ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Orman yangınları, kasırgalar, hava kirliliği… Küresel ısınmanın etkileri uzaydan görülebiliyor

Orman yangınları, kasırgalar, hava kirliliği… Küresel ısınmanın etkileri uzaydan görülebiliyor
3 Kasım 2021
2.091
A+
A-

BERLİN-UHA HABER / İskoçya’nın Glaskow şehrinde Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nin (COP26) düzenlendiği şu günlerde Dünya’yı tehdit eden en önemli sorunu “küresel ısınma” olarak tanımlarsak yanlış olmaz.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı Avrupa Temsilcisi Tuba Nur TÜRKELİ’nin (EuroNews)’e dayandırdığı haberine göre, Zira bilim insanları gezegenimizdeki sıcaklık artışını önümüzdeki 10 yıl içerisinde yıllık 1.5 santigrat derecenin altına düşürmezsek, önüne geçemeyeceğimiz büyük sorunla karşılaşacağımızı söylüyor.

Dünya üzerindeki buzulların tamamen erimesi, insanlığın karasal bölgeler üzerindeki yaşam alanlarının tamamıyla deniz suları altında kalması anlamına geliyor.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın sağlığımıza olan etkilerindense bahsetmeye gerek yok. Acaba Dünya’daki iklim krizi hangi boyutta ilerliyor?

Bu sorulara yanıtlardan birini farklı bir bakış açısıyla bize Fransız astronot Thomas Pesquet veriyor.

Pasquet, atmosfer dışında Dünya’nın yörüngesi üzerinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yaptığı son 6 aylık döneme ilişkin küresel ısınmayla ilgili gözlemlerini paylaştı.

Thomas Pesquet, orman yangınlarından, son yıllarda artan dev kasırgalara, hava kirliliğinden, buzulların erimesine gezegenimizdeki küresel ısınma etkilerinin uzaydan görülebildiğini söylüyor.

AFPAvrupa Uzay Ajansı’ndan 2020 yılında atmosfer dışında çekilmiş bir fotoğraf. Yunanistan, Girit Adası ve Türkiye’nin Ege kıyıları aynı karede…AFP

Pesquet’ye göre Dünya’nın durumu oldukça “vahim”, çünkü önceki uzay misyonlarına kıyaslandığında Fransız astronot daha önce bu tarz görüntülerle hiç karşılaşmamış; “Kasırgalar, orman yangınları kesinlikle uzaydan çıplak gözle görülebiliyor. Daha önceki görevlerimizde bu tarz şeyler yaşanmıyordu.”

“Orman yangınlarının boyutları inanılmaz. Oluşan duman bulutları ve sütunlarını günler hatta haftalar boyunca uzaydan gözlemleyebiliyorsunuz. Açığa çıkan enerji ve oluşan hasarın boyutlarını düşünmek, bu yangınlardan hangi insanların en çok zarar gördüğünü düşünmek bizleri derinden etkiliyor.”

Hava kirliliği, buzulların erimesi, Amazon’daki yağmur ormanlarının kesilmesi… Bunların hepsini uzaydan görebiliyoruz. 5 sene önce böyle şeyler gözlemlemiyorduk.

Thomas Pesquet, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu

Fransız astronot ayrıca 5 sene sonra Dünya’yı uzaydan görmenin iklim krizi konusunda mavi gezegenimizin ne kadar kırılgan bir yapıda olduğunu konusunda kendisindeki farkındalığı artırdığını belirtiyor:

“Nehirlerin kirlenmesi, denize ulaşan tatlı suların ekilebilir arazilerde yaptığı tahribat ve tortuların erozyonu, hava kirliliği, buzulların erimesi, Amazon’daki yağmur ormanlarının kesilmesi… Bunların hepsini uzaydan görebiliyoruz.”

COP26 öncesinde tüm bu değişimlere şahit olmanın kendisine insanların yaşam tarzını sorgulattığını ifade eden Pesquet ekliyor: “Sadece uzaydan kendi gözlemlerimiz değil, eldeki tüm verileri de göz önüne aldığınızda, endişelenmekten başka bir şey yapamıyorsunuz.”

Ek kaynaklar *AFP

[TÜHA Haber Ajansı, 03 Kasım 2021] 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.