ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili açıklamada bulundu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili açıklamada bulundu
23 Mart 2024
2
A+
A-

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçim öncesinde son 10 günlük sürece girildiğine işaret edilerek, yayıncı kuruluşlara yayınların tarafsızlık ve doğruluk ilkelerine uygun olması açısından bazı hatırlatmalarda bulundu.

UHA / İnternational News Agency

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’n (RTÜK) açıklaması şöyle:

“31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçim öncesinde son 10 günlük sürece girilmesinden dolayı radyo ve televizyon yayınlarıyla alakalı bazı hatırlatmaları yapmayı faydalı görüyoruz.

Seçimlerde siyasi partilerin ve adayların yayınlar yoluyla yapacakları propagandaların kuralları Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenerek ilan edilmiştir.

Ancak, yoğun seçim gündeminde yayıncı kuruluşlarımızın bazen belirlenen kuralları ihlal ettiği, RTÜK İzleme Uzmanlarının titiz yayın denetimleri esnasında görülmüştür.

Bu çerçevede;

Seçime katılan siyasi partiler ve adaylar, 30 Mart 2024 saat 18.00’e kadar medya aracılığıyla sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabileceklerdir.

Medya hizmet sağlayıcılarının 29 Mart 2024 Cuma saat 23.59’a kadar siyasi reklam yayınlamasında sakınca yoktur.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde ise, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve bunların herhangi bir surette dağıtılması yasaktır.

Ayrıca, seçim gününe kadar yapılacak yayınların tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması çok önemlidir.

Özellikle haber bültenlerinde, konuk ve yorumcu davet edilen haber programlarında, Siyasi Parti Genel Başkanlarına, seçime katılacak adaylara iftira ya da hakaret içeren ithamlarda bulunulmaması gerekmektedir.

Belli bir seçmen kitlesini hedef alan, aşağılayıcı, eleştiri sınırlarını aşan yorum ve açıklamalara yayınlarda yer verilmemelidir.

Bu süreçte yayıncılar ve haberciler, evrensel basın meslek ilkeleri ışığında hareket etmeli ve taraf olmamalıdır”.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.