ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Kalkınma yolu için önemli viraj 2024”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Kalkınma yolu için önemli viraj 2024”
1 Şubat 2024
6
A+
A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Irak’la ve diğer bölge ülkeleriyle yürütülen Kalkınma Yolu’nu 1200 kilometrelik Irak’ın başlayıp Ovaköy’den Türkiye’ye gelen ve Türkiye’yi demir yoluyla kat eden ve aynı zamanda da 3 tane deniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz’deki limanlara bağlayan Kalkınma Yolu’nu hayata geçirmeyi planlıyoruz. 2024 yılında bu noktada önemli bir aşama kaydedeceğiz.” dedi.

UHA / İnternational News Agency

İstanbul’da Hilton Maslak Otel’de düzenlenen ‘Ukrayna’nın Yeniden İnşası Forumunda konuştu. Uraloğlu, savaşlarını büyüklüğünü ve rehavetini anlatmanın savaşlarda ölen kişi sayısıyla ölçülmeye çalışıldığını belirterek, “Hepimiz şunu biliyoruz ki masum suçsuz yere ölen, öldürülen her insan kıymetlidir. Dolayısıyla bu büyüklükler, buradaki acıları yeterince anlatabildiğini düşünmüyorum.” dedi.

Türk müteahhitler rotayı Kalkınma Yolu Projesi'ne çevirdi

KALKINMA YOLU PROJESİ’NDE 2024 YILINDA ÖNEMLİ BİR AŞAMA KAYDEDİLECEK

Kalkınma Yolu Projesi’nin önemine değinen Bakan Uraloğlu, “Son zamanlarda en çok gündeme gelen özellikle Süveyş kanalındaki sıkıntılar sonra Ümit Burnuna dönen taşımacılık…Eğer burada biz bugün düşündüğümüz Kalkınma Yolu’nu hayata geçirmiş olsaydık, Pekin’den çıkan bir yük Londra’ya sadece 26 günde ulaşabilecekti. Süveyş kanalından 35 günde ulaşabiliyor. Ama yaşanan sıkıntılardan dolayı bu Ümit Burnu’na ağırlıklı olarak dönmüş durumda ve yaklaşık 45 günde bu nakliye, bu ticaret gerçekleşebiliyor.” diye konuştu.

Bakan Uraloğlu, “Irak’la ve diğer bölge ülkeleriyle yürütülen Kalkınma Yolu’nu 1200 kilometrelik Irak’ın başlayıp Ovaköy’den Türkiye’ye gelen ve Türkiye’yi demir yoluyla kat eden ve aynı zamanda da 3 tane deniz, Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz’deki limanlara bağlayan Kalkınma Yolu’nu hayata geçirmeyi planlıyoruz. 2024 yılında bu noktada önemli bir aşama kaydedeceğiz.” dedi.

Ulaştırma ve haberleşmede yeni yatırımlar yolda | istanbulticaretgazetesi.com

SON 21 YILDA ULAŞTIRMA VE HABERLEŞMEDE 250 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPTIK

Ulaştırma ve haberleşme alanındaki yatırımlara da değinen Uraloğlu, “Ülke olarak son 21 yılda ulaştırma ve haberleşme noktasında 250 milyar dolarlık yatırım yaptık. Onun şimdiye kadarki ağırlıklı bölümünü karayollarına yaptık. Ancak bundan sonraki bölümünü daha çok demiryolları üzerine yapmayı planladık.” ifadesini kullandı.

Bakan Uraloğlu, karayolu sektöründe yapılan yatırımların Türk müteahhitleri, Türk mühendislerinin eserleri olduğuna dikkati çekerek, “1915 Çanakkale Köprüsü. Orta açıklığı 2023 metre. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını sembolize ediyor. Dünyadaki orta açıklığıyla en büyük köprü. Gerçekten yaklaşık 1,8 milyar dolarlık bir yatırımla hayata geçirdik.Deniz içerisinde belli zorluklarla inşa edilmiş. Bir mühendis ve yönetici olarak bu süreçte olmuş olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadığımı sizlere ifade etmek isterim. Yine bu yolun devamın da 101 kilometrelik otoyolunda bitirerek hayata geçirdik. 3 gidiş 3 geliş şerit olmak üzere ki bu köprü ve otoyolu sadece 4,5 yıllık bir kısa zaman içerisinde bitirdik.” diye konuştu.

Avrasya Tüneli’nin de denizin altında önemli bir tünel olduğunu belirten Uraloğlu, “İstanbul Boğazı’nı deniz altından ilk kara yolu bağlantısıdır. Burayı da bitirerek yaklaşık 14.6 kilometrelik bir proje. Burayı da bitirerek hayata geçirdik ve şu an için günlük 80 bin civarında araç burayı kullanmaktadır. Yine bir başka projemiz Osmangazi Köprüsü. Bu da 2016 yılında bitirerek trafiğe açtığımız kendi sınırında dünyada 7. sırada bulunmaktadır. Bu da ülkemizdeki kuzey-güney akslarında önemli bir köprü konumundadır.” dedi.

Havacılık sektörü Sivil Havacılık Zirvesi'nde buluşuyor - Gezelim

HAVACILIKTA HEDEFİMİZ 200 MİLYON YOLCU

Havacılık sektöründeki yatırımlardan da bahseden Uraloğlu, “Avrupa’nın en yoğun, en büyüğü olan İstanbul Havalimanı’nı hayata geçirdik. Avrupa’da 1. dünyada 7., yine Antalya ve Sabiha Gökçen Havalimanları da Avrupa’da ve dünyada sıralama noktasında ve kapasite noktasında, büyük havalimanlarımız. İstanbul Havalimanımız gerçekten bizim göz bebeğimiz.  Burada sadece bu sene 78 milyon insanı ağırladık. Hedefimiz 200 milyon. Onunla ilgili de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Gerek ilave pistler, gerekse ilave terminaller ile.” diye konuştu.

Dünyada deniz üzerine inşa edilmiş havaalanlarından birisinin de 2015 yılında Ordu Giresun’da hizmete girdiğini hatırlatan Uraloğlu, “Havaalanının kapasitesini arttırıyoruz ve bizim için kıymetli, turistik amaçlı da çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Yine Akdeniz Bölgesi’nde Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı inşallah önümüzdeki ay içerisinde hayata geçirmiş olacağız.” dedi.

FİLYOS LİMANI RIHTIM VE GERİSAHA İNŞAATI ELEKTRİK İŞLERİ - ALBATECH AŞ

FİLYOS LİMANI’NI BİRKAÇ YIL İÇERİSİNDE TİCARİ KULLANIMA AÇACAĞIZ

Denizcilik sektöründe ise Karadeniz’deki Filyos Limanının tamamlandığını ifade eden Uraloğlu, “Şu an için Karadeniz’de bulduğumuz doğalgazın lojistik limanı olarak kullanıyoruz. Ama 25 milyon tonluk bir kapasitesiyle orayı ticari kullanıma da inşallah önümüzdeki birkaç yıl içerisinde açmış olacağız. Yine Karadeniz kıyısında Doğu Karadeniz’de olan Rize lojistik merkezini önümüzdeki yıl bitirmeyi planlıyoruz. Oradan hızlıca çalışıyoruz. Akdeniz’de, Doğu Akdeniz’de yeni 2 tane liman projesi üzerinde çalışıyoruz. Bunlar gerçekten uluslararası dünya ticaretinde önemli görev yapacak iki liman. Proje aşamasındayız orada. Haberleşme de baktığımızda İstanbul’umuzda 100 tane radyo vericisini tek antende birleştirdik. Ve Avrupa Birliği’ni kabul ettiği buradaki elektromanyetik dalgaları kabul edilmiş seviyenin altına düşürdük ve mevcuttun 2,5 kat, bu vesileyle azaltmış olduk. Aynı zamanda da çok güzel bir eser ortaya koymuş olduk.” şeklinde konuştu.

Türksat 6A için tarih belli oldu -

TÜRKSAT 6A HAZİRAN’DA UZAYA FIRLATILACAK

Türkiye’nin uzayda da söz sahibi olduğunu vurgulayan Uraloğlu, “Uzayda bulunan uydularımızı görüyorsunuz. İnşallah 2024 yılında kendi ürettiğimiz milli ve yerli uydumuzu Amerika’ya göndererek Haziran ayında uzaya fırlatarak oradaki gücümüzü arttırmış olacağız. Gerçekten Türk mühendisliğinin, Türk müteahhitliğinin nereye geldiğini, neler yapabildiğini sadece Türkiye’de ama dünyanın her tarafında olduğunu ifade etmek isterim. Bu seviyeye gelinceye kadar emek sarf eden ben bütün Türk müteşebbis insanlarımıza, mühendislerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.