ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
11:11 Fatih Altaylı’nın, “Yurt dışındaki Türkler’in Türkiye ile ne alakaları var, Türkiye’de oy kullanmak için vergi ödesinler” sözü üzüntü yarattı
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
00:15 Gazeteci İlhan AKÇAY, “Irkçı politikaların ve söylemlerin Hollanda’nın geleceğine zarar vermesine izin vermemeliyiz”
00:06 Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, “15 Temmuz, şanlı direnişimizin yıldönümüdür”
00:02 663. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivan belli oldu
00:01 Bakan Güler, 12’nci Dönem Müşterek Komuta ve Kurmay Eğitimi ile 6’ncı Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi mezuniyet töreni’nde konuştu
16:02 Suikaste uğrayan ABD başkanları ve başkan adayları
15:46 Trump’a saldırı girişimine dünya liderlerinden tepki yağdı
15:34 FBI Trump’a suikat girişimine karışan zanlının kimliğini açıkladı
09:50 TÜİK’in sendikalara yolladığı sunumdaki üslup tepkilere yol açtı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “Üretimi ve ihracatı ancak yatırımla büyütebiliriz”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “Üretimi ve ihracatı ancak yatırımla büyütebiliriz”
4 Aralık 2023
27
A+
A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe,  “Yıl sonunda 255 milyar dolar mal, 100 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimize ulaşacağız. Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünü inşallah iki rekorla tamamlayacağız” dedi.

UHA / İnternational News Agency

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı TİM - Türkiye İhracatçılar Meclisi - TİM Başkanı Mustafa GültepeMustafa Gültepe, 11 aylık verilerin yıl sonu hedefine emin adımlarla ilerlediklerini gösterdiğini açıkladı.

Gültepe, Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre Kasım’ı 23 milyar dolarlık ihracatla tamamladıklarını belirterek, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artıda olduklarını ve böylece tarihin en yüksek kasım ayı ihracatına imza atmış olduklarını ifade etti.

11 aylık ihracatta 232,9 milyar dolara, 12 aylık ihracatta ise 255,8 milyar dolara ulaştıklarını dile getiren (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe,  “Gerek 11 aylık, gerekse 12 aylık verilerde de tüm zamanların en yüksek ihracat değerlerini gerçekleştirdik” dedi.

Mustafa Gültepe, sektörler özelinde bakıldığında otomotivin 3 milyar 172 milyon dolarla ilk sıradaki yerini koruduğunun altını çizerek, İlk beşteki diğer sektörleri ise 2 milyar 900 milyon dolarla kimya, 1 milyar 430 milyon dolarla hazır giyim, 1 milyar 400 milyon dolarla elektronik ve 1 milyar 250 milyon dolarla mücevher şeklinde sıralandığını ifade etti.

“Burada bir konunun altını çizmek istiyorum” diyen Gültepe, “Uluslararası konjonktürün etkisiyle bazı sektörlerimiz ciddi kan kaybı yaşıyor. Bu sektörlerimizin durumunu gözden geçirmemiz ve hızlı aksiyon alacak çözümler üretmemiz gerekiyor” dedi.

PARİTE ETKİSİ 11 AYDA İHRACATA 2,9 MİLYAR DOLAR KATKI VERDİ

Mustafa Gültepe geçen ay en fazla ihracat yapan 5 ilin İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara şeklinde sıralandığını hatırlatarak, Adana, Eskişehir, Aydın, Giresun, Şanlıurfa ve Amasya’nın tarihlerindeki en yüksek ihracat değerine ulaştığına dikkat çekti.

Bin 517 firmanın ilk kez ihracat yaptığını bildiren Gültepe, “Birim ihracat değerimiz 1,49 dolar düzeyinde gerçekleşti. Euro/dolar paritesinin ihracatımıza pozitif etkisi  devam ediyor. Geçen ay parite farkı ihracatımıza 537 milyon dolar katkı verdi. 11 aylık toplam katkı 2,9 milyar dolara yükseldi. En çok ihracat yaptığımız ülkeler ise Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, ABD, ve İtalya şeklinde sıralandı” diye konuştu.

ÜRETİMİ VE İHRACATI ANCAK YATIRIMLA BÜYÜTEBİLİRİZ

Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte 5,9 büyüdüğünü hatırlatan Mustafa Gültepe, aynı dönemde  yüzde 1,1 artan mal ve hizmet ihracatının büyümeye 0,3 puan katkı yaptığını bildirdi.

Büyümede üretim ve ihracatın her zaman kritik önem taşıdığına dikkat çeken Gültepe, üretimi ve ihracatı ancak yatırımla büyütebileceklerini ve yatırım için de finansman gerektiğini açıkladı.

“İhracatçımızın krediye erişim konusundaki sorunları son birkaç ayda büyük ölçüde çözüldü” diyen (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, şunları söyledi:

“En son Merkez Bankası’nın reeskont kredilerinde iskontoyu sabitleme kararını büyük bir memnuniyetle karşıladık. Ancak yatırım ortamını iyileştirecek çözümleri de üretmemiz gerekiyor. Çünkü yatırımlar arttıkça üretim, üretim arttıkça ihracat yükseliyor. İhracatla beraber, Türkiye büyüyüp, gelişiyor. Nitekim uluslararası kurum ve kuruluşların ülkemizin büyümesini pozitif yönde revize ettiklerini gözlemliyoruz. IMF’in ardından OECD, Türkiye ekonomisi için 2023 ve 2024 büyüme beklentisini yükseltti. OECD Türkiye’nin 2023 büyüme beklentisini yüzde 4,5’e, 2024 beklentisini ise yüzde 2,9’a çıkardı. İnanıyorum ki Türkiye büyüdükçe, 2024 tahminlerini yine revize etmek durumunda kalacaklar. İhracatımız için diğer bir önemli konu küresel enflasyon. Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, Euro Bölgesi’nde enflasyon son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD tarafında da, FED’in faiz artırımlarında sona yaklaştığının sinyalleri geliyor. Çin’in imalat faaliyeti Ekim’in ardından Kasım’da da daraldı. Özetle dünyada dengeler yeniden sağlanmaya çalışıyor.”

2023’Ü 148 TİCARET HEYETİ VE 53 ALIM HEYETİ İLE TAMAMLAYACAĞIZ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, böylesi bir ortamda pazar çeşitliliğini artırmak için ticaret heyetlerine hız kesmeden devam ettiklerini vurguladı.

Ticaret Bakanlığı’nın desteğinde TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak 2023’ü 148 ticaret heyeti ve 53 alım heyetiyle tamamlayacaklarını bildiren Gültepe, “Yıl sonunda 255 milyar dolar mal, 100 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimize ulaşacağız. Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünü inşallah iki rekorla tamamlayacağız” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.