ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Solunum hekimleri uyardı: Tam kapanma evet, ama etkin aşılama ve önlemlerin devamı şart!

Solunum hekimleri uyardı: Tam kapanma evet, ama etkin aşılama ve önlemlerin devamı şart!
29 Nisan 2021
758
A+
A-

UHA HABER / Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, COVID-19 salgınının kontrol altına alınması için daha etkili önlemler gerektiğini hatırlatarak, tam kapanma kararını yerinde bulduğunu, salgının yavaşlamasının ancak tam kapanma ve aşılama ile gerçekleşebileceğini açıkladı.

TÜSAD'ın başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz oldu - Ankara HaberleriProf. Dr. Ülkü Yılmaz, pandemide tabloyu tersine çevirmenin ancak tam kapanma ve etkin aşılama ile mümkün olduğu uyarısında bulundu.

Yeni normalleşme sürecinin ardından, sürekli artan vaka sayılarının endişe verici olduğunu bir kez daha açıklayan  Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, hastanelerdeki pandemi servisleri ve yoğun bakımların artan iş yükü nedeniyle yetersiz kalmaya başladığını ve bu durumun Covid-19 ve diğer sağlık sorunları için başvuran vatandaşların mağduriyetine yol açtığını belirtti.

‘KARAR OLUMLU AMA DESTEK ŞART’

Tüm uyarılara rağmen, gerekli radikal tedbirlerin alınmaması nedeniyle salgın tablosunun giderek ağırlaştığına dikkat çeken TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, son durumu değerlendirerek, kontrollü normalleşmenin başlamasından bu yana vaka sayılarında görülen artışın, salgının kontrolünde zorluk yaşandığını gösterdiğini ifade etti.

Uzman isim uyardı! Akciğer kanseri riskini 30 kat arttırıyor - Sağlık HaberleriProf. Dr. Ülkü Yılmaz, Normalleşme başlamadan hemen önce 9 bin civarında olan vaka sayıları, normalleşmenin ardından 7 kat artarak, 64 bine dayanmıştı. Virüsün mutasyon geçirmesi de bu artışlarda etkili oldu. Şimdi artık daha sıkı önlemler alma zamanı. Vakaların düşmesi için alınan tam kapanma ve temel üretim haricinde üretim ve hizmetler durması kararlarını destekliyoruz, ancak aşılama ile ilgili sorunların hızlıca giderilerek ara vermeden devam edilmesi gerekmektedir” dedi.

TÜSAD’ın konu ile ilgili açıklamasında ayrıca alınması gereken acil önlemler şöyle sıralandı:

*Tam kapanma döneminde çalışanların kapanmadan kaynaklı ekonomik kayıpları devlet tarafından karşılanmalıdır.

*Yurtiçi ve yurtdışı seyahatler zorunlu haller dışında durdurulmalıdır.

*Aşılama programı etkin şekile devam ettirilmeli, aşı teminindeki aksaklıklar giderilmeli, toplum hızla aşılanmalıdır. Aşılama süreciyle ilgili toplum sürekli olarak bilgilendirilmelidir.

*Filyasyon çalışmaları bilimsel kriterlere uygun olarak yapılmalı, elde edilen veriler en şeffaf şekilde ilgili kesimlere aktarılmalı, bu alandaki çalışmalar desteklenmelidir.

*Vatandaşlarımız maske-mesafe-hijyen kurallarına harfiyen uymalı, ev ve komşu ziyaretlerine ara vermeli, kapalı ve kalabalık alanlarda uzun süre durmamalıdır.

Solunum hekimleri bir kez daha uyardı: Tam kapanma evet, ama etkin aşılama ve önlemlerin devamı şart! | PolitikYol Haber SitesiTÜSAD HAKKINDA

Göğüs hastalıkları alanında ülkemizin ilk bilimsel meslek kuruluşu olarak 22 Haziran 1970 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), halen Türkiye genelindeki 4.500’ün üzerindeki üyeleri ile “halkın akciğer sağlığını korumak” amacı doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Toplumsal ve mesleki eğitimi, araştırmaları destekleyerek halk sağlığının korunmasına yönelik faaliyetler yürüten TÜSAD, “Tükenmeyen bir nefesle” sloganı ile 50 yıllık geçmişinde 42 ulusal kongre, sayısız bilimsel toplantı, sempozyum, iki dünya kongresi ile bilinçlendirme ve farkındalık projelerine imza attı.

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 29 Nisan 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.