ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Sam Altman: Teknoloji sektöründe çalışan Müslümanlar misilleme nedeniyle konuşmaktan çekiniyor

Sam Altman: Teknoloji sektöründe çalışan Müslümanlar misilleme nedeniyle konuşmaktan çekiniyor
11 Ocak 2024
13
A+
A-

Sam Altman, teknoloji endüstrisini bu toplulukların üyelerine empatiyle yaklaşmaya çağırdı.

UHA / Europe İnternational News Agency

Türk bayrağı ve Atatürk silueti  ChatGPT’yi geliştiren OpenAI CEO’su Sam Altman, Gazze’deki savaşa atıfla, teknoloji sektöründe çalışan Müslümanların ve Arapların misillemeden korktukları için son yaşananlara dair konuşmaktan çekindiklerini dile getirdi.

Eski adı Twitter olan X platformu üzerinden değerlendirmede bulunan Sam Altman, “Konuştuğum teknoloji topluluğundaki Müslüman ve Arap (özellikle Filistinli) meslektaşlarım, genellikle misilleme (cezalandırılma) korkusu ve kariyerlerinin zarar görmesi ihtimali nedeniyle son yaşananlarla ilgili konuşmaktan rahatsızlık duyuyorlar.” ifadelerini kullandı.

Altman, teknoloji endüstrisini bu toplulukların üyelerine empatiyle yaklaşmaya çağırdı.

Bir kullanıcının, Yahudi toplumunun yaşadıklarıyla ilgili ne düşündüğü sorusuna ise Altman, “Ben bir Yahudi’yim. Antisemitizmin dünyada önemli ve büyüyen bir sorun olduğuna inanıyorum. Sektörümüzde beni savunan çok sayıda insan görüyorum ki bunu çok takdir ediyorum. Ama Müslümanlar için bunu çok daha az görüyorum.” diye yanıtladı.

İnsan hakları savunucuları, 7 Ekim’den bu yana ABD’de ve dünyanın başka yerlerinde antisemitizm ve İslamofobinin hızla arttığına dikkat çekiyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları üçüncü ayına girerken, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’na göre 22 binden fazla Filistinli, yani 2,3 milyonluk nüfusun yüzde 1’i öldürüldü. İsrail’in saldırılarında yaralananların sayısı ise bir kısmı ampüte olmak üzere 60 bine yaklaştı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, geçen ay yaptığı açıklamada, savaşın başlamasından sonraki iki ay içinde ülkede Filistinlilere ve Araplara yönelik İslamofobik ve önyargı kaynaklı saldırıların geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 172 oranında arttığını bildirmişti.

İftira ve İnkarla Mücadele Birliği (Anti-Defamation League – ADL) tarafından aralık ayında yapılan açıklamada, 7 Ekim ve 7 Aralık tarihleri arasında ABD’deki antisemit olayların yüzde 337 oranında arttığı kaydedilmişti.

Gazze’deki savaşın başlamasından bu yana Müslüman ve Arap kökenli kişilerin, İsrail’e yönelik eleştirileri nedeniyle “Yahudi karşıtlığı” iddiasıyla cadı avına uğrayıp işlerini kaybetmekten ya da kariyerlerinin sonlanmasından korktukları için özellikle de sosyal medya platformlarında sessiz kaldığı belirtiliyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.