyorlardı, verim alamıyorduk. Yöre halkımız zor durumda kaldığı için birçoğu hayvanlarını satmak zorunda kaldı. Bizde Büyükşehir Belediyesine talebimizi ilettik. Şimdi yaylaya ulaşan suyumuz ile birlikte yeniden hayvan almaya başladılar. Hayvanların su ihtiyacını karşılamak için geçmişte araba tutuyorduk. Yayladan koyunları yükleyip su ihtiyacını karşılayıp yeniden yaylaya getiriyorduk. Bizim için çok zor oluyordu. Şimdi şu ayağımıza kadar geldi. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Ozan Balcı ve Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Yaylada süt sağımı yapan Berivanlar da hizmetten memnun olduklarını belirtti.

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.