enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Seda Yeleker Eğitim Vakfı (SEYEV) Başkanı Seda Yekeler, ‘İhracatta rekor kırarken yabancı dilde sınıfta kalıyoruz’

Seda Yeleker Eğitim Vakfı (SEYEV) Başkanı Seda Yekeler, ‘İhracatta rekor kırarken yabancı dilde sınıfta kalıyoruz’
20 Ekim 2022
918
A+
A-

Seda Yeleker Eğitim Vakfı (SEYEV)  Yönetim Kurulu Başkanı Seda Yekeler, (SEYEV) olarak 17 yıldır ihracat seferberliğine destek olduklarını söyledi.

Balkan Ninnisi‘Dilimin sınırları, dünyanın sınırları’ diyerek, dünyayı dünyanın dili ile takip etmek konusunda Türkiye’de gönüllü çalışmalar yaptıklarını anlatan Seda Yekeler, Türkiye’nin ikinci dil olarak anlayıp konuşamayan ülkeler sıralamasında en başta geldiğine dikkat çekti.

Seda Yekeler, Nakit ve vakit harcaması yüksek olmasına rağmen anlıyorum, ama konuşamıyorum sorunsalı ile sürekli karşı karşıya kaldıklarını ve ancak ihracat seferberliğinde dil bilmenin çok önemli olduğunun altını çizdi.

“İhracat konusunda da bu kadar ilerleme kat etmişken, dili de öğrenmek gerekiyor” diyen Seda Yekeler, “Peki neden anlıyoruz ama konuşamıyoruz? Öncelikle sorumluluk almıyoruz, bahane üretip suçlamalar yapıyoruz. Ardından hata yapmaktan korkuyoruz. Her şeyi mükemmel yapmayı beklersek olmaz” dedi.

(SEYEV), Yönetim Kurulu Başkanı Seda Yekeler, “Dil öğrenmede de hatalar yapıp öğreneceğiz. Sadece İngilizce değil herhangi bir dilde beyninizi nasıl uyaracağınızı bilirseniz sorunlar çözülebilir. Türkiye ihracat seferberliğinde dünyanın en önemli noktalarından biri yabancı dili vurgulamak istiyorum. İhracatta rekor kırıyoruz, İngilizce öğreniminden sınıfta kalıyoruz. Çok güzel işler yapıyoruz bunun için de dil lazım, ekonominin düzelmesi için de dil lazım. İş dünyasının başarılı insanlarının çoğunun en büyük uktesidir dil bilmemek. Dil edinmek, bir yetenek değil beceridir” şeklinde konuştu. 

Dil açısından sol beyin küresinin doğumdan itibaren her sesi depolayıp, biriktiren bir bölge olduğunu hatırlatan Yekeler, Seyev gönüllü bir kuruluş olarak aralarında çok sayıda iş insanının da olduğu 8 bin yetişkinin konuşturmayı başardığını ifade etti.

Seda Yekeler Eğitim Vakfı (SEYEV) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Yekeler, Türkiye’nin en ücra köylerinde çocuklara İngilizce konuşturmayı başarmış bir kuruluş olarak İhracat için yabancı dilin öneminin de su götürmez bir gerçek olduğunu belirterek, “Dolayısıyla dünyaya dünyanın diliyle ulaşmanız için bugünden harekete geçebilirsiniz. Beyninizde doğru kası geliştirirseniz tüm dilleri edinebilirsiniz” dedi. 

[UHA Haber Ajansı, 20 Ekim 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.