ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Trump, seçimi kaybederse ‘kan banyosu’ olacağı konusunda uyardı

Trump, seçimi kaybederse ‘kan banyosu’ olacağı konusunda uyardı
18 Mart 2024
7
A+
A-

ABD eski Başkanı Donald Trump, kendisinin de aday olduğu Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin ülke için bir dönüm noktası olacağını söyleyerek, seçilmemesi halinde bir ‘kan banyosu’ yaşanacağı uyarısında bulundu.

UHA / İnternational News Agency

ABD eski Başkanı Donald Trump, kendisinin de aday olduğu Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin ülke için bir dönüm noktası olacağını söyleyerek, seçilmemesi halinde bir ‘kan banyosu’ yaşanacağı uyarısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Trump, Cumhuriyetçi aday olarak konumunu güvence altına aldıktan dört sonra, Ohio eyaletindeki Vandalia şehrinde düzenlenen mitingte konuştu.

Trump, Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerindeki zaferini ‘şimdiye kadar elde edilen en hızlı zafer’ olarak nitelendirdi.

ABD eski başkanı, “Ülkeyi beceriksiz insanların yönetip düşmesine öncülük ettiği zamanlar sanki çok uzun zaman önceymiş gibi geliyor” diye konuştu.

Trump, “Şimdi eğer seçilmezsem, bu herkes için bir kan banyosu olacak” diyerek, ekonomik durumdan bahsediyor gibi göründü.

vderreABD eski Başkanı Donald Trump Vandalia’daki mitingte (AFP)

Eski başkan, ABD otomotiv endüstrisinin karşı karşıya olduğu tehditlerden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Çin’in Meksika’da araba üretip ABD’lilere satma planlarını eleştiren Trump, “Biz sınırın karşısına çıkan her arabaya yüzde 100 gümrük vergisi uygulayacağız. Ben seçilirsem o arabaları satamayacaklar” dedi.

Trump’ın açıklamaları sosyal medyada ilgi görürken, Biden’ın seçim kampanya ekibi, Cumhuriyetçi aday Trump’ı 2020 seçimlerinde ‘kaybeden’ olarak tanımlayan ve ‘siyasi şiddet tehditlerini ikiye katlayan’ bir açıklama yayınladı.

Söz konusu açıklamada, Kongre binasına yapılan saldırıya atıfta bulunularak, “Trump başka bir 6 Ocak istiyor, ancak ABD halkı Kasım ayında ona bir seçim yenilgisi daha yaşatacak. Çünkü onun aşırıcılığını, şiddete olan tutkusunu ve intikam susuzluğunu reddetmeye devam ediyorlar” denildi.

Trump’ın seçim kampanyasında odaklandığı konular arasında, Biden’ın ‘korku gösterisi’ olarak adlandırdığı göç politikalarına ilişkin kapsamlı reform da yer alıyor.

Trump, dün yaptığı konuşmada sınır meselesine değinerek, Biden’ın milyonlarca göçmene çalışma izni vererek ‘Afro Amerikalı seçmenleri defalarca sırtından bıçakladığını’ söyledi.

Ayrıca, bu seçmenler ve İspanyol kökenli ABD’lilerin, ‘diğerlerinden daha fazla acı çekeceği’ konusunda uyardı.

bdffevvbABD eski Başkanı Donald Trump Vandalia’daki mitingte (AFP)

Öte yandan Biden, Washington’da bir akşam yemeğinde yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Özgürlük saldırı altında. 2020 seçimleriyle ilgili yalanlar, sonucu tersine çevirme planları, 6 Ocak ayaklanmasının benimsenmesi, ABD İç Savaşı’ndan bu yana demokrasimize yönelik en büyük tehdidi oluşturuyor. 2020’de başarısız oldular ama tehdit devam ediyor.”

İkinci dönem için çok yaşlı olduğu yönündeki endişeleri görmezden gelen 81 yaşındaki Biden, alaycı bir tavırla Trump’a atıfta bulunarak, “Bir aday çok yaşlı ve zihinsel olarak başkan olamayacak kadar yetersiz. Diğer adam ise benim” dedi. (Şarkul Avsat)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.