ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Türkiye’nin Ukrayna’ya misket bombası gönderdiği iddiasına Moskova ve Kiev’den yanıt

Türkiye’nin Ukrayna’ya misket bombası gönderdiği iddiasına Moskova ve Kiev’den yanıt
12 Ocak 2023
562
A+
A-

Türkiye’nin Ukrayna’ya misket bombası tedarik ettiği iddiaları için Kremlin “güvenilir” değil derken Kiev, bunun “ikili ilişkilerin altını oymak için özel olarak üretilmiş bir haber” olarak niteledi.

Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA ‘nın ‘EuroNews‘ kaynaklı haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin Ukrayna’ya misket bombası tedarik ettiği ile ilgili iddialar hakkında, “Bu haberlerin güvenilirliğinden bahsetmek zor. Biliyorsunuz ki güvenilir ve doğru haberlerden çok sahte haberler var.” ifadesini kullandı.

Peskov, Foreign Policy’nin yayımladığı bir haberde, “Türkiye’nin Ukrayna’ya misket bombası tedarik ettiği” iddiasına ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Peskov, Türkiye’nin Ukrayna’ya Bayraktar ve mühimmatlarını sevk ettiğinin bilindiğini belirterek, “Türkiye, NATO üyesi bir ülke olarak yükümlülüklere sahip ve diğer ülkelerle ikili ilişkilere sahip. Fakat aynı zamanda karşılıklı anlayışa, karşılıklı çıkara, karşılıklı saygıya dayanan ve karşılıklı olarak en zor problemleri müzakereye hazırlıklı olan ortaklık ilişkileri Türkiye ile bizi birleştiriyor.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna ile müzakerelere hazır olup olmadığına yönelik bir soruya Peskov, “Rusya, sorunları müzakereler yoluyla çözmeye her zaman hazır olmuştur. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, defalarca buna hazır olduğumuzu söyledi. Tabii ki hedeflerimize barışçıl, siyasi ve diplomatik yollarla ulaşmak tercih edilen seçenektir.” yanıtını verdi.

Peskov, Ukrayna yasalarının Ukrayna Devlet Başkanı’na Rusya ile diyalog kurmayı yasakladığı için Batılıların da Kiev’e bu tür bir esneklik denemesine izin verme eğiliminde olmadığını savundu.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar: Ukrayna, NATO üyesi olsaydı böyle bir savaş çıkmazdı

Kiev: “Türkiye’nin Ukrayna’ya misket bombası tedarik ettiği” haberini yalanladı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ise “Türkiye’nin Ukrayna’ya misket bombası tedarik ettiği” iddia edilen habere ilişkin, “Bu, Türkiye ile Ukrayna ilişkilerinin altını oymak ve dünyada Ukrayna, Türkiye hakkında kötü imaj yaratmak için özel olarak üretilmiş bir haber.” dedi.

Gündeme ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Bodnar, Foreign Policy dergisinde yer alan bir haberde “Türkiye’nin Ukrayna’ya misket bombası tedarik ettiği” iddiasına değinerek, uluslararası hukukun misket bombası ve mühimmatını yasakladığını, ülkesinin Rusya’ya karşı verdiği savaşta uluslararası kurallara riayet ettiğini anlattı.

“Türkiye ile Ukrayna ilişkilerinin altını oymak için üretilmiş bir haber”

Sözü edilen haberin, resmi kaynaklardan açıklama barındırmadığını ve bir çeşit dedikodudan ibaret olduğunu belirten Bodnar, iddianın “Rus propagandasının” bir parçası olduğuna inandığını ve bu şekilde Türkiye ile Ukrayna’nın hedef alındığını söyledi.

Bodnar, “Bu iddia doğru değil ve tamamen reddediyorum. Bu, Türkiye ile Ukrayna ilişkilerinin altını oymak ve dünyada Ukrayna, Türkiye hakkında kötü imaj yaratmak için psikolojik ilişki silahı, bilgi ilişkisi silahı olarak üretilmiş bir haber.” ifadelerini kullandı.

Tutuklu değişimi

Bodnar, Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets ile Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova’nın Ankara’da yaptıkları görüşmelere ilişkin de değerlendirmelerde de bulundu.

Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) Ankara’da düzenlediğini toplantıda, Ukrayna Ombudsmanı Lubinets’in Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Moskalkova ile ayrı ayrı bir araya geldiğini anımsatan Bodnar, Lubinets ve Moskalkova’nın Ankara’daki ilk görüşmesini dün akşam yaptığını belirtti.

İkili arasındaki görüşmenin devam ettiğini kaydeden Büyükelçi Bodnar, taraflar arasında konuşulması gereken çok fazla başlık olduğuna, görüşmelerde sivillerin hakları, tutuklu değişimi ve yaralıların durumu gibi birçok konunun ele alındığına işaret etti.

“Türkiye’nin bu süreçte önemli rol oynayabileceğine inanıyoruz”

Söz konusu görüşmelere ev sahipliği dolayısıyla Türkiye’ye minnettar olduklarını aktaran Vasyl Bodnar, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin bu süreçte önemli rol oynayabileceğine inanıyoruz, çünkü var olan iletişime rağmen savaşan ülkeler (Ukrayna-Rusya) arasında tam güven yok. Türkiye, Ukrayna için güvenilir ortak ve Rusya ile iyi iletişimi var. Bu nedenle Türkiye’nin bu platformda önemli rol oynayabileceğine inanıyoruz.”

Bodnar, Ankara’daki görüşmelerin ardından esirlerin veya sivillerin takas edilmesi konularını ele almak için çalışma gruplarının oluşturulması gibi bazı sonuçların gelecekte alınabileceğini söyledi.

Büyükelçi Bodnar, bu süreçleri yürütmesi gereken Uluslararası Kızıl Haç Komitesinin ise “görevini tam olarak yerine getirmediği” eleştirisinde bulundu.

Ek kaynaklar • AA

[UHA Haber Ajansı, 12 Ocak 2023]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.