ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

ÖSYM Başkanı Ersoy: 31 Temmuz’da yapılan KPSS oturumları iptal edildi

ÖSYM Başkanı Ersoy: 31 Temmuz’da yapılan KPSS oturumları iptal edildi
5 Ağustos 2022
359
A+
A-

ANKARA – UHA HABER / ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, 31 Temmuz’da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) oturumların iptal edildiğini duyurdu. Ersoy, yeni KPSS takviminin 17 Eylül’de başlayacağını söyledi.

Ayrıca 6-7 ve 14 Ağustos’ta yapılacak KPSS oturumları da ertelendi.

Basın açıklamasında konuşan Ersoy, “Hiç arzu etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kamu kurumlarının KPSS ile personel alım süreçlerinin yeni KPSS takvimine göre güncelleneceğini açıkladı.

Yediiklim Yayınevi'nde aramja yapan polisler
Polis, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın KPSS ilgili açtığı soruşturma kapsamında Yediiklim Yayınları’nda arama yaptı

Twitter hesabındaki paylaşımında Altun, “KPSS ile alım yapmayı planlayan kamu kurumlarımız, kontenjan ve şartlarını 17 Eylül’de başlayacak KPSS takvimindeki sınavların gerçekleşmesi ve sonuçların açıklanmasının ardından ayrıca duyuracaktır” ifadelerine yer verdi.

İptal kararı öncesinde ise polis, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın KPSS ilgili açtığı soruşturma kapsamında Yediiklim Yayınları’nda arama yaptı. Soruşturma çerçevesinde, dijital materyallere, KPSS’ye ilişkin kitapların ve testlerin birer örneğine el konuldu.

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı ise “Ne tek bir gencimizin hakkını yediririz ne de Devletimizin güvenilirliğine halel gelmesine göz yumarız” dedi.

İptal kararına siyaset ne tepki gösterdi?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ÖSYM’nin iptal kararıyla ilgili olarak, “Devlette büyük bir çürümenin olduğunu biliyorum. Boşuna Milli Eğitim Bakanlığı’nın kapısına dayanmadım” dedi.

Kılıçdaroğlu, bahsini ettiği çürüyen bir yapıyı düzeltmek zorunda olduklarını belirterek “Sözlüde hakkı yenilenler vardı. Sınavlarda hakları yenilenleri de gördük. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek” diye konuştu.

Sınavın iptal kararının ardından, sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Öznur Çalık, “Cumhurbaşkanımız, tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmedi” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise iktidarı eleştirdiği paylaşımında, “Bıraktık ülkeyi, sağlıklı bir sınav sürecini bile yönetemediler” diye yazdı.

TRT_Francais_680*100 banner

Yediiklim Yayınevi avukatı: ‘ÖSYM daha önceki sınavlarda da benzer sorularımızı kullanmış’

Yediiklim Yayınevi’nin avukatı Mustafa Serdar Gözüküçük BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’e yaptığı açıklamada, şaibeli olduğu iddia edilen soruların daha önce ÖSYM tarafından 2015 ve 2021 yıllarındaki sınavlarda da kullanıldığını iddia etti.

Gözüküçük, KPSS’deki sorularla “birebir” hiçbir sorularının bulunmadığını, sadece bir matematik sorusunun “birebire yakın” olduğunu ve bu sorunun da daha önce ÖSYM’nin yaptığı bir sınavda kullanıldığını tespit ettiklerini belirtti:

“Bu denemeler altı ay öncesinden başlayarak sınavdan 15-20 gün öncesine kadar Türkiye’nin her yerinde yayımlanan sorular. Kaldı ki bu sorular daha önce ÖSYM tarafından 2015 ve 2021’lerde de kullanılmış. O zaman da kullanılmış sorular var içerisinde veya benzeri sorular.

“Birebir aynı olan sorumuz hiç yok ama birebire yakın olan bir soru var, o da matematik sorusu. Kaldı ki bu matematik sorusu ÖSYM tarafından bir sınavda daha önce yine kullanılmış.

“Bunlar zaten açık kaynak, o zaman ÖSYM bunu neden alıp kullandı? Yayınevleri bugüne kadar ÖSYM’de soru yakalamayı hep başarı olarak gördü. Hatta, bizim 20 tane benzer sorumuz varsa, başkalarının da benzer soruları var, olay buraya geldiği için herkes paylaşımını çekti. Biz bunları mahkemede kullanacağız.

“ÖSYM soru hazırlama kadrosu bu soruları nasıl hazırladı, benzer soruyu nereden seçti, havuza kim attı bu soruyu ve havuzdan kim çekti? Bunlar önemli. Aksi halde soru hazırlama ekipleri niye var?

“Bu olay bir soru çalma değil ki? Biz ÖSYM’den soruları bilip sızdırsak ve bunu belli bir gruba versek, tamam. Bizim sorularımız kullanılmış. Biz onun ÖSYM’de çıkacağını nereden bilebiliriz?”

Gözüküçük, sosyal medyada ve bazı medya kuruluşlarında paylaşılan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çekilen bir fotoğrafa ilişkin ise, “Bunlar o kadar ucuz şeyler ki. Kimin kimle fotoğrafı yok ki? Yediiklim dershanesi 29 yıldan beri yayıncılıkla uğraşan, birçok başarıya imza atmış bir firma. Bir yerde çekilmiş olabilir o fotoğraf. Ben hiç hatırlamıyorum, belki benim de vardır. Süleyman Soylu’yla çekilmiş olsa ne olur, devletin bakanı değil mi?” dedi.

‘Hiç kimseye özel olarak soru verilmemiştir’

Yediiklim Yayınları’nın avukatı Mustafa Serdar Gözüküçük, Ostim’deki aramanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, soruşturmanın hızlı, güvenilir ve kamuoyunu tatmin edecek şekilde sonuçlanabilmesi için tüm bilgi ve belgelerin güvenlik birimlerine teslim edildiğini söyledi.

Mustafa Serdar Gözüküçük, sınavda bir matematik sorusu dışında birebir sorunun söz konusu olmadığını ancak benzer sorular bulunduğunu söyledi.

Gözüküçük, DDK’ya gerekli bilgilendirme notlarını ileteceklerini belirtti.

Soru üzerine soruşturma kapsamında gözaltına alınan olmadığını, yayınevinin bir sorumluluğu olmadığını savunan Gözüküçük, “Bunların sadece belli bir öğrenci grubuna veya kendi öğrencilerimize değil, alenileştirilerek Türkiye’deki 980 ilçemize gönderilen, genel testler olduğu ortadadır. Zaten aynı sorular YouTube kanalımızda ve sosyal mecrada, hocalarımızın video çözümlerinde yayınlanmıştır. Hiç kimseye özel olarak soru verilmemiştir” dedi.

KPSS sınavına giren öğrenciler

DDK Başkanı Arıncı: Problemli bir durum var gözüküyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022-KPSS Lisans oturumundaki bazı sorularla ilgili iddiaların ardından konunun incelenmesi için Devlet Denetleme Kuruluna (DDK) talimat vermişti.

DDK müfettişleri talimatın ardından incelemelere başlamış ve iddialarla ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Başsavcılık, suç duyurusu üzerine “sahtecilik”, “kamu aleyhine dolandırıcılık” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından soruşturma açmıştı.

DDK Başkanı Yunus Arıncı ise NTV’ye yaptığı açıklamada, “İnceleme raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz edilecek. Problemli bir durum var gözüküyor” demişti. Arıncı, rapor için belli bir süre öngörmediklerini söylemişti.

ÖSYM, sosyal medya hesabından açıklama yaparak KPSS sınavıyla ilgili iddiaları “asılsız” olarak nitelendirerek reddetmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla iddialarla ilgili inceleme başlatılmış ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınmıştı.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ile İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, KPSS lisans oturumundaki bazı soruların, Yediiklim Yayınları’nın sorularıyla aynı olduğu iddiasına ilişkin ayrı ayrı suç duyurusunda bulunmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sarayın kendi şaibesini çözme şovuna ise sadece gülüyorum” demişti.

Follow Fundanur Öztürk's (@fundanurozturk) latest Tweets / Twitter

HABER : Fundanur ÖZTÜRK

[UHA Haber Ajansı, 05 Ağustos 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.