ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Suriye… Oyunu bozma operasyonu!

Suriye… Oyunu bozma operasyonu!
13 Ekim 2023
64
A+
A-

SABAH Gazetesi köşe yazarı ve Ankara Temsilcisi Okan MÜDERRİSOĞLU, “Suriye… Oyunu bozma operasyonu!” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

UHA / İnternational News Agency

Okan Müderrisoğlu kimdir? - Yeni AkitOkan MÜDERRİSOĞLU, “Haritayı önünüze seriyorsunuz. Kosova’dan başlayıp Ukrayna’ya, Karabağ’dan Irak’ın kuzeyine, kuzey Suriye’den Doğu Akdeniz’e hatta Yunanistan sınırına kadar bir çember çiziyorsunuz. Bölgesel ateş çemberi içinde bir istikrar ve güven adası olarak Türkiye’yi görüyorsunuz. AK Parti’nin dün (11 Ekim 2023) gerçekleşen grup toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın, İbn-i Haldun’a atfen söylediği gibi, “Coğrafya kaderdir!” Ama bin yıldır bu topraklarda bedelini ödeyerek yaşıyorsanız, kendi kaderinizi kendiniz tayin ediyorsunuz!” diyor.

MÜDERRİSOĞLU yazısında, “Bugün (12 Ekim 2023) Gazze’deki trajediyle yüzleştiğinizde, “ateşin yayılmaması, sivillerin hedef alınmaması, insani yardım koridoru açılması, adil hakemlik, esir takası” gibi konuları, küresel sistemde dile getiren tek bir ülke (Türkiye) ve tek bir liderle (Tayyip Erdoğan) karşılaşıyorsunuz” diye dikkat çekiyor.

“Nitekim partisinin grup toplantısı çıkışında Sn. Erdoğan’a Mısır’ın, Gazze sınırındaki Refah Kapısı’nın tahliye ve yardım operasyonları için açılıp açılmayacağını sordum” diyen Gazeteci Okan MÜDERRİSOĞLU, şöyle devam ediyor:

“Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile bu konuyu konuştuğunu ancak kadın ve çocukların yığıldığı bu son nefes borusunun da bombalandığını, durumun ciddiyetini koruduğunu söyledi.

Derken… AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile 2011 yılına gittik. İsrail, o tarihte de Gazze’y i bombalıyordu. Kahire ziyaretini tamamlayan Sn. Erdoğan, Ömer Çelik ve -dönemin- MİT Müsteşarı Hakan Fidan‘ı Mısır’da bırakmıştı. Bu iki etkili isim 11 gün Mısır’da kalmış, açık hava cezaevi durumundaki Gazze’ye, Refah Kapısı (Mısır) üzerinden insani yardımların ulaştırılması için büyük mücadele vermişti. Sn. Çelik’in de dediği gibi o tarihteki olay, bugüne kıyasla daha küçük ölçekli olmasına rağmen, çocuklara çikolata gönderilmesi bile günleri bulmuştu”.

SABAH Gazetesi köşe yazarı ve Ankara Temsilcisi Okan MÜDERRİSOĞLU, Elbette, Filistin Davası, Kudüs’ün statüsü Müslüman Türk milleti için hassas nokta. Gazze’deki katliam nedeniyle yüreği sızlayan Türk insanı, yakın terör tehdidi karşısında bir beka sınamasından da geçiyor” diyor.

ABD’nin, YPG terör örgütüne hamilik yapma ve petrol bölgelerini kontrol etme hesabıyla Fırat Nehri’nin doğusundaki Suriye sahasında 23 üs ve kontrol noktası oluşturduğunun herkesin malûmu olduğunu yazan Okan MÜDERRİSOĞLU, bu bölgede terörle mücadele maksadıyla konuşlanan Türkiye’ye ait SİHA’nın düşürülmesinin hâlâ sıcaklığını koruduğunu ifade ediyor.

MÜDERRİSOĞLU, Teröristlere karşı faaliyet yürüten bir müttefike ait hava aracının ABD tarafından tehdit olarak sunulmasının, “uyardık ama bölgemizde uçmayı sürdürdü” bahanesinin tabii ki tatmin edici olmaktan uzak olduğunun altını çiziyor.

“Aksine, sözde DEAŞ’ı etkisizleştirme iddiasıyla YPG’yi silahlandıran ABD’nin, Türkiye’yi terörle mücadelede sınırlama hamlesiyle karşı karşıyayız!” diyen Okan MÜDERRİSOĞLU yazısında, bu gerçeklik karşısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kuzey Suriye’deki operasyonlarla ilgili tavizsiz mesajlar vermeyi sürdürdüğüne dikkat çeliyor.

MÜDERRİSOĞLU, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kuzey Suriye’deki operasyonlarla ilgili tavizsiz mesajında, “Hava harekâtlarıyla, topçu birlikleriyle, gerektiğinde kara unsurlarıyla her an teröristlerin tepesindeyiz. Bir süredir yürüttüğümüz yoğun hava operasyonlarını daha da artırarak, terör örgütü mensuplarını, onları her an ve her yerde imha edeceğimizi göstererek devam ettireceğiz!”

Yetmedi, “Bu mücadelemizde, teröristlerin yanında yer alarak bize zarar verenlere cevabımızı önünde sonunda vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” diye vurguladığını hatırlatıyor.

SABAH Gazetesi köşe yazarı ve Ankara Temsilcisi Okan MÜDERRİSOĞLU yazısında, 1990 ve 2003 yıllarındaki Körfez Savaşlarından kalma planların farkında olduklarını kayda geçiren Erdoğan’ın, müttefiklik hukukuna aykırı tutumların her ülkeye kendi yolunu çizme hakkı tanıyacağının da altını çizdiğine vurgu yapıyor.

Okan MÜDERRİSOĞLU, “Suriye… Oyunu bozma operasyonu!” başlıklı yazısını şöyle noktalıyor:

“Peki, Türk Silahlı Kuvvetleri ve MİT bundan sonra ne yapacak?
 Terör örgütünün yönetici kadrosunu etkisiz hale getirmeyi sürdürecek.
 YPG’nin, bir tür devlet otoritesine dönüşmesine geçit vermeyecek.
 Terör örgütünün para kaynaklarını kesecek ve bu amaçla petrol tesislerini, sevkiyat kapasitesini, iletişim sistemlerini meşru hedef kabul edecek.
 Nokta operasyonlarına ara vermeyecek.
 YPG’nin, yerel unsurları silah altına alma, mahkeme kurma, vergi tahsilatı yapma gibi faaliyetlerini felç edecek hamlelerde bulunacak.
 Suriye’nin Rakka bölgesinin derinliklerine kadar uzanan bölgede, çoğunluğunu Arap aşiretlerin oluşturduğu ve o toprakların asli sahiplerinin tepkilerini dikkatle izleyecek ve YPG’nin güç gösterisini kıracak politika ve araçları devreye sokacak.

Özetle..
Bu sadece vur kaç operasyonu değil. Oyunu bozma operasyonu olarak yürütülecek”.

Gazeteci* Ataner YÜCE

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.