ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Sendikalı işçi sayısı 2 milyonu geçti

Sendikalı işçi sayısı 2 milyonu geçti
31 Temmuz 2021
702
A+
A-

UHA HABER / Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye’de sendika üyesi işçi sayısının 2 milyonu aştığını açıkladı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘TRT Haber‘den aktardığı AA’nın haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Resmi Gazete’de yayımlanan işçi sendikalarının istatistiklerine ilişkin yaptığı açıklamada, 2021 Temmuz ayı istatistiklerine göre, sendikalaşma oranının yüzde 14,13 olarak gerçekleştiğini belirtti.

“Sendikaya üye işçi sayısı 2 milyonu aştı” diyen Bilgin, 2021 Ocak ayına kıyasla sendika üyesi işçi sayısının 54 bin 209 kişi arttığını söyledi.

6 yeni sendika kuruldu

Bilgin, bu yıl Temmuz döneminde toplam işçi sendika sayısının 206 olduğunu ve 2021 Ocak ayında barajı geçen sendikaların tamamının iş kolu barajını da geçtiğini belirtti.

Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde 6 yeni sendika kurulduğunu bildiren Bakan Bilgin, yüzde 1’lik iş kolu barajını aşan işçi sendikası sayısının ise 54’e ulaştığını açıkladı.

İşçi sendika ve konfederasyonlarının çalışma hayatının önemli paydaşlarından olduğuna işaret eden Bilgin, “Çalışma hayatında sosyal diyaloğun sağlanmasına, ülkemizin büyümesine ve gelişmesine en büyük katkıyı sağlayan işçilerimizin sendikalaşmasına önem veriyoruz. Ülkemizin ekonomisinin yapı taşlarını oluşturan işçilerimizin sendikalaşma oranının daha yüksek seviyelere ulaşmasını temenni ediyorum” açıklamasını yaptı.

[UHA Haber Ajansı, 31 Temmuz 2021] 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.