ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
SON DAKİKA
16:02 Suikaste uğrayan ABD başkanları ve başkan adayları
15:46 Trump’a saldırı girişimine dünya liderlerinden tepki yağdı
15:34 FBI Trump’a suikat girişimine karışan zanlının kimliğini açıkladı
09:50 TÜİK’in sendikalara yolladığı sunumdaki üslup tepkilere yol açtı
09:33 Elon Musk, AB’nin Gizli Sansür Anlaşmasını Reddettiğini Açıkladı
09:33 Mitingde açılan ateşte yaralanan Donald Trump’ın durumu iyi
08:43 Ünlü kahin Baba Vanga’dan 2025 yılı kehaneti: Sonun başlangıcı
00:57 İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyine düzenlediği saldırıda en az 71 kişi öldü
00:38 Erdoğan: ‘Güvenlik kuşağının eksik halkalarını Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde tamamlayacağız’
00:38 Azerbaycan, BRICS’e katılmak istediğini duyurdu
00:36 İstanbul’da 99 kişi FETÖ’nün kurşunlarıyla şehit düştü
00:34 Gazze’de enkaza dönen binaların altından 60 kişinin cansız bedeni çıkarıldı
00:33 CANiK’in yatırımı Türk-ABD ilişkileri için örnek oldu 
00:33 400 Gönüllü Turizm Elçisi, göreve başladı
00:32 NATO Zirvesinden Rusya ve Çin’e Sert Mesajlar
00:32 Gazeteci İlhan KARAÇAY’ın kaleminden Hollanda’nın yeni hükümeti İltica ve Göç Bakanı Marjolein Hillegonda Monica Faber
00:29 TÜRSAB: ‘Türk turistlerin Yunanistan’a akın etmesinin nedeni dövizin baskılanması’
00:03 Bakan Tunç TRT Haber’e konuştu: 15 Temmuz milletin kahramanlığıyla zafere ulaştı
00:01 Efsaneleriyle Ünlü Yedikule Hisarı’nda Uluslararası Kick Boks Galası
23:07 2025 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde: Türkiye 0 – İsviçre 2
TÜMÜNÜ GÖSTER →

Otomotiv Sektörü’nde ‘Yeşil Dönüşüm Ur-Ge Projesi’nin yol haritası çiziliyor

Otomotiv Sektörü’nde ‘Yeşil Dönüşüm Ur-Ge Projesi’nin yol haritası çiziliyor
27 Aralık 2021
997
A+
A-

BURSA-UHA HABER / Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB), Türkiye ihracatının 15 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotivde faaliyet gösteren üyelerine rehberlik etmeye devam ediyor. 

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği’nin (OİB), ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini Avrupa Birliği’ne yapan üyelerini Avrupa Yeşil Mutabakatının getireceği yeni düzenlemelere karşı bilinçlendirmek amacıyla hayata geçirdiği ve Ticaret Bakanlığınca desteklenen  “Otomotiv Sektöründe Yeşil Dönüşüm” Ur-Ge projesi kapsamında İhtiyaç Analizi başlangıç toplantısı yapıldı.  

Baran Çelik: "Yeni kabine, yapısal sorunlara hızlı ve kalıcı çözümler getirecek"OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, sürdürülebilirlik ve karbon emisyonlarının azaltılması konusunda sektörde ilk Ur-Ge projesini hayata geçirdiklerini vurgulayarak, “Birlik olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Yaklaşık üç yıl sürecek olan projemizin yaklaşık 5 milyon lira maliyeti olacak. Bu maliyetin yüzde 15’lik kısmını, yani yaklaşık 750 bin lirasını Birlik olarak biz karşılıyoruz. Devletimiz de projeyi yüzde 75 oranında destekliyor. Projeye katılan firmalarımız maliyetin sadece yüzde 10’unu ödeyerek Yeşil Mutabakata uyum konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti alacak” dedi.

İhracatının yaklaşık yüzde 70’ini Avrupa Birliği’ne yapan üyelerini Avrupa Yeşil Mutabakatının getireceği yeni düzenlemelere karşı bilinçlendirmek amacıyla yeni bir projeyi hayata geçiren OİB, “Otomotiv Sektöründe Yeşil Dönüşüm” Ur-Ge projesi ile Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde uygulanacak olan Sınırda Karbon Düzenlemesinin olumsuz etkilerinin önlenmesini amaçlıyor. 

Son dakika Otomotiv haberlerTicaret Bakanlığının destek verdiği ve sektöründe ilk olan “Otomotiv Sektöründe Yeşil Dönüşüm” Ur-Ge projesinin ihtiyaç analizi yol haritası toplantısı Birlik binasında gerçekleşti. 

UİB Proje Uygulama Şube Müdürü Sevcan Özkök’ün başkanlığında yapılan başlangıç toplantısına projede yer alacak firma temsilcileri katıldı.  

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, toplantıya video konferans ile katılarak açılış konuşması yaptı.  

X. TAYSAD Aftermarket KonferansıÇelik, AB Yeşil Mutabakatının deklare edilmesinden sonra sadece AB üyesi ülkelerde üretim yapan şirketlerin değil, AB’nin ticaret yaptığı ülkelerin üreticilerinin de Yeşil Düzenin getirdiği yükümlülükleri yerine getirmek durumunda kalacağını belirterek, “Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması”nın devreye girmesiyle, ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini AB ülkelerine yapan Türk otomotiv endüstrisi olarak biz de “karbon vergisi” dediğimiz yeni bir maliyetle karşı karşıya kalacağız. TÜSİAD tarafından 2020 yılında yayınlanan Ekonomik Göstergeler Merceğinden Yeni İklim Rejimi Raporu’na göre Sınırda Karbon Düzenlemesinin devreye girmesiyle ton başına 50 euro olarak uygulanması beklenen karbon emisyonu fiyatı sonrası otomotiv endüstrimizin toplam gelir kaybının 233 milyon euro olması öngörülmektedir, bu da AB’ye yaptığımız toplam ihracatın yaklaşık yüzde 1’ine tekabül ediyor” diye konuştu.  

AB, yeşil araçlara 20 milyar euro harcayacakTİCARET BAKANLIĞINDAN YÜZDE 75 DESTEK 

Ton başına karbon emisyon fiyatları yükseldikçe, ihracat kaybının da artabileceğine işaret eden Başkan Çelik, şöyle devam etti: 

“Projemizin amacı; hem yükümlülük ve ek maliyetlere karşı ihracatçılarımızı bilinçlendirmek ve gerekli önlemleri almalarına yardımcı olmak, hem de sosyal sorumluluk bilinciyle gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya miras bırakmak için üzerimize düşeni yerine getirmek. Sürdürülebilirlik ve karbon emisyonlarının azaltılması konusunda sektörde ilk Ur-Ge projesi olan bu proje için Birliğimiz de elini taşın altına koydu. Üç yıl sürecek olan projemizin yaklaşık 5 milyon lira maliyeti olacak. Bu maliyetin yüzde 15’lik kısmını, yani yaklaşık 750 bin lirasını Birlik olarak biz karşılıyoruz. Devletimiz de projeyi yüzde 75 oranında destekliyor. Böylelikle katılımcı şirketlerimiz maliyetin sadece yüzde 10’unu ödeyerek Yeşil Mutabakata uyum konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti alacak.” 

Çelik’in konuşmasının ardından Ur-Ge projesinin ilk faaliyeti olan “ihtiyaç analizi” yol haritası toplantısında Deloitte Türkiye Risk Danışmanlığı ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Direktörü Murat Günaydın ve Deloitte Türkiye Risk Danışmanlığı ve Sürdürülebilirlik Hizmetleri Kıdemli Müdürü Mine İzmirli katılımcı firmalara bilgi verdi.  

[UHA Haber Ajansı, 27 Aralık 2021]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.