ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
00:56 Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Filistin’de Yargılama Yetkisi ve İlişkili Gelişmeler
00:32 İçişleri Bakanı Yerlikaya’dan, 9 günlük tatilden dönecek sürücülere, “Emniyet kemeri takmayı ihmal etmeyelim.” uyarısı
00:17 Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan’ın Filistin Devleti’ni tanıma kararından memnuniyet duyuyoruz
00:02 A Millli Takım Portekiz’e farklı mağlup oldu
09:55 ABD, Güvenlik Riski Gerekçesiyle Kaspersky Satışını Yasakladı
09:47 CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, “Saray’ın Yetkilendirdiği Şimşek’in Hedefi Vatandaşı Soyup Soğana Çevirmek!”
09:15 Çin, Sincan’daki yer adlarından Türki-İslami unsurları çıkardı
09:14 Türkiye-Portekiz maçı bu akşam TRT 1’den canlı yayınlanacak
08:58 Bayram tatilinin 7 günlük kaza bilançosu: 62 ölü, 8 bin 690 yaralı
08:02 NATO Genel Sekreterliği için tek aday olan Mark Rutte kimdir?
00:48 Avrupa’dan kısa kısa Haberler!
00:39 Londra’da yapay zeka ile üretilen filmin prömiyeri tepkiler nedeniyle iptal edildi
00:31 İtalya’da ana muhalefet Başbakan Meloni’nin anayasa reformlarına karşı birleşiyor
00:13 Ukrayna ve Moldova’nın AB’ye katılım müzakereleri başlıyor
10:26 İZDENİZ’in İzmir-Midilli seferlerine yoğun ilgi
09:42 İşte İzmir Metrosu’nun 28’lik delikanlısı
09:28 BM anketi: 5 kişiden 4’ü iklim kriziyle daha fazla mücadele bekliyor
09:06 10 yıldır kayıp olan Malezya uçağı 6 saniyelik bir ses kaydı sayesinde bulunabilir
08:49 Haftanın öne çıkan haberleri! Kısa kısa!
07:23 Kripto düzenlemesi Meclis’e geliyor
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Sizin için Avrupa’dan Haberler!

Sizin için Avrupa’dan Haberler!
23 Haziran 2023
6
A+
A-

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı (UHA) Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ, çeşitli kaynaklardan derlediği  ‘Avrupa’dan Haberler!’ başlıklı Haber Bültenini siz okurlar için düzenledi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’e dördüncü kez görev uzatma teklifi yapılabilir.

Stoltenberg bugün Türkiye'ye gelecek - Son Dakika Haberler

[NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg   –  ©  Gorm Kallestad/Gorm Kallestad / NTB]

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, Norveçli siyasetçinin NATO içinde ‘geniş bir desteğe sahip olduğunu’ ve ‘etkili bir lider olmayı sürdürdüğünü’ söyledi.

NATO Genel Sekreteri olarak 9 yıldır görev yapan ve görev süresi 3 kez uzatılan Jens Stoltenberg’e işine bir yıl daha devam etmesi teklif edilebilir.

Litvanya’da temmuz ayında yapılacak NATO zirvesi öncesi, Stoltenberg’den eylül ayında boşalacak koltuğa kimin oturacağı konusunda tartışma sürüyor.

Reuters’ın konuya aşina bir kaynak ile ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, daha önce üç kez görev süresi uzatılan Stoltenberg’e 1 yıl daha görevine devam etmesi teklifi götürülebilir.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, Norveçli siyasetçinin NATO içinde ‘geniş bir desteğe sahip olduğunu’ ve ‘etkili bir lider olmayı sürdürdüğünü’ söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuya dair bilgi veren ABD’li yetkili ise, “Biden yönetimi, Stoltenberg’in bir yıl daha görevde kalması fikrine yaklaşıyor” ifadelerini kullandı.

ABD’li yetkili ayrıca Stoltenberg’in yerine gelecek olası isim hakkında ittifak üyeleri arasında fikir birliğinin henüz oluşmadığını vurguladı.”

Stoltenberg: Uzatma istemiyorum

Şubat ayında görev süresinin uzatılmasını istemediğini söyleyen Stoltenberg, NATO üyelerinin kalmasını istemesi durumunda ne yapacağı sorusunu yanıtsız bırakmıştı.

NATO karargahında cuma günü de aynı soruya muhatap olan Stoltenberg, “Daha önce defalarca uzatma istemediğimi ve işime son vermekten başka bir planım olmadığını söyledim. Görev sürem bu sonbaharda sona eriyor” dedi.

Görev için ismi geçenler

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, NATO Genel Sekreterliği görevine talip olduğunu ilan etti.

Ancak bazı NATO üyesi ülkeler ilk kadın genel sekreterin görev yapması için bastırırken Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in ismi öne çıktı.

Başbakan Frederiksen ise 15 Haziran perşembe günü yaptığı açıklamada Stoltenberg’in görevde kalması fikrini destekleyerek ‘gerçekten iyi bir çözüm’ ifadelerini kullandı.

***

Macaristan: Orban ve hükümet yanlısı medya Soros’un oğluna ‘savaş’ açtı.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile George Soros'un yer aldığı bir duvar resmi

Macaristan Başbakanı Orban, Sorosların “göçmenleri kışkırtmaya hazırlandığını” iddia etti.

Macaristan’da Başbakan Viktor Orban ve hükümet yanlısı medya kuruluşları George Soros’un “yardım imparatorluğunu” devrettiği oğlu Alex’e savaş açtı.

Mültecilere karşı politikalarıyla bilinen Orban, devlet radyosunda katıldığı haftalık programda Avrupa Birliği (AB) içişleri bakanlarının bu hafta içinde vardığı mültecilerin birlik içinde yerleştirilmesi konusundaki anlaşmadan Alex Soros’u sorumlu tuttu.

AB anlaşmasının “Soros’un imparatorluğunun liderliğini kendisinden daha da sert bir şekilde dikte eden oğluna devretmesi” nedeniyle yapıldığını söyleyen Orban, hem George hem de Alex Soros’un “göçmenleri kışkırtmaya hazırlandığını” iddia etti.

Medya

Bağımsız medyanın giderek ötekileştirildiği ülkede, medya kuruluşlarının hükümet yanlısı söylem ve tepkileri mevcut ortamı yansıtıyor.

Örneğin, özel sektörün hükümet yanlısı haber sitesi Origo, 37 yaşındaki Alex Soros’un “hayat ortağım” dediği bir erkekle fotoğrafını “Bu açıkça Soros’un oğlunun LGBT propagandası.” ifadeleriyle yayınladı.

Origo haberinde “Fotoğraflar fiziksel ve duygusal birlikteliklerini bazen kışkırtıcı şekilde gösteriyor. Sıklıkla birbirini kucaklıyor ve el ele tutuşuyorlar.” diye yazdı.

Ülkenin kamu yayıncısı Hirado’nun, Origo’nun haberlerinden alıntı yapması da dikkat çekti.

Nicholas Hunt / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP
[Alex SorosNicholas Hunt / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP]

Düşünce kuruluşları

Orban’ın partisi Fidesz’e yakınlığıyla bilinen düşünce kuruluşları da sıklıkla bu tür konuları gündemde tutuyor.

Hükümet yanlısı Tamas Fritz adlı internet sitesinde Alapjogokert Kozpont enstitüsünden yapılan yorumlar Soros’un genç oğlunun özel hayatı hakkında benzer kinayeler taşıyor. Yorumda oğul Soros’un dünya hükümeti, zorunlu aşı ya da kürtaj gibi konularda babasından “daha radikal” olabileceği uyarısı yapıldı.

Sosyal medya

Birçok Macar’ın haber kaynağı olan geleneksel medya kuruluşlarının yanı sıra sosyal medyada da Alex Soros’a karşı söylemler öne çıkıyor.

Fon kaynağı bilinmeyen Megafon adlı site, YouTube ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında siyasi reklamlar için milyonlarca euro harcıyor.

Megafon üyelerinden Daniel Deak, genç Soros’la Açık Toplum Vakfı’nın “gücünü gençleştirdiğini” belirterek Alex’in”anavatanı bölmek istediği” uyarısında bulundu.

Macar hükümeti, Açık Toplum Vakfı’nın mülteci hakları savunucularına desteğine işaret ederek 92 yaşındaki George Soros’u “Avrupa’yı mülteci baskınına uğratmayı” istemekle suçluyor.

Macar hükümetini eleştirenler ise Yahudi olan Soros’u karanlık ve manipülatif bir kişilik olarak tanımlayarak anti-Semitik söylemle saldırıyor.

***

Rapor: Avrupa geçen yıl küresel ısınmadan an fazla etkilenen kıta oldu.

Rapor: Avrupa geçen yıl küresel ısınmadan an fazla etkilenen kıta oldu | Euronews

Rapora göre geçen yıl Avrupa’da 16 bin kişi hayatını kaybederken, seller ve fırtınalar 2 milyar dolar maddi hasara yol açtı.

Dünya Meteoroloji Örgütü ve Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi tarafından ortak hazırlanan bir raporda, “Avrupa’nın küresel ısınmadan geçen yıl an fazla etkilenen kıta olduğu” uyarısı yapıldı.

2022’de Avrupa’da, sıcaklığın endüstri öncesi döneme göre 2,3 derece daha fazla olduğu kaydedilen raporda, yaşlı kıtanın iklim değişikliğinin yol açtığı daha ölümcül sıcak hava dalgalarına karşı gerekli hazırlıkları yapması gerektiği belirtildi.

Raporda, ekinleri kurutan kuraklık, rekor deniz yüzeyi sıcaklıkları ve benzeri görülmemiş buzul erimesinin aşırı sıcak havanın en belirgin sonuçları arasında gösterildi.

1980’lerden bu yana küresel ortalamanın iki katı kadar ısınan Avrupa kıtası rapora göre, geçen yıl rekor düzeydeki en sıcak yazı yaşadı.

Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, İspanya ve İngiltere geçen yıl rekor düzeyde en sıcak yılını yaşayan ülkeler arasında yer aldı.

Küresel sıcaklığın ise geçen yıl endüstri öncesi döneme göre 1,2 derece üzerinde olduğunu tespiti yinelenen raporda, sıcaklıkları artıran fosil yakıt emisyonlarına düşürmek için fazla katkıda bulunmayan fakir ülkeler de yine küresel iklim değişikliğinin en fazla zarar görenleri olarak gösterildi.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Petteri Taalas, raporun yayınlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Avrupa’da, yüksek sıcaklıklar şiddetli ve yaygın kuraklık koşullarını artırırken, orman yangınlarını körükledi. Resmi kayıtlara göre geçen yıl yangınlar yüzünden ikinci en büyük yeşil alan kaybı yaşandı. Binlerce kişi ise aşırı ısıyla ilişkili olarak hayatını kaybetti.” dedi.

Rapora göre geçen yıl Avrupa’da 16 bin kişi hayatını kaybederken, seller ve fırtınalar 2 milyar dolar maddi hasara yol açtı.

Copernicus Direktörü Carlo Buontempo ise Avrupa kıtasıyla ilgili uyarılarını yinelerken, “Ne yazık ki, bu tek seferlik bir olay veya iklimin tuhaflığı olarak kabul edilemez. İklim sistemi ve evrimi hakkındaki mevcut anlayışımız, bu tür olayların aşırı sıcaklık tehlikesini daha sık ve yoğun bir şekilde bir şekilde yaşanacağı yolunda.” dedi.

Aşırı sıcak hava ve kuraklığın tarım sektörünü yönelik olumsuz etkilerden ayrıntılı örnekleri verilen raporda, olumlu gelişme olarak rüzgar ve güneş kaynaklarından elde edilen enerjinin AB’de toplam enerji kaynaklarının yüzde 22,3’üne ulaştığı bilgisi paylaşıldı.

Buna göre, rüzgar ve güneş kaynaklarından elde edilen enerji ilk defa fosil gaz kaynaklardan elde edilen enerjinin (yüzde 20) önüne geçti.

***

Gazeteci* Tuba Nur TÜRKELİ

***

Yazar hakkında

4.08.1989 yılında Almanya’nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya’da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi.

2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya’nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi’nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi’nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı.

Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yer aldı.

Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği’nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.