enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
15,9233
EURO
16,8667
ALTIN
942,73
BIST
2.393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
23°C
İstanbul
23°C
Açık
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C
Salı Az Bulutlu
24°C

Sağlık hizmetlerinde dijitalleşmeye yön verecek girişimler Roche HealthCare Lab’te belirlendi

Sağlık hizmetlerinde dijitalleşmeye yön verecek girişimler Roche HealthCare Lab’te belirlendi
21 Nisan 2022
0
A+
A-

Kasaba Doktoru

İSTANBUL – UHA HABER / Sağlık hizmetleri ekosisteminin geleceğine yön verecek girişimleri destekleyerek değer yaratmaya odaklanan Roche’un Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT Health) ve Türkiye Girişimcilik Vakfı iş birliği ile gerçekleştirdiği HealthCare Lab hızlandırma programının kazananları belli oldu. Program kapsamında seçilen 3 startup Calmsie, Kelvin Health ve Upmedic. 125 yıldır sağlık hizmetleri ekosisteminde yarının ihtiyaçlarına bugünden çözüm bulma odağında çalışmalar yaparak güçlü iş birlikleri kurmaya devam eden Roche’un Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT Health) ve Türkiye Girişimcilik Vakfı iş birliğiyle hayata geçirdiği HealthCare Lab hızlandırma programında kazananlar belli oldu. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ve 16 Avrupa ülkesini kapsayan HealthCare Lab hızlandırma programının geçtiğimiz ocak ayında belirlenen 9 finalisti arasında 3 Türk startup yer almıştı. Yapılan değerlendirmeler neticesinde belirlenen 9 finalistin 3 ay boyunca aldıkları mentorluk kapsamında programın kazananları resmi olarak açıklandı.

HealthCare Lab hızlandırma programında kazanan girişimler Calmsie, Kelvin Health ve Upmedic oldu. Calmsie ayrıca etkinlik kapsamında gerçekleştirilen çevrimiçi oylama sonucunda kamu ödülünün de kazananı olarak programın sponsorlarından hukuki danışmanlık ve danışma hizmeti paketi almaya hak kazandı.

Sektördeki zorluklara yönelik çözüm potansiyelleri ele alınarak değerlendirilen girişimler arasından kazananlar hem Roche desteğiyle geliştirdikleri iş birliği programlarını sürdürecekler hem de HealthCare Lab’in kurucuları ile bir araya gelebilecekler.

Kazanan 3 startupa ayrıca 10 bin Avro tutarında hibe desteği verilerek, geleceğe yönelik olarak Roche ile birlikte proje geliştirme fırsatı da sunulacak. Sağlık hizmetlerinde dijitalleşmeye Türkiye’den gurur verici katkıProgram kapsamında ilk 9’a girmeyi başaran Türk startuplar ELM Genomic, PONS ve Vagustim Bioelectronic olmuştu.

 ELM Genomics ekibi programın faydalarına işaret ederek, “ELM Genomics ailesi olarak, dünyaya gözlerini açan her yeni bireyin doğduğu anda nazik bir ağız sürüntüsü ile tüm DNA’sının tarandığı ve yüzlerce genetik hastalık ve yaşam tarzı yatkınlıklarının hesaplanarak saptandığı bir geleceği inşa ediyoruz. Bu vizyonumuz ile Erken Teşhis ve Tarama kategorisinde giriş yaparak, yüzlerce startup arasından Türkiye’den seçilen 3 finalist arasında yer almaya hak kazandığımız HealthCare Lab hızlandırma programı, bizler için ciddi faydaları beraberinde getirdi. Alanında uzman mentorlardan aldığımız bire bir danışmanlıklar sayesinde ürün portfolyomuzu, iş planımızı ve yurt dışına açılma stratejilerimizi geliştirme imkanı yakaladık. Roche ve Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT Health)’in iş birliği ile yürütülen HealthCare Lab hızlandırma programını sağlık verisi analizi alanında hizmet veren tüm startuplara tavsiye ederim” ifadelerini kullandı. PONS ekibi ise programı şöyle değerlendirdi: “PONS olarak, HealthCare Lab programı kapsamında Roche ekibiyle 3 aylık bir dönemde çalışma fırsatı bulduk. Biomedikal ve sağlık teknolojileri alanında çalışan girişimler için en önemli konu sektörde lider olan firmalar ve kişiler ile bilgi alışverişi yapabilmek ve yol haritası çizmektir. Bu sayede geliştirdikleri teknolojinin ekonomik değerinin olması ve pazar ihtiyaçlarını karşılaması açısından ciddi ön bilgilere sahip olacaklardır. Biz de PONS olarak özellikle Roche Türkiye ekibi ile çok verimli toplantılar yaptık. Bu toplantılar sayesinde sağlık sisteminde son kullanıcı ultrason cihazı için nasıl bir yol haritası olması gerektiği, pazar beklentilerinin öncelikli hasta gruplarının ne olduğu konusunda çok önemli kazanımlar elde ettik. Bu kazanımlar sayesinde geliştirmiş olduğumuz teknolojinin altyapısı ve hedef kitlesi konusunda yol haritamızı optimize etmek fırsatı bulduk. Bu, bizim için uzun bir yolun başlangıcı ve Roche bu aşamada en önemli mihenk taşıdır.”

 Vagustim Bioelectronic ekibi ise programla ilgili şunları söyledi: “Vagustim olarak sindirim sistemi hastalıklarının tedavisi için non-invazif auriküler vagus sinir uyarım cihazı geliştiren bir startup olarak Roche HealthCare Lab hızlandırma programına dijital terapötik alanı için seçilen 3 girişimden biriydik. Bu süreçte regülasyonlardan pazarlamaya, fikri mülkiyetten finansmana kadar birçok farklı konuda alanında uzman kişilerden eğitim aldık. Bunun yanı sıra Roche ekibiyle iş geliştirme alanında beraber çalışma fırsatı yakaladık. Dolu dolu geçen 3 ayın sonunda başladığımız noktaya göre çok daha deneyimlenmiş ve tecrübelenmiş olarak programdan ayrıldık.” HealthCare Lab hızlandırma programında kazanan girişimlerCalmsie (Polonya): Depresyon ve anksiyete ile karşı karşıya olan çocuklara yardımcı olmak üzere iyileşme sürecini daha etkileşimli olacak şekilde geliştiren bir dijital terapötik program sağlıyor. Kelvin Health (Bulgaristan): Mobil termografi yapay zekasını invazif olmayan vasküler sağlık tarama, görüntüleme ve erken tanıya uygulayarak diyabetli hastaların uzuvlarını ve yaşamlarını kurtarmayı hedefliyor. Upmedic (Polonya): Tanıya yönelik artan talebi karşılamak için doktorların daha akıllı ve daha verimli çalışmasına yardımcı olmak üzere yapılandırılmış bir tıbbi dökümantasyon oluşturucusu sunuyor.

 Roche Hakkında1896 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan ve markalı ilaçların ilk endüstriyel üreticilerinden biri olan Roche, dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketi ve In Vitro Diagnostik (vücut dışı tanı) alanında dünya lideridir. Roche, dünya çapında insanların yaşamlarını iyileştirmek için tanı ve tedavi çözümleri geliştirmek üzere bilimsel mükemmelliğe ulaşmak için çalışmaktadır. Kişiye özel sağlık hizmetleri alanında öncü olan Roche, sağlık hizmetlerini toplum üzerindeki etkisini artıracak şekilde dönüştürmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Roche, her bir bireye en iyi sağlık hizmetini sunmak için birçok paydaşla iş birliklerine imza atarak, tanı ve tedavi alanındaki güçlü konumunu klinik uygulamalardan elde edilen veri içgörüleriyle desteklemektedir. Roche, çalışma alanlarında benimsediği uzun vadeli bakış açısı sayesinde Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri tarafından üst üste 13 kez ilaç endüstrisindeki en sürdürülebilir şirketlerden biri olarak seçilmiştir. Bu, Roche’un faaliyet gösterdiği her ülkede, yaptığı yerel ortaklar ile birlikte sağlık hizmetlerine erişimi artırma çabalarının bir sonucudur. Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Japonya’da bulunan Chugai Pharmaceutical şirketinin de çoğunluk hissesine sahiptir. Bu açıklamada kullanılan veya bahsedilen tüm ticari markalar yasalarla korunmaktadır.

 EIT Health HakkındaEIT Health, yaklaşık 150 ortaktan oluşan ve Avrupa Birliği bünyesine dahil bir kuruluş olan Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından desteklenen sınıfının en iyisi sağlık yenilikçilerin oluşturduğu bir ağdır. Avrupa vatandaşlarının daha uzun ve daha sağlıklı hayatlar yaşamasını sağlamak için yeni çözümler sunmak adına iş birliklerimizi sınırların ötesine taşıyoruz. Avrupa’da yaşayan bireyler, artan kronik hastalıkların ve çoklu morbiditenin getirdiği zorluklarla mücadele ettiği ve tedavi, hastalık önleme ve sağlıklı hayat şartlarına dair geleneksel yaklaşımların ötesine geçmek adına teknolojinin sunduğu fırsatları gerçekleştirmenin yolunu ararken fikir liderlerine, yenilikçilere ve yenilikçi sağlık çözümlerini pazara sunma konusunda etkin yöntemlere ihtiyacımız var. EIT Health de bu ihtiyaçları ele alır. Avrupa sınırları genelinde bulunan tüm ilgili sağlık hizmeti oyuncuları arasında bağlantı kurarak “bilgi üçgeninin” tüm bileşenlerini sürece dahil ediyor, böylece araştırma, eğitim ve işin buluştuğu noktada vatandaşlara yararına inovasyonun gerçekleşmesini sağlıyoruz. Daha fazla bilgi için https://eithealth.eu adresini ziyaret edin.

 Türkiye Girişimcilik Vakfı hakkında Türkiye’nin önde gelen girişimcileri ve fikir önderleri tarafından kurulan Türkiye Girişimcilik Vakfı, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmayı ve girişimciliğin ülkenin uzun vadeli kalkınma hedeflerine bir kaldıraç etkisi yaratmasına destek olmayı hedeflemektedir. Gençleri girişimcilerle buluşturan GİRVAK’ın Fellow ve Challenger Programlarında, gençler girişimciliği rol modellerinden ilham alarak ve çeşitli girişimcilik etkinliklerine katılıp network geliştirerek deneyimlemektedirler. Fellow ve Challenger Programlarının amacı gençlerin kendi yollarından giderek iz bırakmalarını sağlamaktır. Girişimcilik ekosistemine yeni girişimciler kazandırarak ekosistemi besleyen Türkiye Girişimcilik Vakfı, bugün itibarıyla 200’e yakın start-up’a ev sahipliği yaparak ve 27 milyon kişiye ulaşarak faaliyetlerine devam etmektedir. Vakıf, Fellow ve Challenger Programları dışında girişimciliği merkeze alan çeşitli eksenlerdeki etki programları yürüterek topluma geri verme kültürünü yaygınlaştırmakta ve bilgi üretmektedir.

[UHA Haber Ajansı, 21 Nisan 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.