ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Rus İşgalciler, bir Ukrayna vatandaşına daha ağır hapis cezası verdi

Rus İşgalciler, bir Ukrayna vatandaşına daha ağır hapis cezası verdi
22 Mayıs 2021
928
A+
A-

UHA HABER / Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi bir Ukrayna vatandaşını daha düzmece suçlama çerçevesinde mahkum etti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, işgalci mahkemenin kararını kınayarak Rusya tarafından yasa dışı alıkonulan tüm Ukrayna vatandaşlarını serbest bırakmasını talep etti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın ‘Kırım Haber Ajansı‘nden aktardığı haberine göre, Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde, işgalciler tarafından düzmece suçlamalar çerçevesinde alıkonulan Ukrayna vatandaşı İvan Yatskin’in karar duruşması yapıldı.

Sözde mahkeme, Yatskin’in Rusya Ceza Kanununun 275. maddesi (vatana ihanet) çerçevesinde suçlu bularak onu 11 yıl hapis cezasına mahkum etti.

İşgalci mahkeme güya devlet sırrı bahanesini öne sürerek, Yatskin davası çerçevesinde yapılan tüm duruşmaları kapalı bir şekilde düzenledi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN İŞGALCİLERİN KARARINA TEPKİ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emine Ceppar, işgalci mahkemenin kararını kınadı. İşgalci güçlerin, Ukrayna vatandaşı İvan Yatskin’e işkence uyguladığını ve bağımsız avukatların erişimini engellediğini hatırlatan Ceppar, “Söz konusu yasa dışı kararı kınıyoruz ve uluslararası toplumunu işgal altında bulunan Kırım’da devam eden insan hakları ihlallerine tepki göstermeye davet ediyoruz. Rusya, İvan Yatskin ve yasa dışı olarak alıkoyduğu diğer Ukrayna vatandaşlarını derhal serbest bırakmalıdır.” ifadeleri kullandı.

İVAN YATSKİN

İşgalci güçler, 16 Ekim 2019 tarihinde Curçi (Pervomaysk) bölgesindeki Aybar köyünde yaşayan İvan Yatskin’i alıkoydu. Öte yandan FSB, ancak üç ay sonra Aralık 2019’da Yatskin’in alıkonulduğunu duyurdu.

İşgalciler Kırım’da yaşayan Yatskin’in, “Rusya’nın devlet sırrını teşkil eden” bilgileri Ukrayna Güvenlik Servisine (SBU) ilettiği iddia etti. SBU’dan yapılan açıklamada Yatskin’in SBU ile işbirliği yapmadığı belirtildi.

***

Neden https://www.uhahaberajansi.com/?

Bağımsız bir haber ajansı olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir ajans gazeteciliğini hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün  https://www.uhahaberajansi.com/’a Abone Ol.

https://www.uhahaberajansi.com/; seninle güçlü, seninle özgür!

[UHA Haber Ajansı, 22 Mayıs 2021]

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.