ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
11:41 Dönemin TEM Daire Başkanı Aslan, 15 Temmuz’da yaşadıklarını anlattı
00:29 Gazeteci-Editör Onurkan Avcı’nın ‘Günün Getirdikleri!
00:11 TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, “15 Temmuz ile birlikte artık isteriz ki Türkiye’de darbeler dönemi geride kalmıştır”
00:10 İletişim Başkanı Altun, Londra’daki 15 Temmuz paneline video mesaj gönderdi
00:06 TBMM Başkanı Kurtulmuş, Darbeler, ondan sonraki on yıllarda da gelen nesillerin bedelini ödemeye devam ettiği ihanet hareketleridir.”
00:02 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Treni Ankara’dan yola çıktı
00:02 İletişim Başkanı Altun’dan “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” makalesi
00:02 Doktor ve hastalar sanal klinikte buluştu
11:11 Fatih Altaylı’nın, “Yurt dışındaki Türkler’in Türkiye ile ne alakaları var, Türkiye’de oy kullanmak için vergi ödesinler” sözü üzüntü yarattı
09:42 Türkiye’nin eski çağlardan kalma en büyük çocuk mezarlıklarından biri Diyarbakır’da bulundu
00:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Rabb’imiz hainlerin hesaplarını başlarına geçirdi”
00:48 Türksat 6A’da 4. ateşleme salı günü gerçekleşecek
00:36 Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) “hayali üniversite” haberleri ile ilgili açıklama
00:32 Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi
00:30 İngiltere’de yaşayan iki Kıbrıslı Türk koşucu, “Ada’da Barışın 50. yılı” sloganıyla koştu
00:30 Trump’a saldırı, ABD’de tehdit seviyesinin yıllar içinde yükselmesinin ardından geldi
00:29 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nden, 15 Temmuz Fotoğrafları Sergisi ve Paneli
00:28 Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimi ve Yunan Cuntası’nın Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği darbenin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı
00:15 Bakan Fidan: İsrail’e baskı yapılması gerekiyor
00:15 İletişim Başkanı Altun, “15 Temmuz Destanı Milletin Zaferi Fahir Atakoğlu Konseri”nde konuştu
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Sürgünün 79’uncu Yılında Ahıska Türklerinin Türk Dünyası Açısından Önemi

Sürgünün 79’uncu Yılında Ahıska Türklerinin Türk Dünyası Açısından Önemi
16 Kasım 2023
55
A+
A-

Av. Güzel ERYÜREK, kaleme aldığı “Sürgünün 79’uncu Yılında Ahıska Türklerinin Türk Dünyası Açısından Önemi” başlıklı yazısında, “Ahıska Türkleri, Gürcistan’ın güneybatı ucunda, merkezi Ahıska (Ahaltsihe) olan Mesheti bölgesinde yaşayan Müslüman nüfusa 20’inci yüzyılın ikinci yarısında verilen addır. Bölgenin adından dolayı Meshet Türkleri ya da Mesket Türkleri olarak da adlandırılmaktadır. Ahıska Türkleri etnik olarak Kıpçak Türklerinden” olduğunu açıkladı.

UHA / İnternational News Agency

“Ahıska Türkleri, 14 Kasım 1944 tarihinde Güzel Eryürek adlı kullanıcının profil fotoğrafıSovyet hükûmetinin emriyle, NKVD şefi Lavrenti Beriya tarafından 4,000 NKVD personeli ile gerçekleştirilen bir operasyonla Mesheti bölgesinden Orta Asya’ya sürgün edilmiştir” diyen Av. Güzel ERYÜREK yazısında şunları aktardı:

“Sürgün sırasında 212 köyde yaşayan 92.307 ila 94.955 Ahıska Türkü zorla Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne (günümüzde Gürcistan) bağlı Mesheti bölgesinden Orta Asya’ya sürgün edilmiştir. Sığır vagonlarına doldurulan Ahıska Türklerinin çoğu Özbekistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne gönderilmiştir. Sürgün ve sert koşullar, en az 12.589 ila 14.895 arasında insanın ölümüne sebep oldu. Sürgün edilenler zorla çalıştırılmak üzere görevlendirildikleri özel birimlere yerleştirildiler”.

Av. ERYÜREK, sürgünün, 1930 ve 1950’ler arasında birkaç milyon Sovyet etnik azınlığı etkileyen Sovyet zorunlu yerleşim programının ve nüfus göçünün parçası olduğunu hatırlatarak, başta Ermeniler olmak üzere 32.000’e yakın kişinin, Sovyet hükûmeti tarafından Ahıska’daki boşaltılmış köylere yerleştirildiğini ifade etti.

Sürgünlerin gizliliği ve Sovyetler Birliği’nin siyaseti nedeniyle, Ahıska Türklerinin sınır dışı edildiği nispeten bilinmediğini ve 1989’da Özbekistan’da şiddetli ayaklanmalar başlayıncaya kadar konu hakkında çok az bilimsel araştırma yapıldığına dikkat çeken Av. Güzel ERYÜREK, 1991’de kurulan bağımsız Gürcistan devletinin, Ahıska Türklerine Ahıska bölgesine dönme hakkı vermeyi reddettiğini açıkladı.

Ahıska Sürgünü 77. yılında! Stalin'in emriyle vatanlarından koparılan  Ahıska Türkleri'nin acı dolu hikayesi...

Av. ERYÜREK, “2006 yılında Ahıska Türklerinin nüfusunun 260.000 ve 335.000 arasındaydı. Günümüzde çoğunlukla vatansız olan Ahıska Türkleri, 7 eski Sovyet ülkesine dağılmış durumda” olduğunu kaydetti.

Ahıska Türklerinin, Türk kültürü, dili ve inancını koruyarak, zorlu şartlara rağmen varlıklarını sürdürdüğünü ve Türk kimliğine sahip çıkmış bir topluluk olduğunu söyleyen Av. Güzel ERYÜREK, “Sürgün, onların tarihinde bir yara olmakla birlikte, aynı zamanda bir direniş ve dayanışma örneği de olmuştur. Ahıska Türkleri, Türk dünyasının bir parçası olarak, Türk milletinin ortak değerlerini ve kültürel mirasını yaşatmaya devam etmektedirler” dedi.

Av. ERYÜREK, Ahıska Türklerinin, sürgün edildikleri ülkelerde, Türk dünyası ile ilişkilerini geliştirmek için çaba gösterdiklerini ve Türk dış politikasına katkıda bulunduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Özellikle Türkiye, Ahıska Türklerinin haklarını savunmak ve sorunlarını çözmek için diplomatik girişimlerde bulunmuş ve onlara insani yardım sağlamıştır. Ahıska Türkleri, Türkiye’nin Orta Asya ve Kafkasya’daki dostluk ve iş birliği politikasının bir unsuru olarak görülmektedir.

Ahıska Sürgünü'nün 78'inci yılı

Ahıska Türkleri, sürgünün acılarını unutmadan, barışçıl ve demokratik bir şekilde, anavatanlarına dönme hakkını talep etmektedirler. Bu talep, Türk dünyasının da desteğini almaktadır. Ahıska Türklerinin anavatanlarına dönmesi, hem onların insan haklarına saygı gösterilmesi, hem de Türk dünyasının bütünlüğü ve kardeşliği açısından önemlidir”.

Güncel açıdan, Ahıska Türklerinin, Türk dünyasının birleşiminde, hem mağdur hem de öncü bir rol oynadığını ifade eden Av. Güzel ERYÜREK, “Mağdur bir rol oynamaktadır, çünkü sürgün, asimilasyon, ayrımcılık, şiddet ve vatansızlık gibi zorluklarla karşı karşıya kalmıştır” dedi.

Ahıska Sürgünü'nün 75 yıllık acısı unutulmadı - Son Dakika Haberleri

Av. ERYÜREK, Ahıska Türklerinin, Türk dünyasının en büyük sorunlarından biri olan anavatan hasreti çektiğine dikkat çekerek, “Öncü bir rol oynamaktadır, çünkü sürgün edildikleri ülkelerde, Türk dünyası ile ilişkileri geliştirmek için çaba göstermiş ve Türk dış politikasına katkıda bulunmuştur. Ahıska Türkleri, Türk dünyasının birleşimini sağlamak için, hem anavatanlarına dönme hakkını talep etmekte, hem de sürgünde yaşadıkları ülkelerde Türk kültürünü ve kimliğini korumaya çalışmaktadır” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.