enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
18,8299
EURO
20,3296
ALTIN
1.134,84
BIST
4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Kar Yağışlı
2°C
İstanbul
2°C
Kar Yağışlı
Salı Kar Yağışlı
3°C
Çarşamba Çok Bulutlu
4°C
Perşembe Çok Bulutlu
5°C
Cuma Çok Bulutlu
5°C

Terör neden şimdi?

Terör neden şimdi?
29 Kasım 2022
0
A+
A-

STAR Gazetesi ‘Açık Görüş’ yazarı ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş,  PKK’nın kuruluşundan itibaren en önemli amaçlarından birinin Türkiye’yi güvenlik sorunlarıyla meşgul etmek olduğunu açıkladı.

Prof. DrHamit Emrah Beriş, STAR Gazetesi’nin ‘Açık Görüş‘ bölümünde kaleme aldığı ‘Terör neden şimdi?‘ başlıklı yazısında, Türkiye’nin bölgesel aktör olmaktan küresel bir güç durumuna geçmesini engellemek isteyen büyük devletlerin PKK’yı bu amaçla kullandıklarının bilindiğine dikkat çekerek, son dönemde Türkiye’nin küresel iddialarının artmasıyla terör eylemi arayışının artmasının da tesadüf  olmadığının altını çizdi.

İstiklal Caddesi'nde terör saldırısı: Son durum
“13 Kasım 2022 Pazar günü İstiklal Caddesinde patlayan bomba terörün karanlık yüzünü bir kez daha gösterdi” diyen Prof. Dr. Beriş, “Her şeyden önce şunu hatırlatmak gerekiyor: Terör örgütlerinin hedefleri açısından sivil veya güvenlik gücü bağlamında bir ayrım yapmak doğru değil. Hedef durumunda olan güvenlik gücü mensuplarının sivillerden tek farkı, aldıkları eğitim nedeniyle kendilerini koruma kabiliyetlerinin daha fazla olması. Bunun dışında, terör eyleminin sivillere ya da resmî görevlilere yönelmesi açısından hiçbir fark yok. Daha açık şekilde ifade edelim: Terör terördür” dedi.‘Sivil hedef’ vurgusu

Prof. DrHamit Emrah Beriş yazısında, Yöneldiği hedef ya da kurbanlarının kimliğinin terör eyleminin niteliğini değiştiremeyeceğini belirterek, “Dolayısıyla terör eylemini kınarken “sivil hedef” vurgusunun hiç de hakkaniyetli bir tutum olmadığını kaydetmek gerekiyor. Bu durum, terörü meşru bir zemine çekmek riski de taşıyor. Nereden gelirse gelsin ve kimi hedef alırsa alsın terör eylemine ama’sız, fakat’sız mesafe koymak ahlakî bir tutum sergilemenin en önemli gereği. Bunun dışındaki tüm yaklaşımların teröre zımni onay verdiği ve ikiyüzlü bir tutum olduğu açık” şeklinde ifade etti..

Eylem kapasitesi

Türkiye’nin, uzun süredir terörle mücadele konusunda oldukça etkili bir tavır sergilediğinin altını çizen Prof. Dr. Beriş, Türkiye’nin, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yürütülen operasyonların terör örgütlerinin eylem kapasitelerini önemli ölçüde azalttığına dikkat çekti.

Prof. DrHamit Emrah Beriş, Yurt içinde PKK başta olmak üzere terör örgütlerinin eylem yapacak militan bulmakta zorlandığını hatırlatarak, “Ayrıca örgütler senpatizan kitle içerisinden yeni militan da devşiremiyor. Taksim saldırısını gerçekleştiren kadın teröristin yakın geçmişte Suriye’den Türkiye’ye kaçak yollardan girmesi bu durumun kanıtı. Örgüt, kendisi için yeni bir çıkış alanı bulmaya çalışıyor” dedi.

TSK Personel Kanunu yürürlüğe girdi - 24SaatGazetesi

Terörün yeni arayışları

Son dönemde kolluk birimleri ve Silahlı Kuvvetler arasındaki eşgüdümün en düzeyde gerçekleşmesinin terörle mücadele açısından başarıyı sağlayan en temel faktör olduğunu açıklayan Prof. Dr. Beriş, Kimin çıkarlarına hizmet ettiği belli olmayan FETÖ’den arınan güvenlik güçlerinin, terörle mücadeleyi büyük bir azimle yürüttüğünü söyledi.

Türkiye'nin yerli ve milli savunma sanayii belgeseli - YouTube

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, “Bunun yanında, insansız hava araçları başta olmak üzere teknolojik imkânlardan en geniş şekilde yararlanılıyor. Yerli ve millî araçların kullanımı sayesinde silah ve teçhizat bakımından dışa bağımlılığın azalması sürecin kesintiye uğramadan devamını sağlıyor. Geçmişte olduğunun aksine savunma sektöründeki ambargolar artık Türkiye’yi etkilemiyor. Terörle mücadele başarıyı sağlayan en önemli nokta ise kararlılık. Türkiye, belirli bir strateji çerçevesinde terörü ortadan kaldırmak için tüm millî güç bileşenleriyle aktif bir mücadele veriyor. Üstelik ülkenin karşı karşıya olduğu terör sorunları da farklı boyutlara sahip. Bir taraftan PKK ile diğer taraftan DEAŞ, FETÖ, DHKP-C, MLKP ve diğer örgütlerle eşzamanlı bir mücadele veriliyor. Bu durum, güvenlik güçlerinin terörle mücadele açısından yetkinliğini artırdığı için terörist organizasyonlar sürekli yeni arayışlarına ve işbirliklerine yöneliyor” dedi.

Aktif destek sağlanıyor

“Öte yandan terörle mücadele tek bir ülkenin sorunu ya da sorumluluğu olarak görülmemeli” diyen Prof. Dr. Beriş yazısında, Tüm insanlığı hedef alan terörün önlenmesi için farklı devletler arasında işbirliği mekanizmalarının kurulması ve işletilmesinin önem taşıdığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, Terörün kimi, ne zaman vuracağının belli olmadığını ve bu nedenle, devletlerin terörle mücadele açısından birlikte hareket etmelerinin önemli olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Beriş yazısında, şunları aktardı:

“Ancak gelinen noktada değil işbirliği, örgütlere aktif destek vermekten vazgeçilmesi bile yeterli. Bazı devletler, kendi çıkarları doğrultusunda terör örgütlerini ısrarla desteklemekten kaçınmıyor. Söz konusu destek, bazı durumlarda silah ve teçhizat yardımı bazı durumlarda ise diplomatik destek çerçevesinde gerçekleşebiliyor. Terör örgütleri vekâlet savaşlarının en önemli araçlarından biri olarak kullanılıyor. Orta Doğu coğrafyası üzerinde yürüyen güç mücadelesinde terör örgütlerinin yoğun şekilde araçsallaştırıldığı bilinen bir gerçek. Nitekim PKK’nın da kuruluşundan itibaren en önemli amaçlarından biri Türkiye’yi güvenlik sorunlarıyla meşgul etmek. Türkiye’nin bölgesel aktör olmaktan küresel bir güç durumuna geçmesini engellemek isteyen büyük devletlerin PKK’yı bu amaçla kullandıkları biliniyor. Son dönemde Türkiye’nin küresel iddialarının artmasıyla terör eylemi arayışının artması da tesadüf değil. Türkiye, bir bakıma, iç sorunların girdabına çekilerek uluslararası düzlemdeki iddialarından uzaklaştırılmak isteniyor”.

Suriye İç Savaşı’nın başlamasını fırsat bilen PKK’nın, ülkede kendisine özerk bir alan oluşturmak için harekete geçtiğine dikkat çeken Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, Silahlı unsurlarını bu ülkeye kaydıran PKK’nın, Suiye’deki uzantısı YPG aracılığıyla bölgede demografik yapıyı değiştirmeye çalıştığını belirtti.

Prof. Dr. Beriş, Suriye’den Türkiye’ye göçlerin nedenlerinden birinin de YPG’nin işgal etmeye çalıştığı yerlerde halkın üzerinde kurduğu baskı olduğuna değinerek,  Terör örgütünün, bölgede kendi güdümünde bir popülasyon oluşturabilmek için insanları göçe zorladığını, Örgüt, militanlarını ve kendi müzahir kitlesini işgal ettiği alanlara yerleştirerek nüfus açısından çoğunluğu oluşturma çabası içinde olduğunun altını çizdi.

İzlenen stratejilerden birinin Suriye ile Türkiye arasında bir koridor açarak bunu Akdeniz’e kadar uzatmak olduğunu ifade eden Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, şunları söyledi:

“Türkiye, 2016 yılından itibaren yürüttüğü sınır ötesi askerî harekâtlarla bu koridorun açılması engelledi. Yapılan operasyonlarla Suriye’de örgütün lider komitesine de büyük darbe vuruldu. PKK/PYD, muhtemelen eylem gücünü hâlâ koruduğunu gösterip militanlarında çözülmeyi önlemek için bu tür bir eylem gerçekleştirdi. Aslında eylem arayışlarının belirli bir süredir devam ettiği biliniyor. Güvenlik ve istihbarat birimlerinin olağanüstü çabalarıyla pek çok saldırı hayata geçemeden engellendi.

Süleyman Soylu Haberleri | Onedio - Sosyal İçerik Platformu

Diğer taraftan Taksim saldırısından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ABD’ye yönelik sözlerini iyi anlamak gerekiyor. Soylu’nun teröre verdiği destek nedeniyle ABD’nin taziyesini kabul etmedikleri yönündeki açıklaması, somut bir olgu karşısındaki tepkinin dışavurumu. Türkiye, sınır ötesi operasyonlarla PKK’nın Suriye’deki yapılanması olan PYD/YPG’ye karşı aktif bir mücadele veriyor. PKK/YPG’nin arkasındaki en büyük destekçi ise ABD. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın farklı zamanlarda vurguladığı üzere Türkiye’ye silah ambargosu uygulayan ABD, YPG’ye verdiği lojistik desteği sürdürüyor. Bir bakıma, ABD’nin Suriye’deki çıkarlarının aracısı olarak PKK/YPG kullanılmaya çalışılıyor”.

5 soruda YPG'nin ABD ve Rusya ile ilişkisi - BBC News Türkçe

PKK/YPG’nin, kendi çıkarları doğrultusunda Esad rejimiyle ve Rusya gibi diğer aktörlerle işbirliği yapmaktan da kaçınmadığını açıklayan Prof. Dr. Beriş, “Bölgedeki istikrarsızlığın ve karışıklığın devamı, PKK/YPG’nin ABD başta olmak üzere farklı devletlerden aldığı destekle bu coğrafyadaki varlığının sürmesini beraberinde getiriyor. Türkiye’de militan sayısı önemli ölçüde azalan örgüt, Suriye’de kontrolünde bulunan bölgelerde yetiştirdiği teröristler aracılığıyla varlığını sürdürmeyi amaçlıyor” dedi.

“Dolayısıyla Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için PKK/YPG’ye sınır ötesinde müdahale etmek kadar başka devletlerin terör örgütüne yardımı kesmesini istemesi de gayet makul” diyen Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş,  “Aslında bu destek gelmeden de gerek Türkiye içinde gerekse ülke dışında terörün etkisinin asgariye indirildiği görülüyor. Zaten terör örgütlerinin canhıraş şekilde eylem arayışlarına girmelerinin arkasında ardı ardına yedikleri darbeler var. Ancak bu durum örgütler için bir kısırdöngü de doğuruyor. Bir taraftan kendi varlığını sürdürmek için eylem yapma arayışına girerken diğer taraftan da her bir eylemin operasyonlarla örgüte darbe vurulması sonucuyla karşılaşılıyor. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde kendisi için güvenlik tehdidi oluşturan PKK/YPG kontrolündeki bölgeye operasyon düzenleme ihtimali güçleniyor. Örgütün saldırıyı üstlenmemesi, kayıplar nedeniyle karşılaşacağı baskılardan kaçınma çabası kadar Türkiye’nin bu gerekçeyle girişeceği sınır ötesi operasyonları engelleme çabasıyla da yakından ilişkili” olduğunu dile getirdi.

Toplumsal mukavemet

Terörle mücadele açısından toplumsal mukavemetin oldukça önem taşıdığına vurgu yapan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, Toplumun geniş kesimlerinin eylemlere karşı ortak tepki göstermesinin terörün amacına ulaşamamasındaki en önemli unsur olduğunu ve buna karşılık, Türkiye’de teröre yönelik tavrın bile gündelik siyasetin etkisi altına girdiğinin görüldüğünü ifade etti.

Prof. Dr. Beriş, her bir terör eyleminden sonra ya sanki faili meçhul olan bir saldırının sivil mağdurları anılıyor ya da nedeni belirsiz şekilde iktidarın suçlandığını, “Devrimci şiddet“i kutsayan sol geleneğin, PKK başta olmak üzere terör örgütleriyle arasına mesafe koymak istemediğini açıkladı.

“Örgütün eylemleri çoğunlukla kınanmazken, en iyi ihtimalle sivil hedeflerin zarar görmesi vurgusu yapılıyor” diyen Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, “İnsan hakları örgütlerinin, son Taksim saldırısında bir kez daha görüldüğü gibi, pek çok terör eyleminde sessizlikleri dikkat çekiyor. Bu yapılar, terör eylemlerine tepkilerini adeta failin kimliğine göre “seçerek” gösteriyor. Muhalefetin diğer bazı parçaları ise her bir eylemin iktidara vereceği zararı düşünüp bunu kendi lehlerine çevirmenin hesaplarını yapıyor. Oysa teröre gösterilmeyen her tepki bir sonraki eylem açısından cesaretlendirici oluyor” dedi.

Terör karşısında nötr kalmanın ahlakî ve insanî açılardan kabul edilebilir bir pozisyon olmadığını ifade eden Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş yazısında, şunları aktardı:

“Terörle mücadele, tek bir devletin sorunu olmadığı gibi ülke içinde siyasî iktidarın tek başına sorumluluğu da değil. İktidardan muhalefete tüm siyasî aktörlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının ve toplumsal aktörlerin koydukları mesafe terör örgütlerinin amaçlarına ulaşmasını engelleyecek. Bunun için ise terörün her nereden ve her kimden gelirse gelsin kötü olduğu düşüncesi üzerinde mutabakat oluşması önem taşıyor. Toplumun büyük bölümü Türkiye’nin terörle mücadelesine destek veriyor. Ancak pek çok alanda karşılaşılan kültürel hegemonya sorunuyla bu noktada bir kere daha karşılaşılıyor. Terörün alt edilemeyecek bir sorun olmadığını son dönemde yakından gördük. Burada önem taşıyan nokta, terör örgütlerinin kendileri kadar terör destekçisi zihniyeti de yenilgiye uğratmak. Türkiye’nin terör sorununun çözümü için en önemli dayanak siyasetin dirayeti ve toplumun feraseti.”  @heberis

Gazeteci * Ataner YÜCE

***

Prof. Dr. Hamit Emrah Beriş, 1977 Ankara doğumludur. Gazi Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünden 1998 yılında mezun olmuştur. Siyaset bilimi alanında yüksek lisansını aynı üniversitede, doktorasını ise Ankara Üniversitesinde tamamlamıştır. 2010 yılında doçent, 2016 yılında profesör unvanlarını almıştır. 2002’den bu yana, halen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi adını alan Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde çalışmaktadır. Üniversitedeki görevine ek olarak 2014-2018 yılları arasında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığında Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Yayımlanmış altı kitabı ve çok sayıda makalesi vardır. Kasım 2018’de Polis Akademisi Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir.

[UHA Haber Ajansı, 29 Kasım 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.