ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ukrayna, Rusya’nın Harkiv’e ‘Kuzey Kore yapımı füzeyle saldırdığına dair’ kanıt sundu

Ukrayna, Rusya’nın Harkiv’e ‘Kuzey Kore yapımı füzeyle saldırdığına dair’ kanıt sundu
7 Ocak 2024
5
A+
A-

Bismillâhirrahmanirrahîm;

ABD ve Ukraynalı üst düzey yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında Kuzey Kore yapımı füze kullandığını ileri sürmüştü.

UHA / İnternational News Agency

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiUHA Haber’in KİEV Temsilcisi ve Aktivist Daria KALENİUK‘un EuroNews’e dayandırdığı haberine göre,   Harkiv Başsavcılığı, ‘Rusya’nın ilk defa Ukrayna’ya karşı Kuzey Kore yapımı füzeyle saldırdığına dair’ delil sundu.

Savcılık sözcüsü Dmytro Chubenko, 2 Ocak’ta kenti vuran füzelerden birinin, görsel ve teknik olarak Rus modellerinden farklı olduğunu belirtti.

Chubenko füze kalıntılarını gösterdiği basın toplantısında “Üretim yöntemi çok modern değil. Daha önce Harkiv’e yapılan saldırılar sırasında gördüğümüz standart İskender füzelerinden farklılıklar var. Bu füze Kuzey Kore füzelerinden birine benziyor.” dedi.

Füze çapının Rus İskender füzesinden biraz daha büyük olduğunu, başlığının, iç elektrik aksamının ve arka kısımlarının da farklı olduğunu bildiren Chubenko, füzenin tam modeline dair bilgi vermedi.

Who Is Daria Kaleniuk? Ukrainian Journalist Wikipedia & Boris Johnson Video

Gazeteci* Daria KALENİUK

***

Yazar hakkında

Daria Kaleniuk , Kiev merkezli Yolsuzlukla Mücadele Eylem Merkezi’nin yönetici direktörü olan Ukraynalı bir sivil toplum aktivistidir .  2022 Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında, Kaleniuk, Varşova’daki bir basın toplantısında İngiltere başbakanı Boris Johnson’a Londra merkezli bazı Rus oligarklarının neden yaptırımlarla hedef alınmadığını sorduğunda uluslararası medyada öne çıktı. ve neden Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge kurulmasını desteklemediği. Kaleniuk, Yaroslav Mudryi Ulusal Hukuk Universitesi’nde hukuk okudu ve Fulbright Yabancı Öğrenci Programı tarafından desteklenen Chicago-Kent Hukuk Fakültesi’nden Mali Hizmetler Hukuku alanında yüksek lisansını yaptı. Daria Kaleniuk, Genç Küresel Liderlerin bir üyesidir. Daria, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlattığı büyük çaplı savaşın ardından, diğer YGL’lerle birlikte, merkezi Polonya’da bulunan Uluslararası Ukrayna Zaferi Merkezi’ni kurdu.

ETİKETLER: , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.