ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Üniversitelerin değişmeyen akademik ve yapısal sorunları

Üniversitelerin değişmeyen akademik ve yapısal sorunları
17 Ekim 2021
520
A+
A-

UHA HABER / Çukurova Üniversitesi Öğr. Göv. Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Korna-virüsün Gölgesinde Yeniden Eğitime Açılan Üniversitelerin Taşınamayan Sorunları bulunduğunu, öğrencilerin üniversiteye gelmekten memnun olduğunu, fakat virüsten korunma kaygısı yaşadığını açıkladı.

Prof. Dr. İbrahim Ortaş: Rakı Değil İnsanın Sahtesi Öldürüyor - HaberlerProf. Dr. İbrahim Ortaş, ‘Üniversitelerin değişmeyen akademik ve yapısal sorunları‘nı (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’ndan Ataner YÜCE’yle paylaştı.

“Kovid-19 salgınından bir buçuk yıl sonra yüz yüze eğitim bir çok sorunla birlikte yeniden açıldı” diyen Prof. Dr. Ortaş, “Öğrencilerin üniversite ortamını, arkadaşlarını, derslerini ve hocalarını özlediğini coşkularından anlıyoruz. Ancak salgının yüksek şiddette seyretmesi, bazı arkadaşların aşısız olması, bazılarının aşı ve/ya virüs testi bilgilerini paylaşmaması hem öğrencileri hem de çalışanlar ve hocaları tedirgin ederken öğrencilerin barınma ve özelliklede ulaşımda yaşanan sorunu dile getirilmektedir” dedi.

Prof. Dr. İbrahim Ortaş, şunları söyledi:

“Kalabalık otobüs ve dolmuşlar, kalabalık sınıflar, yemekhanelerde aynı saatte yüzlerce öğrencinin yemek kuyruğuna girmesi salgının yayılmasına neden olmasına yönelik kaygıyı herkese yaşatmakta. Hepimizin sorumluluk bilinci ile hareket etmesini gerektiren bu süreç, farkındalık yaratılmasını ve öğrencilerin bilgilendirilmesini gerektiriyor.

Geçen hafta ilk derslerde, Kovid-19 salgınına neden olan virüs organizmasının büyüklüğünü, nasıl yaşadığını, neden hastalık etmeni olarak parazit olduğunu ekoloji bilgisi ile anlattım. Neden virüsünde yaşamak zorunda olduğunu ve biz insanlara bulaşmasının nedenlerini, salgınların tarihini bilim tarihi ekseninde işledim. Öğrencilerin dikkatle dersi dinlediğini ve kuralara çoğunlukla uyduklarını gözlemledim”.

Üniversite Gelenekleri Yavaş Yavaş Kaybolmakta

“Üniversiteler açılırken genelde açılışla birlikte verilen ilk açılış dersleri genelde akademik çevreler ve öğrenciler tarafında ciddiyetle dinlenir, yeni söylem ve görüşler yakalanmaya çalışılır” diyen Prof. Dr. Ortaş, “uzun zamandır üniversiteler bu tür gelenekleri işlemediği görüldüğü, Üniversitelerde ilk derslerde dünyanın belli üniversitelerinden saygın bilim insanları, Nobel ödüllü bilim insanlarının ve/ya kendi alanında yetkin kişiler üniversiteye davet edilerek yeni öğrencilerin kendi yol haritasını oluşturmasına yardımcı olması sağlanır. Gerektiğinde üniversite kendini geliştirmek ve politikalarını yenilemek için aralıklarla kapsamlı ve sorgulayıcı etkinlikler düzenleyerek bu tür davetlileri çağırmalıdır. Ayrıca asistan yetiştirme ve doktora sonrası akademik yetkinlik için geleceğe yönelik bilimsel çalışmalar ekseninde tartışmalı arama konferansları/seminerleri düzenlenmelidir ki bu tip etkinliklerden geçmişte çokça yararlandık” dedi.

Çukurova Üniversitesi 2021-2022 Akademik yılı açılışını eski YÖK başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç ve TÜBİTAK başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal hocaları davet ederek gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. İbrahim Ortaş, “Sayın Saraç ve Sayın Mandal hocaların akademisyenler ile sohbeti önemliydi. Bir çok hocamız sorunlarını anlatabildiler. Yöneticilerinin üniversitelileri dinlemeleri, sorunları yerinde görmeleri ve uymaları çok yararlı olacaktır. Üniversitelerin açılışı ve arkasında verilen kokteyllerde yeni gelenler ile tanışma, yetkililere sorunların aktarılması gibi gelenekler giderek daha az görülmektedir. Salgın süreci bu tür buluşmaların ve karşılıklı görüşmelerin ne denli önemli oluğunu bir kez daha anlaşılmış oldu” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Ortaş, Tıp fakültesinde halen önlük giyme töreninin yapıldığını, ancak çoğu birimde oryantasyon dersleri ve ortama uyum konularının çoktan unutulduğuna dikkat çekti.

Üniversite öğrencilik ve geleceğe adım atmanın öneminin kavranması bakımından ilk ders ve ortama uyum etkinliklerinin önemli olduğunu hatırlatan Prof. Dr. İbrahim Ortaş, ayrıca giderek zayıflayan, üniversitenin anlamı, işlevi ve öneminin ne olduğu, bilim, felsefe ve sanatın ilişkisinin ilk derslerde işlenmesi ayrıca üniversitelilik bilincinin ilk dönemlerde zihinlerde gelişmesi bakımından ayrıca önem oluşturduğunu belirtti.

Üniversite Kendini Sürekli Sorgulayarak Yenilemeli

Çukurova Üniversitesi Öğr. Göv. Prof. Dr. İbrahim Ortaş, üniversitelerden yeni öğretim yılı başında beklenenleri de şöyle sıraladı:

Üniversitenin kendisini sorgulaması ve kendisine meydan okumasıdır”. Örneğin, “Üniversite olarak Türkiye ve Dünya ölçeğinde neredeyiz?”, “Dünyada üniversiteler ne tür araştırmalar yapıyorlar?”, “nereye doğru gidiyorlar?”, “Biz ne yapıyoruz” veya “dünyadan kopmamak için biz ne yapmalıyız?” gibi sorgulamaların yapılması gerekmekte. Bu konularda üniversite yönetimi, üniversitenin politika geliştirme merkezinin dışında üniversitenin öğretim elemanları, öğretim üyeleri ve bu gruplara ilişkin örgütlerin ve/ya üniversite entelektüellerinin zaman içindeki yazdıkları rapor ve görüşler ekseninde sürekli ve canlı bir tartışmanın içinde olunması doğal olarak beklenmektedir”.

[UHA Haber Ajansı, 17 Ekim 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.