ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

RE1 güzergahındaki sorunların bahara kadar devam etmesi muhtemel

RE1 güzergahındaki sorunların bahara kadar devam etmesi muhtemel
24 Aralık 2022
473
A+
A-

Almanya’da, Aşırı yükler ve hastalık vakaları, demiryolu yolcularının sabrını zorlamaya devam ediyor. Doğu Alman Demiryolu (ODEG) açısından bakıldığında RE1 hattındaki sorunlar haftalarca sürebilir. 

Almanya’dan Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’nın haberine göre, işin içine politikacıların da girmesiyle dün bir kriz toplantısı gerçekleştirildi.

Berlin ve Brandenburg’daki bölgesel demiryolu trafiği kriz toplantısına, sorumlu devlet bakanları, Deutsche Bahn ve özel demiryolu şirketi ODEG’in temsilcileriyle bir araya geldi.

Brandenburg an der Havel, Berlin ve Frankfurt (Oder) arasındaki RE1 hattındaki iptaller ve gecikmeler Ocak ayına kadar devam edecek.

ODEG’in genel müdürü Lars Gehrke dün rbb24 Inforadio’da şirketin yüzde 20’nin üzerindeki hastalık oranları karşısında şaşkına döndüğünü ve oran genellikle yüzde 10’un altında olduğunu söyledi.

Genel müdürü Lars Gehrke,”Kaynaklarımız bu durumda sınırlı. İşe alabileceğimiz başka kiralık motor sürücüleri var. Ancak Doğu Almanya Demiryollarında bir sürücü kabinine girmeden önce onların da Odeg’in seçim kriterlerini geçmesi gerekiyor” dedi.

RE1’deki zorluklara rağmen iki trenin bir saatte çalışacağına dikkat çeken Gehrke, “Bunun yolcular için can sıkıcı olduğunu anlıyoruz, ancak trenleri büyük ölçüde hizmet dışı ve sistem dışı bırakmıyoruz” şeklinde konuştu.

Odeg sorunlara çözüm arar

Aralık ortasındaki tarife değişikliğinden bu yana, özellikle Frankfurt (Oder), Berlin ve Brandenburg an der Havel arasındaki RE1 hattında trenler ertelendi. Ayrıca çok sayıda makinist hasta olduğu için yılbaşına kadar bağlantı olmayacak. ODEG tarafından devralınmasıyla birlikte, RE1 aslında yoğun trafik saatlerinde her 20 dakikada bir çalışmalıdır. Ancak Odeg şu anda bunu garanti edemez.

Şirket şimdi yeni sürücüler alıyor ve genel müdür, RE1 ile ilgili sorunları gelecek yılın ilk birkaç ayında kontrol altına almayı bekliyor.

30 Ücretsiz Lübbenau ve Yayılma Görseli - Pixabay

Ülke sözleşme uyumu konusunda ısrar ediyor

Brandenburg Eyalet Sekreteri Rainer Genilke Cuma günü rbb24 Inforadio’da bakanlığın sözleşmeye uyulmasını istediğini söyledi. “Sadece tarifeleri oluşturmadık, kaydettik. Onaylattık, ücretini de ödeyeceğiz. Ama tabi bu trenler çalışıyorsa.”

Genilke, ODEG’in yeni motor sürücüleri işe almasını iyi bir adım olarak nitelendirdi ve kararlaştırılan zaman çizelgesine zamanında geri dönmeyi bekliyor.

Yüksek düzeyde hastalığa ek olarak, Berlin Stadtbahn’daki darboğazlar ve şantiyeler de sadece ODEG yolcularının muzdarip olmadığı bir sorun. Doğu ve Batı arasında Berlin boyunca uzanan güzergahlar, S-Bahn, bölgesel ve uzun mesafe trafiği arasında bölünmüş durumda.

Almanya'daki seçimler Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ'ne emanet

Gazeteci* Tuba Nur TÜRKELİ

[UHA Haber Ajansı, 24 Aralık 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.