ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da kaçak kazı yapan Rus arkeologlara ve bazı yabancı araştırmacılara yaptırım uygulayacak

Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da kaçak kazı yapan Rus arkeologlara ve bazı yabancı araştırmacılara yaptırım uygulayacak
6 Temmuz 2022
3.627
A+
A-

KİEV – UHA HABER / Ukrayna yönetimi, işgal altındaki Kırım topraklarında ve Akyar (Sivastopol) şehrinde yasadışı arkeolojik kazılara katılan Rus bilim adamlarına yaptırım uygulama kararı aldığını bildirdi.

Who Is Daria Kaleniuk? Ukrainian Journalist Wikipedia & Boris Johnson Video

Daria KALENİUK

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’nın KİEV Temsilcisi Daria KALENİUK haberinde, Ukrayna Bakanlar Kurulu basın servisi tarafından yapılan açıklamaya göre, “Yaptırımların uygulanmasına ilişkin ilgili teklifler değerlendirilmek üzere Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi’ne sunulacak.” diye belirtildi.

Ukrayna Bakanlar Kurulu basın servisi, 2 Temmuz 2022 tarihinde, yaptığı açıklamasında, Eylül 2019’dan Ekim 2020’a kadar olan dönemde işgal altındaki Kırım topraklarında ve Akyar (Sivastopol) şehrinde yasadışı arkeolojik kazılara katılan Rus bilim adamlarına ve diğer yabancı araştırmacılara yaptırım uygulama kararı aldığını duyurdu. Ayrıca kararın Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi’ne sunulacağı da belirtildi.

Oda mezardan 24 kişiye ait iskelet çıktı - Son Dakika Türkiye Haberleri |  NTV Haber

ASADIŞI ARKEOLOJİK KAZI YAPAN RUS BİLİM ADAMLARINA YAPTIRIM UYGULANACAK

Ukrayna Bakanlar Kurulu basın servisi, konuyla ilgili olarak, Rusya Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü himayesinde, Rus bilim adamlarının işgal altındaki Kırım topraklarında ve Akyar (Sivastopol) şehrinde bir dizi yasadışı arkeolojik kazılar yaptığı tespit edildi. Elimizdeki raporda ayrıca, bazı yabancı araştırmacıların Kırım’daki Ceneviz tahkimatlarının yanı sıra, 1853-1856 Kırım Savaşı sırasında öldürülen askerlerin kalıntılarının yasa dışı olarak yeniden gömülmesine daşr araştırılmalara katıldığı ortaya çıktı. Bundan dolayı, yaptırımların uygulanmasına ilişkin ilgili teklifler Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi’ne sunulacak.” diye kaydetti.

Ayrıca Ukrayna Bakanlar Kurulu, böyle bir kararın, Ukrayna’nın ulusal çıkarlarını, ulusal güvenliğini, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumayı amaçladığını da vurguladı.

***

Yazar Hakkında :

Daria Kaleniuk , Kiev merkezli Yolsuzlukla Mücadele Eylem Merkezi’nin yönetici direktörü olan Ukraynalı bir sivil toplum aktivistidir .  2022 Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında, Kaleniuk, Varşova’daki bir basın toplantısında İngiltere başbakanı Boris Johnson’a Londra merkezli bazı Rus oligarklarının neden yaptırımlarla hedef alınmadığını sorduğunda uluslararası medyada öne çıktı. ve neden Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge kurulmasını desteklemediği. Kaleniuk, Yaroslav Mudryi Ulusal Hukuk Universitesi’nde hukuk okudu ve Fulbright Yabancı Öğrenci Programı tarafından desteklenen Chicago-Kent Hukuk Fakültesi’nden Mali Hizmetler Hukuku alanında yüksek lisansını yaptı. Daria Kaleniuk, Genç Küresel Liderlerin bir üyesidir.

[UHA Haber Ajansı, 06 Temmuz 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.