ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
00:15 Gazeteci İlhan AKÇAY, “Irkçı politikaların ve söylemlerin Hollanda’nın geleceğine zarar vermesine izin vermemeliyiz”
00:06 Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, “15 Temmuz, şanlı direnişimizin yıldönümüdür”
00:02 663. Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde başpehlivan belli oldu
00:01 Bakan Güler, 12’nci Dönem Müşterek Komuta ve Kurmay Eğitimi ile 6’ncı Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi mezuniyet töreni’nde konuştu
16:02 Suikaste uğrayan ABD başkanları ve başkan adayları
15:46 Trump’a saldırı girişimine dünya liderlerinden tepki yağdı
15:34 FBI Trump’a suikat girişimine karışan zanlının kimliğini açıkladı
09:50 TÜİK’in sendikalara yolladığı sunumdaki üslup tepkilere yol açtı
09:33 Elon Musk, AB’nin Gizli Sansür Anlaşmasını Reddettiğini Açıkladı
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Türk Ticaret Bakanı Bolat’dan, iki günlük Hollanda ziyaretinde, önemli görüşmeler ve anlaşmalar

Türk Ticaret Bakanı Bolat’dan, iki günlük Hollanda ziyaretinde, önemli görüşmeler ve anlaşmalar
5 Aralık 2023
22
A+
A-

* Dünya Türk İş Konseyi DTİK’in programına katılan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hollanda ile JETCO Protokolü’nü imzaladı.

*Ticaret Bakanı Bolat’ın, iki günlük ziyaretinde, Hollanda ile önemli görüşmeler ve anlaşmalar yapıldı.

* Türkevi Başkanı Veyis Güngör, “Yurtdışındaki Türk işadamları, Türkiye’nin kalkınmasında büyük rol oynuyorlar” değerlendirmesini yaptı.

UHA /Europe İnternational News Agency

Afbeelding met Menselijk gezicht, kleding, persoon, pak Automatisch gegenereerde beschrijving

Turgut Torunoğulları’nın Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan ve Avrupa Başkanı seçilen kurultayında, ‘Yumuşak Gücümüz: Türk Diasporası’ paneline katılan ve konuşma yapan Veyis Güngör, Amsterdam’daki toplantıda da en çok dikkat çeken isimlerden biriydi.

Afbeelding met Menselijk gezicht, stropdas, persoon, kleding Automatisch gegenereerde beschrijving

[Türkevi Başkanı Veyis Güngör]

Bakan Bolat’ın Hollanda’da yaptığı görüşmelere ve sözleşmelere değinmeden önce, Türkevi TÜRK BAYRAĞIAraştırmalar Merkezi Başkanı Veyis Güngör’ün analizini okuyalım:

Buluşma, içerik ve katılım olarak Hollanda Türk toplumunun uzun zamandır hasret kaldığı örnek bir etkinlik oldu. Toplumumuzun her kesiminin temsil edildiği bu güzide ve anamlı organizasyona DTIK Hollanda Temsilcisi ve DTIK Avrupa Temsilciler Kurulu Başkanı olarak imza atmasından dolayı Turgut beyi tebrik ediyorum. Alkışlıyorum.

Türkün küresel vizyonu
DTİK’in hazırladığı tanıtım videosunda Türkün küresel vizyonu sunuldu adeta. “Sen doğunca Doğuda, Bozkırın kucağında duyuldu Türkün sesi Kuzey, Güney ve Batıda… Senin sırrın sabırdır, kimseyi sömürmedin, yüzün aktır, sözün ok…” cümleleriyle başlayan görsel “Türk dediğin tohumdur toprak altında yatan, odur bizim sırrımız… beklenensin, bekletme, kurtul ataletinden…” ifadeleriyle devam etti. “Menziliniz Fezadır, göklere iyi bakın…” sözleriyle, Türklerin dünyaya iyilik yapmaya devam etmesinin altı çizildi.

Avrupa Türklerinin
Yapılan konuşmalarda dünya’da 7,5 milyon Türk diasporasının bulunduğunu ve bunun 6,5 milyonunun Avrupa’da bulunduğu ifade edildi. 60 yıl önce işçi olarak gelen Avrupa Türklerinin bugün Avrupa’da sayılı iş insanı arasında yer aldıklarının örnekleri verildi. Avrupa Türklerinin Türkiye’nin ihracat potansiyeline katkısı, istihdam sağlaması ve Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmasının Ticaret Bakanımız Ömer Bolat tarafından takdir edilmesi anlamlı bir jest oldu.

Ahde Vefa örneği
DTİK Hollanda Buluşması, uzun bir zamandır Hollanda Türklerinin hasret kaldığı, katılımcı ve kapsayıcı bir toplantı olma özelliğini ortaya koydu. Böyle anlamlı bir toplantıya, Hollanda Türklerinin yakından tanıdığı ve onlardan biri olan Turgut Torunoğulları’nın imza atması, başlı başına takdir edilecek bir harekettir. Öyle ki, Hollanda Türk toplumuna on yıllarca hizmet etmiş ancak, son bir kaç yıldır hemen hemen hiç bir toplantıya katılamayan isimlerin, DTİK Hollanda Buluşmasına katılmaları, ahde vefadan daha ileri bir erdemli davranışa verilen cevaptır.

Türkiye-AB ilişkileri
DTİK Hollanda Buluşması’nda, Avrupa Birliği Komisyonu’nun, Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumu ve bundan sonraki süreçte hangi alanlarda adım atılması gerektiğine ilişkin raporunun açıklandığı da duyuruldu. 2019 ve 2020 yılllarında Ankara-Brüksel arasında yaşanan, özellikle Doğu Akdeniz geriliminden sonra, 29 kasım günü yeni bir tavsiye raporunun yayınlanması, üye ülkelerin liderlerince onaylanması halinde yeni bir dönemin başlayacağı müjdelendi.

Hollanda Türklerine mesaj
Ekonomi Bakanı Prof. Ömer Bolat‘ın konuşmasında, Türkiye’nin 2022 yılında Hollanda’ya 8 milyar dolar ihracat, Hollanda’dan da 4,5 milyar dolarlık ithalat yaptığının altını çizmesi, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ne denli intensif olduğuna dikkat çekti. Bu ifadeler bir noktada, Hollanda’daki Türk iş insanlarını Türkiye’ye yatırım yapmaya davet iken, diğer taraftan da, iş dünyasının Türkiye’nin kalkınmasına katkılarını ortaya koymaktaydı.

Göçün 60’ncı Yılı
Hollanda Türk tarihinin önemli bir dönüm noktası olan Türk iş gücü göçünün 60’’ncı yılı, DTİK Hollanda Buluşması ruhuyla yapılmalıdır. Birlik ve beraberlik, dışlanma yerine kuçaklaşma, ayrışım yerine uyum yapılacak etkinliklerde ortak noktayı teşkil etmelidir. Kurumsal hafıza yok sayılmadan, ortak sorunlar etrafında birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesi 2024 yılının olmazsa olmazları arasında olmalıdır.

Eylü ayında, İstanbul’da yapılan Dünya Türk İş Konseyi esnasında yapılan seçimlerde DTIK Hollanda Temsilcisi ve DTIK Avrupa Temsilciler Kurulu Başkanı seçilen Turgut Torunoğulları’yla, girişimciler ve sivil toplum alanında yeni bir hareketlilik başladı. Hollanda’dan başlayan bu hareketlilik tüm Avrupa ülkelerine yayılacak gibi görünüyor. “Gönül alıp fethetti dünyayı senin atan…” desturunca, Avrupa’da gönüller fethetmeye devam edilmeli.

Tekrar, DTİK Hollanda Buluşması’nın başta DTIK Hollanda ve Avrupa üyelerine, Türk iş dünyasına, toplumumuza ve çok yönlü Türkiye-Hollanda ilişkilerine hayırlı olmasını dilerim. Buluşmada sergilenen kucaklayıcı ruhun, Hollanda’ya Türk işgücü göçünün 60’ıncı yılı etkinliklerinin yapılacağı 2024 yılında da devam etmesini temenni ederim.

Afbeelding met kleding, persoon, person, Menselijk gezicht Automatisch gegenereerde beschrijving

BAKAN BOLAT’IN HOLLANDA’DAKİ ÇALIŞMALARI

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Bolat, Hollanda’ya yaptığı iki günlük ziyaret kapsamında, Hollanda Ekonomi İşleri ve İklim Politikaları Bakanı Micky Adriaansens ve Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Liesje Schreinemacher ile görüştü.

Türkiye Hollanda Ekonomi ve Ticaret Komisyonu 4. Dönem Toplantısı’nı gerçekleştirmek üzere, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Liesje Schreinemacher’in daveti üzerine, Hollanda’ya resmi bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Ticaret Bakanımız Ömer Bolat, Hollanda’ya ayak basışının akabinde, ilk iş olarak, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Hollanda Sanayi ve İşveren Konfederasyonu (VNO-NCW) organizasyonunda ve VNO-NCW ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Hollanda İş İnsanları Yuvarlak Masa Toplantısına katıldı.

Afbeelding met kleding, persoon, pak, Menselijk gezicht Automatisch gegenereerde beschrijving

Yuvarlak Masa Toplantısı, iki ülke arasında ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi bakımından, başta ticaret, finans, yatırım, turizm gibi alanlar olmak üzere pek çok konuda karşılıklı görüş alışverişine imkân sağladı.

Bakanımız, programlarının ikinci gününde, Türkiye Hollanda Ekonomi ve Ticaret Komisyonu 4. Dönem Toplantısı’na katıldı. Toplantıda iki ülke arasında ekonomik ve ticari ilişkiler geniş bir perspektif ile ele alındı. Mevcut işbirliklerinin derinleştirilmesi ve yeni alanlarda geliştirilebilmesine yönelik temaslarda bulunuldu. Bu çerçevede, Türkiye Hollanda Ekonomi ve Ticaret Komisyonu 4. Dönem Protokolü, Bakan Bolat ve Hollandalı mevkidaşı arasında imza edildi.

Afbeelding met kleding, Menselijk gezicht, persoon, glimlach Automatisch gegenereerde beschrijving

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Hollanda arasında imzalanan Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi Protokolü’ne ilişkin, “Ülkelerimizin sahip olduğu potansiyeli daha güçlü şekilde hayata geçirerek karşılıklı yeni ticaret ve yatırım fırsatları oluşturacağız” dedi.

Bolat, “Ülkelerimizin ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesi kapsamında birçok konuyu masaya yatırdık. Ülkelerimizin sahip olduğu potansiyeli daha güçlü şekilde hayata geçirerek karşılıklı yeni ticaret ve yatırım fırsatları oluşturacağız. Toplantımızda, Türkiye ile Hollanda arasındaki ticaret hacminin daha da artması, özellikle döngüsel ekonomi, yeşil dönüşüm, inovasyon gibi alanlarda işbirliğimizin güçlendirilmesi için birlikte çalışmaya karar verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Ticaret diplomasisi faaliyetleri kapsamında Türkiye’nin gücünü, oluşturacakları işbirlikleriyle artırmaya devam edeceklerini vurgulayan Bolat, şunları kaydetti:

“13 çeyrektir kesintisiz büyüyen ekonomimizde, istikrarlı, kalıcı ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamayı ve Türk ekonomisinin pozitif büyümesini destekleyen çalışmaları hız kesmeden sürdüreceğiz. Bu kapsamda, ortak yatırımlar, müteahhitlik, döngüsel ekonomi, yeşil dönüşüm, enerji ve turizm konularının etraflıca ele alındığı JETCO Protokolü’nün her iki ülke için hayırlı olmasını diliyorum.”( Yazunın Hollandacası –Nederlandse versie onderaan)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.