ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri Kıyı ve Su Altı Temizliği Yaptı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri Kıyı ve Su Altı Temizliği Yaptı
28 Haziran 2023
12
A+
A-

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğretim üyeleri ile öğrenciler, Rize’nin İyidere ilçesinde bulunan plajda kıyı ve su altı temizliği yaptı. Dalgıç kıyafetleriyle denize dalan öğrenciler, 150 kilo çöp çıkardı.

UHA / İnternational News Agency

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’nın haberine göre, Dünya Denizler ve Okyanuslar Günü kapsamında düzenlenen etkinliğe üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz da katıldı.

Etkinliğe, Su ürünleri Fakültesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Su altı Teknolojisi Bölümü öğrenciler ile öğretim görevlileri, İyidere ilçesindeki Sarayköy Plajı’nda çöp topladı.

Dalgıç kıyafeti giyen öğrenciler, su altından plastik manken, otomobil lastiği, kopmuş ağlar ve çok sayıda plastik atık çıkardı. Etkinlikte ayrıca toplanıp poşetlenen çöpler, belediye ekiplerine teslim edildi.

Plastik çöpler ve çevresel etkileri ile ilgili farkındalık yaratmanın amaçlandığı etkinlikte, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan, “Bugün burada yaklaşık 150 kilograma kadar çöp topladık. Günlük hayatta kullandığımız her plastiğe burada rastlamak mümkün, burada plastikleri en iyi şekilde bertaraf etmemizin bir göstergesidir. Bu plastikler, kıyı ve deniz ara yüzünde sürekli gidip gelerek parçalanıyorlar. Mikro ve nanoplastiğe dönüşüyorlar. Mücadele konusunda ise plastik azaltma yoluna gitmemiz lazım. Bireyselde başlayan bir süreç ama uluslararası tehditlerle denizlere giren miktarın kısa sürede azaltılması gerekmektedir.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ise, plastiklerin insan vücudunda oluşturduğu zararları anlatarak, “Yakın zamandaki zarar araştırmalarının bulguları bizde kaygı yaratacak ölçüde, örneğin kanseri tetikleyebiliyor. Kadınların doğurganlıkları ve hormonal bozukluklar gösterip, bağışıklık sistemimizi baskıladığı belirtiliyor. Plastiklerin üzerindeki kimyasal yapılar östrojen hormonunu taklit edebiliyor. Bu da hormonal dengenin bozulmasına neden olabiliyor. Tam adını koyup isimlendiremediğimiz hastalıklara yol açabiliyor” ifadelerini kullandı.

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.