enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB) 2023 ihracat hedefi 320 milyon dolar…

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (UMSMİB) 2023 ihracat hedefi 320 milyon dolar…
7 Şubat 2023
0
A+
A-

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu, Tarımdan sanayiye geçişin köprüsü niteliğinde olan meyve sebze mamulleri sektörünün 2022 yılındaki çeşitli zorluklara rağmen yılı başarılı bir performans ile geride bıraktığını açıkladı.

Başarımız sürdürülebilir olmalı | Serhat TEZCAN | Köşe YazılarıBaşkan Özkan Kamiloğlu, Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’dan Ataner YÜCE‘ye değerlendirmede bulunarak, “2023 yılında UMSMİB olarak 320 milyon dolar ihracat yapmayı hedefliyoruz” dedi. 

UMSMİB Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu, artan girdi maliyetlerindeki artışın yanı sıra, kur korumalı mevduat uygulamasının bir sonucu olarak da döviz kurundaki hareketsizlik ve enerji krizinin ortaya çıkarttığı sıkıntılara rağmen Türkiye genelinde meyve sebze mamulleri sektörünün 2022 yılında geçen yıla göre yüzde 24,6 oranında bir artış ile, 2 milyar 526 milyon dolar düzeyinde bir ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdiğini söyledi. 

“DÜNYANIN DÖRT BİR TARAFINA İHRACAT YAPIYORUZ” 

Türkiye meyve sebze mamulleri sektörünün 2022 yılındaki başarısını 2023’te de artırarak sürdürmeyi hedeflediğini ifade eden UMSMİB Başkanı Kamiloğlu, “Sektörümüz Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD’den Rusya’ya kadar dünyanın dört bir tarafına ihracat yapıyor. Unutulmamalıdır ki, biz aynı zamanda bir tarım ülkesiyiz. İhraç ettiğimiz ürünü kendimiz üretiyoruz, son derece modern işleme tesislerimizde ürünlerimizi işliyor ve paketliyoruz. Ürün kalitesi, üretim teknolojisi gibi birçok açıdan dünya ile rekabette her zaman önümüzün açık olduğunu düşünüyorum. Biz Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak 2023 yılı ihracat hedefimizi 320 milyon dolar olarak belirledik. Bu hedefe ulaşmak için de gayret göstereceğiz. Ancak çok yüksek olan girdi maliyetlerinde önemli ölçüde bir düşüş olmadığı ve döviz kurundaki hareketsizliğin sürmesi halinde 2022’deki performansımızı gösteremeyeceğimiz endişesini taşıyorum” şeklide konuştu. 

Meyve sebze mamulleri sektöründen Fransa atağı - Bugün Kocaeli Gazetesi |  Kocaeli Gazetesi |

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER İHRAÇ EDİYORUZ”  

UMSMİB Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Kamiloğlu, Türk meyve sebze mamulleri sektörünün büyük ölçüde ihracata dönük olması yanı sıra, katma değeri yüksek, birim yatırım başına en fazla istihdam yaratan, düşük gelir düzeyine kaynak aktaran, yüksek gelişme potansiyeline sahip olması yönüyle de ülke ekonomisine önemli katkıları olduğunu sözlerine ekledi.  

Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin üyelerine yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına da önem verdiğini, bu faaliyetleri 2023 yılında da sürdüreceklerini dile getiren UMSMİB Başkanı Kamiloğlu, “Ayrıca gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iştirak ettiğimiz fuarlarla da firmalarımızın yeni pazarlara girmesi ve ihracatlarını artırmalarına yönelik çalışıyoruz. Bu çalışmalarımıza 2023 yılında da devam edeceğiz” dedi. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.