ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı (SDAV) Başkanı Sinan TAVUKCU, “İsrail bu savaşı yalan ve propaganda ile kazanma imkanı artık yoktur”

Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı (SDAV) Başkanı Sinan TAVUKCU, “İsrail bu savaşı yalan ve propaganda ile kazanma imkanı artık yoktur”
30 Aralık 2023
10
A+
A-

Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı (SDAV) kurucusu ve Vakıf Başkanı Sinan TAVUKCU, kaleme aldığı “Aksa Tufanı Sonrasında Dengesi Dağılan İsrail’in Kullandığı Yalan Silahı” başlıklı yazısında 7 Ekim’de Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının gerçekleştirdiği  “Aksa Tufanı” operasyonundan bu yana İsrail’in dışarıya yönelttiği yalan propagandayla savaşı kazanma imkanının artık olmadığını dile getirdi.

UHA / İnternational News Agency

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly: Uyuyan hücreler harekete geçti - Haber 7 DÜNYA

Türk bayrağı ve Atatürk siluetiStratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı (SDAV) Başkanı Sinan TAVUKCU, İsrail’in kendi içerisinde krizler yaşarken sivil Filistinlilere yönelik katliamları sebebiyle bütün dünyada İsrail’e karşı küresel intifadanın yükselmesi ve dünya halklarının mazlum gördüğü Filistin halkı ile dayanışma iradesinin ortaya çıkmasının İsrail devletini ciddi şekilde paniklettiğine dikkat çekti.

İsrail'in yalan haber bombardımanını Türkiye durduruyor

Sinan TAVUKCU, Netanyahu hükumetinin, Siyonist Yahudi diasporası ile birlikte geleneksel medyayı ve sosyal medyayı kontrol altında tutma, yalana dayalı haber ve içerik üretimi ile kamuoyunu yönlendirme, kendisine zarar verecek bilgileri filtreleme ve sansürleme yoluna giderek hem iç kamuoyunu hem de dışarıdan gelen tepkileri savuşturmaya çalıştığının altını çizdi.

“ABD ve çoğu Avrupa ülkelerinde İsrail karşıtı gösterileri yasaklatma, İsrail zulmünü ve Siyonizmi eleştirmeyi anti-semitizm olarak suçlayıp cezalandırtmaya çalışıyor” diyen TAVUKCU, “Devletlerin baskısına rağmen halkların tepkisi önlenebilmiş değil, her geçen gün İsrail’e olan tepkiler daha da artıyor. ABD’deki üniversiteler de Siyonistler tarafından tam bir baskı altına alınmış olup en temel insan haklarından olan “ifade özgürlüğü” artık çöpe atılmış vaziyette” olduğunu söyledi.

Sinan TAVUKCU, İsrail propagandasının asıl vurgusunun Hamas’ın bir terör örgütü olduğu ve hiçbir sebep yokken Gazze’den İsrail topraklarına ve halkına saldırdığı iddiası teşkil ettiğini belirterek, İsrail’in bu propagandayla Hamas’ın 2005 yılında yüzde 70 oyla Gazze’de seçimleri kazanmış siyasi bir parti olduğu gerçeğini örtmeye çalıştığını ifade etti.

Dünya 5'ten büyüktür: BM'de değişim imkansız mı? - Son Dakika Haberleri

TAVUKCU, “Halbuki Hamas, Birleşmiş Milletler (BM)’in ‘terör örgütleri’ listesinde yer almadığı gibi BM’ye üye 193 ülkeden sadece İsrail, ABD, İngiltere, Japonya, Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya ve Paraguay’ın terör listesinde yer alıyor” dedi.

İsrail’in sebepsiz saldırıya uğradığı ve meşru müdafaa hakkını kullandığı propagandasının da dünya kamuoyunda karşılık bulamadığının görüldüğünü dile getiren Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı (SDAV) Başkanı Sinan TAVUKCU, şunları söyledi:

İsrail 4 bin 630 çocuk katletti... 11 bin 240 Filistinli şehit oldu

“Birleşmiş Milletler’in genel sekreteri ve üst düzey görevlilerinin açıklamalarında bu çatışmanın 7 Ekim’de başlamadığı sıklıkla vurgulanıyor. Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı’na ( UNRWA ) göre Gazze’de İsrail ablukası altında yaşayan 2,1 milyon kişinin yaklaşık yüzde 80’i insani yardıma muhtaç durumda yaşamaktadır. Yüksek duvarlarla açık hapishaneye çevrilmiş Filistin coğrafyasında halkın seyahat özgürlüğü olmadığı gibi elektrik, su, sağlık hizmetlerine erişimi de tamamen İsrail’in insafına bağlı ve çoğu zaman kısıtlanıyor. İsrailli yetkililerin, Yahudi İsraillilerin Filistinliler üzerindeki hakimiyetini sürdürme politikasının bir parçası olarak gerçekleştirdiği uygulamalar, UNRWA raporunda apartheid ve zulüm gibi insanlığa karşı suçlar olarak tanımlanıyor”. (Bkz. http://unrwa.org/where-we-work/gaza-strip).

Gazze'ye ölüm yağıyor: İşgalci İsrail'in hastane saldırısında 2 doktor daha şehit oldu

Diğer taraftan, İsrail’in Filistin halkına yönelik haksız tutuklamaları, işkenceleri ve katliamlarının tahammül boyutunun ötesinde olduğunu hatırlatan Sinan TAVUKCU,  “Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi verilerine göre, 2008 yılından 7 Ekim 2023 tarihine kadar Filistin topraklarında İsrail tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı 6.679 kişi. Bunların 4.523’ü erkek, kalan 2.156’sı (yüzde 32,3) kadınlar ve çocuklar (https://www.ochaopt.org/data/casualties). Aynı dönemde Filistin halkından yaralananların sayısı ise 120.000’in üzerinde. İsrail devletinin Filistin halkına zulmü yıllardır kesintisiz olarak devam ediyor” dedi.

Zulmün sadece bununla sınırlı da olmadığını ifade eden TAVUKCU,  İsrail yönetiminin yakın zamanda Gazze halkını topraklarından Sina’ya sürmek üzere bir plan hazırladığının da ortaya çıktığını, İsrail İstihbarat Bakanlığı’nın 13 Ekim tarihli onaylı belgesinde, Gazze’deki sivillerin Kuzey Sina’ya zorla göç ettirilmesinin “olumlu ve uzun vadeli stratejik sonuçlar doğuracağı“nın belirtildiğini ve kısaca İsrail’in, topraklarını terk etmek istemeyen Filistinlilere savaşmaktan başka yol bırakmadığının altın çizdi.

(SDAV) Başkanı Sinan TAVUKCU, “İsrail Filistinlilere yönelik olarak Netanyahu’nun ağzından Hamas’ın savaşı kaybettiğini, Yahya Sinvar için savaşmaya değmediğini propaganda ediyor. Tabii bu propagandanın da karşılığı yok” dedi.

İsrail gece boyu Gazze'ye ölüm yağdırdı: Çok sayıda şehit - Daily Ummah | Bir Miladın Habercisiyiz

Sinan TAVUKCU, şöyle devam etti:

“Nitekim, Ramallah merkezli Arap Araştırma ve Geliştirme Dünyası (AWRAD) araştırma şirketinin 31 Ekim ile 7 Kasım arasında, güney Gazze Şeridi, Yahudiye ve Samiriye’de yaptığı ankette, ankete katılan Filistinlilerin neredeyse tamamı (yüzde 98) 7 Ekim saldırısının kendilerini “Filistinli kimlikleriyle gururlandırdığını” söylerken, eşit bir yüzde de Yahudi devletinin Hamas’a karşı devam eden askeri operasyonunu “asla unutamayacaklarını ve asla affetmeyeceklerini” söylemişlerdi. Ankete katılanların dörtte üçü İsrail-Hamas savaşının Filistin zaferiyle sonuçlanmasını beklediklerini ifade etmişlerdi. Aynı ankette, Hamas’ın 7 Ekim’deki eylemlerini destekleyip desteklemedikleri sorulduğunda, ankete katılan Filistinlilerin yüzde 59,3’ü saldırıları “son derece” desteklediğini, yüzde 15,7’si “biraz” desteklediğini, yalnızca yüzde 12,7’si saldırıyı onaylamadığını belirtirken, yüzde 10,9’u saldırıyı ne desteklediğini ne de karşı olduğunu ifade etmişti.[i]

Siyonist Rejimin Katliamında 14.Gün: 3 Bin 785 Kişi Şehit Oldu | welayetnews

“Zaten, bütün bir Gazze’den gelen katliam görüntülerinde şehid olmuş çocuklarını kucağında taşıyan babaların, annelerin Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya feda olsun” haykırışı halkın davaya olan bağlılığını, metanetini ve imanını görmeye, pes etmeyeceklerini kavramaya yeterliydi” diyen TAVUKCU, “Bu metanet ve teslimiyet görüntüleri, özellikle ABD ve diğer batı ülkelerinde yaşayan genç kuşakları, bu insanlar nasıl böyle bir imana sahip olabiliyor merakıyla İslam’a ve Kur’an’a yöneltmiş durumda” olduğunu aktardı.

Sinan TAVUKCU, Filistinlilerin direnişini kırmak için Batı Şeria’da gözaltına alındıktan sonra çırılçıplak soyulan ve ellerine silah tutuşturulan sivillerin İsrail ordusuna teslim olan Hamas teröristleri diye propaganda edilme görüntüleri de ters tepti ve İsrail propaganda makinası yine eline yüzüne bulaştırdı” dedi.

(SDAV) Başkanı Sinan TAVUKCU, henüz savaşın başında, 40 bebeğin başının Hamas teröristleri tarafından kesildiğine dair yayınlanan sahte görüntülerin, 7 Ekim’de festival alanında tecavüz edilmiş ve öldürülmüş bir kadın fotoğrafının gerçekte 2022’de medyada yayınlanan bir fotoğraf olduğunun ortaya çıkmasının, PKK tünel görüntülerinin Gazze’de ele geçirilen Hamas tünelleri olarak sunulması gibi pek çok yalan ve kurgu İsrail’in inandırıcılığını zaten dibe vurduğunu dile getirdi.

ABD Savunma Bakanı Austin görüşmek için Çinli muhatap arıyor - Son Dakika Haberleri

“ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in 3 Aralık’ta ifade ettiği gibi İsrail hızla stratejik bir yenilgiye doğru gidiyor” dediğini hatırlatan Sinan TAVUKCU, gözünü kırpmadan ve zalimce sivilleri katleden, okulları, hastaneleri, ibadet yerlerini vuran, şehirleri yok eden terör devleti İsrail’in kazanacağı bir başarının da olmadığına vurgu yaptı.

TAVUKCU, taşlaşmış kalpleriyle terör devletine sonuna kadar destek veren başta ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya bütün insani değerlerini tükettiğini belirterek, “Kurallara dayalı uluslararası düzen” in en önemli kuralının ne suç işlerse işlesin İsrail’in korunması ve kollanması olduğu ortaya çıkmıştır. Bu savaşı yalan ve propaganda ile kazanma imkanı artık yoktur, insani kayıplarına rağmen psikolojik üstünlük halen Hamas’ın tarafında” olduğunu kaydetti.

***

Sinan TAVUKCU,

Yazar hakkında

Sinan TAVUKCU, 1961 Yılında Sivas’ta doğdu. 1985 yılında Gazi Üniversitesi İİBF Maliye Bölümünü bitirdikten sonra 1986 ’da Maliye Bakanlığı’nda Gelirler Kontrolörü olarak göreve başladı. 1997 yılında memuriyetten ayrıldı, Yeminli Mali Müşavir olarak serbest çalışmaya başladı. Stratejik Düşünce ve Araştırma Vakfı (SDAV) kurucuları arasında yer alan Sinan Tavukcu 8 Ağustos 2020 tarihinden itibaren SDAV Genel Kurulu tarafından Vakıf Başkanlığına getirilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.