ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Oxfam: İsrail Gazze’ye insani yardım girişini kasten engelliyor

Oxfam: İsrail Gazze’ye insani yardım girişini kasten engelliyor
19 Mart 2024
5
A+
A-

İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Oxfam, İsrail’i uluslararası insancıl hukuku ihlal ederek, gıda ve tıbbi ekipman da dahil olmak üzere insani yardımın Gazze’ye girişini kasten engellemekle suçladı.

UHA / İnternational News Agency

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Oxfam tarafından yayınlanan raporda, İsrail’in işgal ettiği topraklardaki insanları koruma yönündeki yasal sorumluluğuna rağmen, Filistin topraklarında sistematik ve kasıtlı olarak her türlü uluslararası insani müdahaleyi engellemeye ve baltalamaya devam ettiği belirtildi.

Raporda, verimsiz denetim kurallarının Gazze’ye girmeye çalışan yardım kamyonlarının ortalama 20 gün kuyrukta kalmasına neden olduğu ifade edildi.

Oxfam, yardım çalışanlarına, insani tesislere ve yardım konvoylarına yönelik saldırılar ve yardım personelinin özellikle Gazze’nin kuzeyine yönelik erişim kısıtlamalarını da kınadı.

Raporda, İsrailli yetkililerin, yedek jeneratörler gibi askeri kullanım potansiyeli de olan sivil mallar olan ‘çift kullanımlı’ eşyaları keyfi olarak reddetmesi de eleştirildi.

dervtb
Filistinliler Ramazan ayında Refah’ta su dağıtım hattının etrafında toplanıyor (AFP)

Oxfam, sevkiyatındaki su torbaları ve su test kitlerinin hiçbir sebep gösterilmeden reddedildiğini ve daha sonra girişe izin verildiğini hatırlattı.

Raporda, Şubat ayında Gazze’ye 2 bin 874 kamyonun girdiği, bunun da 7 Ekim’den önce bölgeye giren günlük yardımın yüzde 20’si olduğu ifade edildi.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, büyük çoğunluğu kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olan Gazze Şeridi’nin 2,4 milyonluk nüfusunun son derece büyük ihtiyaçları göz önüne alındığında tamamen yetersiz olan yardım akışını İsrail kontrol ediyor.

Oxfam’ın raporunda ayrıca, “Gazze’de gözlemlediğimiz koşullar felaketin ötesinde” ifadelerine yer verildi. (Şarkul Avsat)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.