enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ukrayna’da 440 Ceset Bulunan Toplu Mezar

Ukrayna’da 440 Ceset Bulunan Toplu Mezar
17 Eylül 2022
361
A+
A-

Ukrayna’da Rusya’nın işgalinden yakın bir zaman önce kurtulan İzyum şehrinde 440 ceset olan toplu mezar bulundu.

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’nın KİEV Temsilcisi  KALENİUK‘un haberine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski Perşembe akşam yaptığı açıklamada, “Rusya her yerde arkasında ölüm bırakıyor ve bundan sorumlu tutulmalı” dedi.

Zelenski’nin danışmanı Mikailo Podolyak da, ormanda haçların görüldüğü bir mezarlık fotoğrafının üzerine İngilizce olarak “İzyum yakınlarında bulunan toplu mezarlardan sadece biri. Aylardır işgal altındaki topraklarda terör, şiddet, işkence ve toplu cinayetler kol geziyor. Tank göndermek yerine ‘savaşı dondurmak’ isteyen başka biri var mı? İnsanları kötülükle baş başa bırakmaya hakkımız yok” şeklinde bir Twitter paylaşımı yaptı.

UHA’ya konuşan Harkov bölgesi polis müdür Volodimir Timoşenko ise, mezarda 400’den fazla ceset olduğunun tahmin edildiğini söyleyerek, cesetlerin mezardan bugün çıkarılacağını açıkladı.

Reuters haber ajansı, İzyum şehrinde bulunan toplu mezarın 1990’lardaki Balkan savaşlarından bu yana Avrupa’da bulunan en büyük mezar olduğunu bildiriyor.

Binlerce Rus askerinin silah ve mühimmatlarını bırakarak bölgeden kaçmasının ardından Ukrayna güçleri İzyum şehrini geri almıştı.

Geçmişte askerlerinin zulüm yaptığını inkar eden Rusya, toplu mezar haberleriyle ilgili açıklama yapmadı.

[UHA Haber Ajansı, 17 Eylül 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.