ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

RTÜK’ten Yeni Sezon Öncesi Spor Programı Hamlesi

RTÜK’ten Yeni Sezon Öncesi Spor Programı Hamlesi
3 Ağustos 2023
9
A+
A-

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) internet sitesinde yer alan duyuruda,Üst Kurul, lig dönemlerinde çokça şikâyet alan spor programlarına çekidüzen verilmesi için TFF ile işbirliği halinde harekete geçti.

Galeri Fotoğrafı

UHA / İnternational News Agency

Futbol toplumun geneli tarafından benimsenen, ilgiyle izlenen spor aktiviteleri arasında yer alıyor.

Centilmenlik çerçevesinde insanları bütünleştirmesi gerekirken zaman zaman ayrışmalara yol açan futbol müsabakaları istenmeyen olaylara sebep olabiliyor.

Özellikle, maçlar sonrası radyo ve televizyonlarda yapılan eleştiri sınırlarını aşan yorum ve müdahaleler toplumun yanlış yönlendirilmesi gibi tehlikeli bir sonuca ulaşabiliyor.

RTÜK-TFF İşbirliği

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yayınların etkisiyle yaşanabilecek olumsuz olayların önüne geçilmesi için spor programlarıyla ilgili özel bir çalışma yapma kararı aldı.

Spor programı olmaktan çıkıp zaman zaman toplumu infiale sürükleyen “hakem eleştiri programları”na dönüşen yayınların, olması gerektiği gibi keyifle izlenen yapımlar olması için çaba sarf eden Üst Kurul, Türkiye Futbol Federasyonu ile temasa geçti.

Büyükekşi ve heyeti RTÜK’te

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyet RTÜK’ü ziyaret etti. Ziyarette spor programları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

AdvertisementRTÜK Başkanı Şahin, spordaki şiddet olaylarının ve bunların medya yansımalarının titizlikle takip edildiğini söyledi. Şahin, spor yorumcularının bilerek ya da bilmeyerek toplumu yanlış yönlendirebileceğine dikkat çekerek, özellikle maç sonrası yayınlarındaki yorumların dikkatle yapılması gerektiğini ifade etti.

TFF tarafı ise, spor programlarındaki haksız eleştirilere, amacını aşan yanlış yorumlara vurgu yaptı.

Türkiye’de sağlıklı bir spor kültürü oluşması için gayret gösterdiklerini belirten TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, takımlarla veya hakemlerle ilgili asılsız iddiaların toplumsal barışı zedelediğine dikkati çekti.

Belli bir seviyede olması gereken spor programlarında iftira ve dedikoduyla yapılan haksız yorumların ciddi bir sorun olduğunu dile getiren Büyükekşi, toplumda gerginlik oluşturan reyting amaçlı yayınlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.