ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Turizm sektörünün kalbi Travelexpo’da attı -II-

Turizm sektörünün kalbi Travelexpo’da attı -II-
24 Kasım 2023
58
A+
A-

* Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) ev sahipliğinde gerçekleşen Travelexpo Ankara 6. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Dünya Turizm Sekterünü Başkent Ankara’da buluşturdu.

* Fuar kapsamında “Akademinin Turizme Bakışı”, “Turizm Eğitimi ve Mesleğinin Geleceği”, “Bir Turizm Şehri Olarak Ankara’yı Markalamak”, “Ahi Şerafettin (Arslanhane) Camii, Ankara’nın Kültürel Mirası ve Turizmi Perspektifinden Unesco Dünya Mirasına Giden Süreç”, “Gastronomide Yeni Gelişmeler”, “Gordion Antik Kenti, Ankara’nın Kültürel Mirası ve Turizmi Perspektifinden Unesco Dünya Mirasına Giden Süreç”, “Turizm Politikalarının Belirlenmesi ve Planlanmasında STK ve Katılım Kültürü”, “İnşaat Turizminin Bugünü ve Geleceği”, “Ankara’da Sağlık Mı? Turizm Mi? Sağlık Turizmi Mi?”, “Engelsiz Turizm”, “Ankara ve Sağlık Turizmi: Potansiyel Fırsatlar ve Stratejiler”, “Ankara ve Sağlık Turizmi: Potansiyel Fırsatlar ve Stratejiler”, “Kuruluş Yılında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (Türksoy)”, “Kış Turizmi”, “Sağlık Turizminde İstihdam”, “Sağlık Eğitimine Turizm Perspektifinden Bakış” ve “Ankara’nın Eko ve Kırsal Turizm Potansiyeli” konulu panel ve oturumlar gerçekleştirildi.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’den Gazeteci Veysel KAVRAYAN‘ın Turizm sektörünün kalbi Travelexpo’dan notları şöyle:

-“AKADEMİNİN TURİZME BAKIŞI”

“Akademinin Turizme Bakışı” başlıklı oturum Başkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Feride Bahar Işın moderatörlüğünde, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Şevki Duymaz, Ankara Bilim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Harun Meydan, Çankaya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Nihat Solakoğlu, OSTİM Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Ufuk Türen’in katılımıyla gerçekleşti.

-“TURİZM EĞİTİMİ VE MESLEĞİNİN GELECEĞİ”

“Turizm Eğitimi ve Mesleğinin Geleceği” oturumu Başkent Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İpek Kalemci Tüzün moderatörlüğünde, Ankara Üniversitesi Beypazarı Meslek Yüksek Okulu Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Harun Bayraktar, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mithat Üner, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Volkan Işık tarafından ele alındı.

-“BİR TURİZM ŞEHRİ OLARAK ANKARA’YI MARKALAMAK” 

“Bir Turizm Şehri Olarak Ankara’yı Markalamak” konulu oturum Çankaya Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı, Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu moderatörlüğünde, Marka ve İletişim Danışmanı ve Trend Analisti Ahmet Akın, Divan Ankara ve Çukurhan Otel Genel Müdürü Boğaçhan Çakın, Fütürist ve Otelci Dr. Cem Kinay, Çankaya Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İşletme Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baş tarafından gerçekleştirildi.

Ahi Şerafettin Cami ve Türbesi

“AHİ ŞERAFETTİN CAMİİ: UNESCO DÜNYA MİRASINA GİDEN SÜREÇ”

“Ahi Şerafettin (Arslanhane) Camii, Ankara’nın Kültürel Mirası ve Turizmi Perspektifinden Unesco Dünya Mirasına Giden Süreç” oturumu, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lale Özgenel moderatörlüğünde, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Dünya Miras Alanları Şube Müdür Yardımcısı İpek Özbek, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü / Kültür ve Turizm Uzmanı Dr. Şule Kılıç Yıldız, Mimar ve Restorasyon Uzman Umut Bilgiç‘in katılımıyla gerçekleşti.

Taze Şefleri Kısa Sürede Daha Donanımlı Hale Getirecek 15 Önemli Tavsiye

“GASTRONOMİDE YENİ GELİŞMELER”

“Gastronomide Yeni Gelişmeler” oturumu, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Hakan Turgut moderatörlüğünde, Pasta Şefi ve Ümitköy Liva Pastanesi Sahibi Bahadır Hacıosmaoğlu, Ankara Medipol Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üye. Betül Çilek Tatar, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya, Mövenpick Hotel Executive Chef Mehmet Ali Menemen‘in anlatımıyla ele alındı.

UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Gordion Antik Kenti hakkında bilinmesi gerekenler

“GORDİON ANTİK KENTİ: UNESCO DÜNYA MİRASINA GİDEN SÜREÇ”

“Gordion Antik Kenti, Ankara’nın Kültürel Mirası ve Turizmi Perspektifinden Unesco Dünya Mirasına Giden Süreç” oturumu, Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu moderatörlüğünde Bilim İnsanı-Arkeolog-Gordion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. C. Brian Rose, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü / Kültür Varlıkları ve Kamulaştırma Şube Müdürü Berna Görgün, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ela Alanyalı Aral, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü / Arkeolog ve Uzman Yıldırım İnan ile gerçekleştirildi.

“TURİZM POLİTİKALARINDA STK VE KATILIM KÜLTÜRÜ”

“Turizm Politikalarının Belirlenmesi ve Planlanmasında STK ve Katılım Kültürü” oturumu, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Akademik Danışma Kurulu Üyesi Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin moderatörlüğünde, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkan Yardımcısı Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Köse, İstanbul Kent Konseyi Başkanı Tülin Hadi tarafından gerçekleştirildi.

Orhan Ünsal; “Ankara İçin Hepimiz Elimizi, Yüreğimizi Taşın Altına Koymalıyız” - Magazin Center

“İNŞAAT TURİZMİNİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ”

“İnşaat Turizminin Bugünü ve Geleceği” oturumu Ankara Ticaret Odası Reklam ve Görsel İletişim Komitesi Başkanı Derya Filiz Dalga moderatörlüğünde, TR İnvest Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Gökay, Ünsal Group Yönetim Başkanı Orhan Ünsal, View Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ali İmran Bozdoğan‘ın katılımıyla gerçekleşti.

“ANKARA’DA SAĞLIK MI? TURİZM Mİ? SAĞLIK TURİZMİ Mİ?”

“Ankara’da Sağlık Mı? Turizm Mi? Sağlık Turizmi Mi?” oturumuna Diş Hekimi Msc Dt. Zerrin Işık Tüfekçi, Sanita Group Uluslararası Sağlık ve Tedavi Hizmetleri Anonim Şirketi Kurucu Ortak & İcra Kurulu Başkanı Kemal Esen katıldı.

Engelsiz Plaj, engelli turistlerin de denize girmesini kolaylaştırıyor - Turizm

“ENGELSİZ TURİZM”

“Engelsiz Turizm” oturumu Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel moderatörlüğünde, Erişilebilir Kent Düzenlemeleri ve Engelsiz Turizm Uygulamaları Uzmanı Adem Kuyumcu, SERÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Edibe Sinem Ersoy, Dr. Sinan İbiş ve Ercan Tutal tarafından ele aldı.

Sağlık turizminde dünyanın parlayan yıldızı Türkiye

“ANKARA VE SAĞLIK TURİZMİ”

“Ankara ve Sağlık Turizmi: Potansiyel Fırsatlar ve Stratejiler” oturumu Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Alperen Kaçar, A Votre Sante Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Aygen Yenigün, Güven Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Banu Küçükel, HLC Sağlık Grubu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sağlık Turizmi Meclis Başkanı Doç. Dr. Özgür Öztan‘ın katılımıyla konuşuldu.

“KURULUŞ YILINDA ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜRÜ TEŞKİLATI”

“Kuruluş Yılında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (Türksoy)” oturumu, Türksoy Uzman M. Volkan Yeşilay moderatörlüğünde, Akdeniz Bilişim Derneği Kurucu Başkan Burak Taşkan, Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf Türksoy, Balkanlar Proje Koordinatörü Fatih Aliyi Türksoy ile ele alındı.

Kış Turizmi Nedir? Nerelerde Yapılır? - Turizme Bakış

“KIŞ TURİZMİ”

“Kış Turizmi” oturumu, Ceren Anadol moderatörlüğünde, TGA Yönetim Kurulu Üyesi Karadeniz Bölge Temsilcisi Baktod Derneği Başkanı Grand Kartal Otel Kartalkaya ve Gazelle Otel Sahibi Halit Ergül, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Enes Efendioğlu, NTV Macerasever Programı Sunucusu SPX Kurucusu Orkun Olgar, Ankara Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bora Hızal tarafından gerçekleştirildi.

“SAĞLIK TURİZMİNDE İSTİHDAM”

“Sağlık Turizminde İstihdam” oturumu,  Atılım Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Dilaver Tengilimoğlu moderatörlüğünde, Ankara Kalkınma Ajansı Kırsal Kalkınma Birim Başkanı Zekai Efeoğlu, Başkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Feride Bahar Işın, Düzce Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi ve Sağlık Turizmi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fuat Yalman ile ele alındı.

Sağlık Turizmi Teşvik İmkanları - Bumerang Danışmanlık

“SAĞLIK EĞİTİMİNE TURİZM PERSPEKTİFİNDEN BAKIŞ”

“Sağlık Eğitimine Turizm Perspektifinden Bakış” oturumu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Deniz Demiryürek moderatörlüğünde, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Akaydın Aldemir, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Tuğba Ensari tarafından konuşuldu.

“ANKARA’NIN EKO VE KIRSAL TURİZM POTANSİYELİ”

“Ankara’nın Eko ve Kırsal Turizm Potansiyeli” oturumu, Başkent Ankara Meclisi Başkanı Doğa Koruma Ve Milli Parklar E. Genel Müdürü 25, 26, 27. Dönem E. Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan moderatörlüğünde, Anadolu Ajansı E. Genel Müdür Yardımcısı ve Gazeteci Ahmet Tek, Şehir Bölge Plancısı Mehmet Esenkar, Gazeteci Sonnur Hakbilen‘in katılımıyla ele alındı.

TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.