ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

(TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye sanayisinin itici gücü olan Gaziantep, yenilikçiliğiyle bu dönüşüme de öncülük ediyor”…

(TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye sanayisinin itici gücü olan Gaziantep, yenilikçiliğiyle bu dönüşüme de öncülük ediyor”…
30 Aralık 2022
240
A+
A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da yer aldığı Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’ne katıldı.

TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)’nın haberine göre, Törende Hisarcıklıoğlu ve Muş’un yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile çok sayıda Oda ve Borsa Başkanı hazır bulundu.​

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada başarılarıyla ödül almaya hak kazanan sanayicileri tebrik etti. Dün milli mücadelenin sancaktarı olan Gaziantep’in, bugün de, girişimcileriyle, sanayicileriyle, sadece Türkiye’nin değil, bütün bölgenin yıldızı haline geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, kentin tüm bu coğrafyanın rol modeli ve ilham kaynağı olduğunu vurguladı.

Gaziantep’in ihracatta tarihi rekor kırdığını ve 10 milyar dolara ulaştığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “10 yıl önce, en büyük 1.000 sanayi kuruluşu arasında, Gaziantep’ten 35 firma vardı. Şimdi bu sayı da 67’ye yükseldi. Listede en fazla firmaya sahip 4. il haline geldi. Sadece sanayide değil, tarımda marka oldu. Tarım ihracatında ilk 5 şehir içinde yer aldı. Turizmde de atağa kalktı. Hem tarih ve kültür turizminde, hem gastronomi turizminde bir dünya markası haline geldi. UNESCO’nun listelerine girdi.

Fatma Şahin Başkanımızın da bunda büyük emeği oldu. Diğer taraftan teknolojide de atılım yaptı. Gaziantep teknopark, en hızlı büyüyen Teknoparklardan biri haline geldi. Kısaca Antep, toprağıyla, insanıyla ve ekonomisiyle, gerçek bir marka şehre dönüştü. İşte tüm bu başarıların mimarları olan sizlerle, bir arada olmak da, bana ayrı bir onur ve mutluluk veriyor. Burada fazlasıyla hak ettikleri ödüllerini alacak firmalarımızın kıymetini de herkes bilmeli diyorum. Zira artık ülkelerin ve hatta şehirlerin gücünün kaynağı müteşebbisleri. Müteşebbisin güçlüyse, ülken de güçlü olur, şehrin de güçlü olur. Dolayısıyla sizleri, Antep’in ve Türkiye’nin gözbebeği, Antep iş dünyası’nın da gurur timsalleri görüyorum” dedi.

-Gaziantep, tüm ülkeye rol model oldu

Sanayiciliğin Gaziantep’in genlerinde mevcut olduğunu söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “101 sene evvelinin o zor koşullarında bile Antepliler yılmamış; İmalat-ı Harbiye Fabrikası’nı kurmuş, yokluktan mucitlik çıkarmış, küfleri toplayıp barut yapmış, kurşun plakaları sökerek kurşun döküp mermi imal etmiş, kendi cephanesini üretmiştir. Böyle kutlu bir ecdada sahip Antepliler, bugün de, azmin, kararlılığın, her zorluktan çıkmanın ve yeniliğin öncüsü olarak, ülkemize rol model olmuştur” diye konuştu.

-Yeşil gelecekten kaçmak mümkün değil

Gaziantep Sanayi Odası’nın çok doğru bir tema belirlediğini de söyleyen Hisarcıklıoğlu, yeşil geleceğin, ülke, sanayi ve ekonomi için kaçınılmaz bir süreç olduğunu belirtti.

TOBB Başkanı, buna uyum sağlanamaması halinde, 2026’dan itibaren Avrupa’ya ihracatta ilave gümrük vergisi ödeneceği uyarasında bulunarak “Bu da şimdilik yılda 770 milyon Euro” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası’nın geçtiğimiz sene yeşil dönüşümle bu yönde başlattığı çalışmaları, şimdi bir adım daha ileriye taşıdığını bildiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

“Bu konuyu ciddiyetle ele aldığını ve dünyadaki paradigma değişimini yakından takip ettiğini gösteriyor. TOBB olarak biz de üyelerimizi yeşil dönüşüme entegre etmeye çalışıyoruz. Üyelerimizin karbon ayak izlerini hesaplayabilecekleri bir portalı çok yakında kullanıma sunacağız. Bu organizasyonun mimarları da özel bir övgüyü hak ediyor. Gaziantep Sanayi Odamızı kutluyorum, Oda Seçimini başarıyla tamamlayan Adnan Ünverdi Başkanımızı, yönetimini ve meclisini tebrik ediyorum. Onların çalışmalarıyla Gaziantep, dünyada da söz sahibi bir şehir olma yolunda hızla ilerliyor. Sanayide dönüşüm hamlesiyle, model fabrikasıyla, teknoloji geliştirme merkeziyle ve Mesleki Eğitim tesisiyle, şehrimize hem nitelikli insan, hem de yüksek teknoloji ve yüksek katma değer kazandırıyor. Sanayi Odamız, kuruluşundan itibaren, Antep’e değer katan hizmetlerde bulunuyor, projeleriyle Gaziantep’i adeta geleceğe taşıyor.”

“Bu vesileyle kurucu başkanı büyüğümüz Sani Konukoğlu’nu rahmetle yâd ediyorum. Onun, ‘işin hilesi dürüstlüktür’ sözü, benim de iş hayatımın temel felsefesi olmuştur” şeklinde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Sonrasında bayrağı devralan Abdülkadir Konukoğlu, Sanko’yu, Gaziantep ve Türkiye’de sanayileşmenin sembolü haline getirmiştir.Ve Antep, 133 üründe en çok üretim kapasitesine sahip il. 120 üründe ikinci, 117 üründe üçüncü sırada. Sanayicilerimiz Gaziantep’i bölgede bir yıldız haline getirdi. Şimdi de, Odamızla birlikte, yeşil dönüşümü başlatıyor. Türkiye sanayisinin itici gücü olan Gaziantep, yenilikçiliğiyle bu dönüşüme de öncülük ediyor. O yüzden inanıyorum ki, Gaziantep, geleceğin kazananları arasında yerini alacak.”

[UHA Haber Ajansı, 30 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.