ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
09:18 Gazeteci-Editör Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı ‘Sabah kahvesi’
09:02 Gazeteci-Editör Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı ‘Sabah kahvesi’
08:21 Gazeteci-Editör Aslı SÖZBİLİR’in hazırladığı ‘Sabah kahvesi’
00:56 Selçuk Bayraktar: Tam bağımsız bir Türkiye için Milli Teknoloji Hamlesi
00:55 Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin,
00:55 CHP Lideri Özgür Özel: “Türkiye’den Birileri Kıbrıs Seçimlerini Manipüle Etmeye Kalkarsa Karşısında CHP’yi Bulacaklar”
00:47 Trump’tan Biden’ın çekilme kararına ilk yorum: ‘Sahtekar Joe zaten başkan olmaya uygun değildi’
00:45 Demiryollarında elektrikli dönüşüm
00:38 Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu 2 basamak arttırarak B1’e yükseltti
00:35 Hayvan hakkı savunucuları: Yasayı sokakta biz yazacağız!
00:34 Türksat 6A ilk kez antenlerini açtı
00:30 CHP Lideri Özgür Özel: “Türkiye’den Birileri Kıbrıs Seçimlerini Manipüle Etmeye Kalkarsa Karşısında CHP’yi Bulacaklar”
00:28 Trump, politikacıların Van Gogh’u, Devrimcilerin Che Guevara’sı mı olacak?
00:27 Suriye ve Irak’ın kuzeyinde 4 terörist etkisiz hale getirildi
00:17 5 Soru: 15 Temmuz Darbe Girişimi -II-
00:10 TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta!
00:02 ABD seçimleri: Biden, başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı
00:54 ABD, İsrail ve Filistin Refah Sınır Kapısını Görüştü
00:54 Bakan Kacır: Çözüm teknolojide tam bağımsızlık hedefiyle Milli Teknoloji Hamlesi
00:41 Uluslararası Koalisyon güçleri, Suriye’nin doğusunda Fırat Nehri boyunca gözetleme kuleleri kurdu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

TRT Spikeri Sezen Yüce’den, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Öğrencilerine “Etkili İletişim ve Türkçenin Doğru Kullanımı”

TRT Spikeri Sezen Yüce’den, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Öğrencilerine “Etkili İletişim ve Türkçenin Doğru Kullanımı”
23 Ekim 2023
55
A+
A-

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) Girişimcilik ve Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (GİKAM) ile Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu iş birliği ile öğrencilereEtkili İletişim ve Türkçenin Doğru Kullanımıkonusunda etkinlik düzenlendi.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in haberine göre, öğrencilere yönelik düzenlenen “Etkili İletişim ve Türkçenin Doğru Kullanımıkonusundaki etkinlik, TRT’nin başarılı spikerlerinden Sezen Yüce tarafından üniversitenin İbrahim Küçükkurt konferans salonunda gerçekleştirildi.

[Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selman Koçak]

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selman Koçak, Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu’nun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Mehmet Selman Koçak, “28 Ekim 2023 Cumartesi günü Lotus Akademi ile yapacağımız programımız bir eğitim kampı şeklinde olacak. Sabah 11.00’da başlayıp öğleden sonra 17.00’da bitecek ve 5 eğitimden oluşacak. Gündelik hayatta işimize yarayacak bilgiler olması konusunda özenle hareket ettik. Diğer etkinliğimiz ise Girişimcilik ve Kariyer Zirvesi ve GİKAT Kariyer Fuarıdır” diye konuştu.

[TRT Spikeri Sezen Yüce]

“İletişim, eğitim öğretimin de temel unsuru”

Açış konuşmasının ardından TRT Spikeri Sezen Yüce, “Etkili İletişim ve Türkçenin Doğru Kullanımı” konusunu anlatarak kariyer basamakları hakkında bilgi verdi.

Sezen Yüce, iletişimin belli bir şeyi dinleyicilere dilsel ya da başka yollarla aktarma eylemi olduğunu hatırlatarak, iletişimin, sadece duyguların aktarılmasıyla değil, düşünce ve bilginin aktarılmasıyla da olduğunu ve iletişimin, eğitim öğretimin de temel unsuru olduğuna dikkat çekti.

“Eğitim öğretim olmadan bir toplumun ilerlemesi elbette mümkün değil” diyen TRT Spikeri Yüce, “İletişim olmadan bunlar gerçekleşemeyeceğine göre sadece insanın değil, toplumların da var olması ve varlığını devam ettirebilmesi iletişime bağlıdır. Söz konusu insan olduğu için iletişime özen gösterilmesi gerekiyor. Yanlışlar zaman zaman tahmin bile edemeyeceğimiz sonuçlara varıyor. Buna izin vermemek için; iletişimin temel unsurlarını nasıl kullanmamız gerektiğini, nasıl doğru kullanmamız gerektiğini ve etkili kullanılması gerektiğini bilmemiz gerekiyor” dedi.

“Türkçemize sahip çıkmalıyız”

Dili ile kendini ifade edemeyen, birbirini anlamayan, geçmişle bugününü birleştiremeyen ve dilini geliştiremeyen milletlerin yok olmaya mahkum olduğunu ifade eden Sezen Yüce, şunları kaydetti:

“Dilimize sahip çıkmalıyız. Türkçemize sahip çıkmalıyız. Son zamanlarda etrafımızda bir yozlaşma var. Bu yozlaşma Türkçemizle ilgili. Teknolojinin ilerlemesiyle interneti ve sosyal medyayı kullanıyoruz. İnternet diline baktığımızda o yozlaşmanın olduğunu görüyoruz. Kısa mesaj yoluyla da kullandığımız kelimeleri kısaltıyoruz. Yazışmalarda kullandığımız hitap dillerinde bile kısaltmaya gittik. Yozlaşma buradan başlıyor. İnternet dili, kısaltmalar, argolar yozlaşmanın birer örneğidir. Yabancı dillerin Türkçeye uyarlanarak kültür ve tahsil göstergesi olarak algılandığı dönemdeyiz. Bu da Türkçeye zarar veriyor. Biz gelin Türkçeye sahip çıkalım diyoruz. Bu kısaltmaları kullanmayalım. Bir mağaza veya dükkan açıldığı zaman buna Türkçe isim verelim.”

Öğrencilerle interaktif şekilde devam eden etkinlik soru cevabın ardından sona erdi.

[TRT Spikeri Sezen Yüce, GİKAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Koray Gürpınar]

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin (AKÜ) Girişimcilik ve Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (GİKAM) ile Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu iş birliğiyle gerçekleştirilen Etkili İletişim ve Türkçenin Doğru Kullanımı” etkinliği sonrası GİKAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Koray Gürpınar tarafından TRT Spikeri Sezen Yüce’ye teşekkür belgesi takdim edildi.

Gazeteci* Ataner YÜCE

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.