ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Orta Asya’da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar

Orta Asya’da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar
2 Mayıs 2022
1.624
A+
A-

İSLAMABAT – UHA HABER / Hunza Türkleri, Hunza vadisinde yaşayan dünyanın en ilginç topluluklarından biri. İşte uzun yaşamalarıyla tanınan, kanser ve diğer hastalıkların uğramadığı 100 yaşında hayatını kaybedene ise ‘genç öldü’ denildiği topluluk Hunzalar…

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 1

Uzun yaşamalarıyla tanınan Pakistan’ın Hunza halkı, doğal yiyeceklerle beslenme, bölgedeki temiz hava ile dans ve spora gösterdiği ilgiyle haklarında çıkan efsaneleri doğruluyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 2

Pakistan’ın en kuzeyindeki Gilgit-Baltistan’a bağlı 200 kilometrelik Hunza vadisinde yaşayan Buruşo ve Vakhi halkları, 2 bin metrenin üzerindeki dağlık bölgelerde kışın gelmesiyle ülkenin geri kalanından aylarca izole halde yaşıyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 3

Çoğunlukla sebze ve meyve tüketen bölge halkları, kış şartlarına dayanıklı dağ keçileri ve koyunlarıyla çiftleştirdiği evcil keçi ve koyunların yanı sıra bölgenin meşhur büyükbaş hayvanı yak eti ile besleniyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 4

Bu hayvanlardan üretilen doğal ürünler dışında bölgenin en meşhur ürünü ise kayısı ve kayısı yağı. Hunza’da tüm yemeklerde tereyağı ve kayısı yağı kullanılırken, kayısı yemeklerin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 5

Dünyanın en yüksek 50 zirvesinden 17’sine ev sahipliği yapan bölgede, özellikle kış şartlarında Pakistan’ın hareketli siyasi gündemi ve dünyadaki gelişmelerden uzak yaşayan halkların doğal yiyeceklerle beslenmesi uzun yaşadıkları efsanesini oluşturuyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 6

Yazar Sujesh Gopalakrishnan’ın, “Hunza halkları ve 145 yaşına kadar uzanan sıra dışı yaşamları” makalesinde, Hunzalıların uzun yaşamasının sırrı olarak, fakirlikten kaynaklı yemek niyetine meyve suyu içmeleri, sebze ve meyveleri kurutarak ya da çiğ yemeleri, haftada 1 gün oruç tutmaları ve bölgenin coğrafi yapısı gereği sürekli egzersiz içinde olmaları gösteriliyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 7

İngiliz yazar James Hilton’un 1930’larda sinemaya da uyarlanan Yitik Ufuklar (Lost Horizon) kitabında, Çin’den kalkıp Himalayalar’a inen uçakta yer alan 4 İngiliz’in götürüldüğü hayali Şangri-La’da uzun yaşayan, hastalanmayan insanlarla karşılaşıyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 8

Kitabı Oscar ödüllü senarist Robert Riskin sinemaya uyarladı, filmi de 6 Oscarlı Frank Capra yönetti. Suyun tedavi ve terapi özelliklerinden bahseden “Su terapisi hakkında neredeyse her şey” kitabının yazarı Constantin Cerbu’ya göre Capra, filmde mekan olarak Hunza’yı canlandırdı.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 9

Bu arada, TRT Belgesel’de yayımlanan ve yapımcılığını Hüseyin Kılıç’ın üstlendiği Doğunun Kayıp Siluetleri belgeseli de uzun yaşayan Hunzalıları konu ediniyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 10

Hunza’nın erkekleri, ileri yaşlarına rağmen tarım ve hayvancılıkla ilgilenmeye devam ederken boş zamanlarında ise buz tutan göl ve havuzlarda buz hokeyi oynuyor. Günlük ayakkabılarıyla buz hokeyi oynayan erkeklerin yanı sıra gençler ve çocuklar da kıran kırana maçlar yapıyor. Takımlarda kız ve erkekler karışık olarak yer alıyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 11

Okuma yazma oranının yüzde 77 olduğu bölge, Pakistan’da kız çocuklarının en yüksek seviyede eğitime katıldığı eyaletlerin başında geliyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 12

Buruşo ve Vakhi halkları Pakistanlıların genelinin aksine açık tenli, sarışın hatta bazen çekik gözlü olurken, bu iki halkın kökeniyle ilgili çeşitli iddialar bulunuyor. İki halkın da yerel dilinin Hint-Avrupa dil ailesine üye olması nedeniyle Hunzalılar batılı kökenlere sahip olduğunu düşünüyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 13

Buruşo efsanelerine göre Hunza’nın, Büyük İskender’in Hindistan seferi ardından bölgede kalan bir komutan tarafından kurulduğu, Hunzalıların soyunun ise bu komutana dayandığına inanılıyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 15

Vakhi halkının ise Perslerle akraba olduklarına inanılıyor. Bugün Vakhiler Pakistan dışında Afganistan, Çin, Tacikistan ve İran’da görülüyor.

İki halk da müzik ve dansa olan ilgilerini her yıl düzenledikleri festivallerle dünyaya duyuruyor. Müzikli eğlencelerde Türkiye’de de sıkça kullanılan zurna da çalınıyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 16

Bu bölgede “Suranai” denilen zurnanın yanı sıra “Dadang” ve “Daamal” gibi vurmalı çalgılar, Orta Asya’ya özgü rebap ve dombra ile Güney Asya’ya özgü sitar gibi çalgılar da kullanılıyor.

Orta Asya'da uzun yaşamlarıyla ünlü bir Türk topluluğu: Hunzalar - 17

Pakistan’ın genelinin aksine kadın çalgıcılara sık rastlanan Hunza’da eğlenceler de karışık yapılıyor.

 

[UHA Haber Ajansı, 02 Nisan 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.