ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ülkeler arasındaki su gerilimleri giderek artıyor

Ülkeler arasındaki su gerilimleri giderek artıyor
2 Mayıs 2022
957
A+
A-

ANKARA – UHA HABER / Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, tüm dünyada son yıllarda ülkeler arasındaki su gerilimlerinin giderek arttığını açıkladı.

Ankara’dan Uluslararası Haber Ajansı (UHA)na açıklamada bulunan Dursun Yıldız, Pasifik Enstitüsü’nden yayınlanan verilere göre dünyanın çoğu bölgesinde su çatışmalarının sayısının arttığını, bu konuda en fazla çatışmaya ve çatışmalarda son zamanlarda en hızlı artışa sahip olan kıtanın ise Asya olarak ortaya çıktığını söyledi.

Bir Su Anlaşmazlığından Doğan Gerilim: Kırgızistan – Tacikistan Sınır Çatışması

Başkan Dursun Yıldız, Sadece geçen yıl, Tacikistan ve Kırgızistan’ın iki eski Sovyet cumhuriyeti arasındaki bölgede su kaynaklarına erişim konusunda şiddetli bir sınır çatışmalarının yaşandığını ifade etti.

Kırgızistan ve Tacikistan arasında çatışma çıktı, 2 asker yaralandı

Sınırdaki çatışmalar sırasında en az 41  kişinin öldüğünü ve 200’den fazla kişinin de  yaralandığını belirten Yıldız, Asya’nın diğer bölgelerinde de su ile ilgili düşük yoğunluklu gerilim ve çatışmaların gerçekleştiğini dile getirdi.

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, “Örneğin, Asya’daki en büyük ve en önemli nehirler Çin tarafından kontrol ediliyor, bu yüzden Hindistan ve Bangladeş’te huzursuzluk büyüyor” dedi.

Başkanı Dursun Yıldız, uzmanların, su için verilen mücadelenin önümüzdeki yıllarda burada daha da yoğunlaşabileceğine inandığını kaydetti.

Mısır ve Etiyopya Arasında Krize Sebep Olan Rönesans Barajı Mevzusu Neyin Nesidir? - Ekşi Şeyler

Dünyanın en büyük ikinci su’dan gerilim ve çatışma bölgesinin de Afrika olduğunu söyleyen Yıldız, halen Etiyopya’nın topraklarından geçen Mavi Nil üzerine inşa ettiği ve tamamlamak üzere olan Büyük Rönesans Barajı’nın bölgedeki gerilimi arttırmasının beklendiğine dikkat çekti.

Pasifik Enstitüsü dünyada ülkeler arasında su konusunda yaşanan gerilimleri de aşağıdaki şekilde sınıflandırıyor;

– Suyun kontrolü üzerindeki çatışmalar, suya ekonomik veya fiziksel erişim ve hatta su kıtlığı şiddeti tetikler.

– Suyun çatışmada silah olarak kullanımı: Su kaynakları veya su sistemleri şiddetli bir çatışmada araç veya silah olarak kullanılır.

– Su Kaynaklarının hedef olması: Kasıtlı veya tesadüfi olarak savaş hedefi haline gelmesi nedeniyle su kaynaklarının veya su sistemlerinin kaybı.

[UHA Haber Ajansı, 02 Nisan 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.