ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Polonya’da seçimler öncesi sokağa inen yarım milyon kişi hükümeti protesto etti

Polonya’da seçimler öncesi sokağa inen yarım milyon kişi hükümeti protesto etti
6 Haziran 2023
9
A+
A-

Organizatörlerin belediye verilerine dayandırdığı bilgilere göre milliyetçi ve muhafazakar hükümeti protesto etmek için yarım milyon kadar kişi Varşova sokaklarına indi.

UHA / Europe İnternational News Agency

Uluslararası Haber Ajansı (UHA) Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ’nin (EuroNews)’ye dayandırdığı haberine göre, Polonya, Komünist rejimin 1989’da çöküşünden bu yana en büyük halk yürüyüşlerinden birine sahne oldu.

Organizatörlerin belediye verilerine dayandırdığı bilgilere göre milliyetçi ve muhafazakar hükümeti protesto etmek için yarım milyon kadar kişi Varşova sokaklarına indi.

Ana muhalefette bulunan Sivil Platform (PO) lideri ve eski Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’un çağrısı üzerine yapılan protestoya ülkenin dört bir yanından Lehler katıldı.

Sonbaharda yapılacak parlamento seçimleri öncesi gerçekleştirilen gösteride hayat pahalılığı ve yolsuzluklar eleştirilirken sekiz yıldır iktidarda bulunan aşırı sağcı hükümete karşı “Yeter artık”, “Otoriter bir Polonya istemiyoruz” yazılı pankartlar taşındı ve sloganlar atıldı.

Demokratik ve özgür seçimlerin gerçekleştirilmesi ve Avrupa Birliği politikalarına uyulması da gösterideki diğer çağrılar arasındaydı.

Polonya, Avrupa’da Macaristan ve Türkiye ile birlikte ‘otoriter’ yönetimlere örnek gösteriliyor. Polonya’da muhalefet partileri de zaman zaman hükümeti “Macaristan ve Türkiye’nin yolundan gitmekle” suçluyor.

Ek kaynaklar • AFP

Gazeteci* Tuba Nur TÜRKELİ

***

4.08.1989 yılında Almanya’nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya’da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi.

2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya’nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi’nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi’nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı.

Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yer aldı.

Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği’nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.