ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

‘Tarihin sıfır noktası’ Göbeklitepe depremde zarar görmedi

‘Tarihin sıfır noktası’ Göbeklitepe depremde zarar görmedi
3 Mart 2023
185
A+
A-

Kahramanmaraş merkezli depremin vurduğu Şanlıurfa’da tarihi yapılar da zarar gördü. Bölgede bulunan ve tarihin sıfır noktası olarak bilinen Göbeklitepe’de hiçbir olumsuzluk tespit edilmedi.

Süleyman Kaçmaz
TRT Haber : Süleyman Kaçmaz

Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’de, depremin hemen ardından açısal doğrulama çalışmaları yapıldı.

TRT Haber’in ulaştığı çalışmalarda, Göbeklitepe’de hiçbir olumsuzluk tespit edilmedi. Bunun yanı sıra yapılan açısal doğrulamalarda da “T” şeklindeki dikme taşların depremden önceki açılarında olduğu ortaya çıktı.

Şanlıurfa’nın Örencik köyündeki Göbeklitepe yapıları, Neolitik dönemde inşa edildi. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Göbeklitepe, depremden hasarsız çıktı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Arslan, “Sahaya indiğimiz zaman şunu gördük Göbeklitepe’de yapısal hiçbir hasar yok. Acaba “T” sütunlarının yönlerinde bir değişme var mı, Açısal olarak bir değişme var mı? Bunların da testlerini yaptığımız zaman teknik ekiplerimizle bunların da olmadığını gördük. Göbeklitepe depremden önce neyse depremden sonra da aynı durumda. Fiziki bir zarar yok. ”

Göbeklitepe’nin çatısının temellerinde de herhangi bir hasara rastlanmadı.

***

Yazar Hakkında

1994’te İstanbul’da doğdu. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden dereceyle mezun oldu. Üniversite hayatı boyunca Kampüs TV’de haber merkezinde deneyim elde etti. 2017’deki TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması’ndan Televizyon Haberciliği Ödülü ve 2018’deki Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’ndan Yazılı Spor Haberi Ödülü başarılarından bazıları. Yine üniversite döneminde Kayserispor Kulübü’nde anonsörlük yaptı. Birçok yerel gazetede tecrübe edindi. Stajını CNN Türk’te tamamladı. Mezun olduktan sonra ise TV 1’de muhabirlik ve spikerlik yaptı. Nisan 2019’dan beri TRT Haber’de muhabir olarak görev yapıyor.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.