ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Topuk dikeni yaygın bir sağlık sorunu

Topuk dikeni yaygın bir sağlık sorunu
23 Şubat 2024
5
A+
A-

Özel Fuar Hastanesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ali Sallı, topuk dikeni hastalığı konusunda vatandaşları uyarıyor.

UHA / İnternational News Agency

TOPUK DİKENİ TABANLIĞI » MANİSA ORTOPEDİ

Doç. Dr. Ali Sallı, topuk dikeninin günümüzde pek çok kişinin karşılaştığı yaygın bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekti.

Özellikle topuk bölgesindeki bağ dokusunun kronik zorlanması sonucu ortaya çıktığını ifade eden Doç. Dr. Sallı, bu durumun insanların günlük yaşamlarını nasıl etkilediğini ve tedavi yöntemler konusunda şunları söyledi:

“Topuk dikeni, topuk kemiğinin altında veya arkasında bulunan bir çıkıntı olarak kendini gösterir. Ayak tabanındaki bağ dokusunun uzun süreli zorlanması sonucunda oluşabilir. Uzun süre ayakta kalmak, yanlış ayakkabı seçimi, aşırı kilo,ve düz tabanlık gibi faktörler topuk dikeni riskini artırabilir.

Topuk dikeni genellikle sabahları ilk adımda keskin bir ağrı ile başlar ve gün içinde devam edebilir, kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayabilir. Tedavi sürecinde ise öncelikle dinlenme, kilo verme uygun ayakkabı seçimi, topuk desteği sağlayan tabanlık kullanımı ve özel egzersizler önerilmektedir. Devam eden şikayetlerde enjeksiyon tedavileri, fizik tedavi ve özellikle ESWT tedavisi önemli tedavi seçenekleri olarak karşımıza çıkmaktadır”.

Kuru İğne tedavisi doğal ve etkili bir yaklaşım” - Son Dakika Haberleri

[Doç. Dr. Ali Sallı]

Her durumda tedavi yönteminin ise kişiye özel olduğunu ve bir uzmana danışılarak belirlenmesi gerektiğini dile getiren Özel Fuar Hastanesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ali Sallı, “Erken müdahale, topuk dikeni rahatsızlığının şiddetini azaltabilir ve yaşam kalitesini artırabilir. Ayrıca, topuk dikeni sadece ağrıya neden olan bir durum değildir; altında yatan başka sağlık sorunlarının habercisi de olabilir. Bu nedenle, topuk dikeni belirtileri gözlemlendiğinde bir sağlık uzmanına başvurmak önemli” olduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Ali Sallı, Sağlıklı ayaklar, günlük yaşamın önemli bir parçası  olan topuk dikeni gibi sorunlarla mücadele etmenin, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceğini hatırlatarak, ancak doğru tedavi yöntemlerinin ve önlemler alınarak, bu tür sağlık sorunlarıyla başa çıkmanın ise mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.