ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Paris’te gösteri düzenleyen kürtaj karşıtı eylemciler hükümetin yeni düzenlemesine tepki gösterdi

Paris’te gösteri düzenleyen kürtaj karşıtı eylemciler hükümetin yeni düzenlemesine tepki gösterdi
18 Ocak 2022
291
A+
A-

PARİS – UHA HABER / Fransa’nın başkenti Paris’te çoğu kadın binlerce kişi hükümetin kürtaj için yasal süreyi uzatmaya hazırlanan düzenlemesini protesto etti. Toplumsal olaylarda çıplak protestolarıyla ünlü Femen grubu üyeleri ise kürtaj karşıtı göstericilere tepki gösterince ortalık karıştı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ’nin  haberine göre, Paris’te geleneksel Yaşam Yürüyüşü gösterisinde bir araya gelen binlerce kişi, yeni yasal düzenlemeye karşı çıkarken, aynı zamanda hükümete 10 öneride bulundu.

Kürtajda yasal sürenin gebeliğin 12. haftasından 14. haftasına çıkarılmasını öngören yasa tasarısı 2020 yılının Ekim ayında kabul edilmiş ancak tasarı Senato’dan geri çevrilmişti.

Kürtajın en geç gebeliğin 12. haftası yerine 14. haftasına kadar azaltılmasına karşı çıkan Cumhuriyetçiler, yasal sürenin uzatılması yerine kürtaja erişimin kolaylaştırılmasından yana.

Soğuk havada toplanan çoğu genç yaşta kadın olan göstericiler ellerinde “Embriyo ile oynamayı bırakın”, “Yaşamak bir haktır, tercih değil” yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteriyi ‘basan’ Femen üyeleri ise “14 hafta kutlu olsun”, “kürtaj kutsaldır” sloganları attı.

AFP’ye konuşan 17 yaşındaki kürtaj karşıtı bir kadın “Bugün bizler kürtajı artık gebeliği önlemek için kullanıyoruz.” dedi.

Organizatörler, nisan ayında yapılacak seçime girecek tüm adaylara çağrıda bulunarak “hayat hakkı ilk başından itibaren kutsaldır” ilkesinin kabul edilmesini istedi.

Paris’te Yaşam Yürüyüşü her yıl ocak ayında düzenleniyor. Bu yılki gösteriye organizatörlere göre 20 bin, güvenlik yetkililerine göre 4.500 kişi katıldı.

Diğer yandan Fransa’da protestolara neden olan bir diğer konu Covid-19 sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesine ilişkin tasarı Meclis’ten geçti.

Covid-19 sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesini sağlayan tasarı, 58 hayır oyuna karşı 215 evet oyuyla kabul edildi.

Ek kaynaklar *AFP

[UHA Haber Ajansı, 18 Ocak 2022]

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.