ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

OİB, ABD ile iş birliğini geliştirmek için sektörel ticaret heyeti düzenledi 

OİB, ABD ile iş birliğini geliştirmek için sektörel ticaret heyeti düzenledi 
19 Mayıs 2022
329
A+
A-

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Cumartesi günü “Gönül Dağı”dan sonra saat 00.15’te TRT 1 Ekranlarında..

WASHİNGTON – UHA HABER / Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Türk otomotiv sektörünün ihracatta artış grafiği sergilediği Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) heyet gezisi düzenledi.

TÜRKUAZ Uluslararası Haber Ajansı (TÜHA)’nın haberine göre, OİB öncülüğünde ABD’nin Michigan eyaletine 9-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Otomotiv Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonuna Türkiye’den 19 otomotiv firması katıldı.  

TRT_Francais_680*100 banner

Organizasyonda Türk ve Amerikan otomotiv firmaları, otomotivde karşılıklı iş birliği imkanları ve ticaretin artırılmasına yönelik önemli toplantılar gerçekleştirdi.

Resim önizlemesi

Beş gün süren heyet gezisinde, Türk otomotiv firmaları, ABD’li ithalatçı ve toptancı firmaların satın alma yetkilileri ile ikili görüşmeler yaptı.  

Türk firmaları, gezi kapsamında dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden General Motors’un Detroit’teki merkezini ziyaret etti.

Resim önizlemesi

General Motors üst düzey yöneticilerine sunum yapan heyet, tesisleri gezme şansı buldu. Türk otomotiv heyeti, ayrıca İllinois Ticaret Bürosu ve Detroit Bölgesel Partnerlik Ajansı ile bir araya gelerek bilgilendirme sunumu da yaptı. Heyet gezisinde firmalar, Autozone, Manfield, Auto Value Dearborn Heights firmalarını da ziyaret etti. 

Türkiye'de Otomotiv İhracatı Geriledi - Haber Eko

ABD’ye otomotiv ihracatı geçen yıl 1,2 milyar dolar oldu 

Türkiye’nin ABD’ye geçen yıl kaydettiği otomotiv ihracatı bir önceki seneye göre yaklaşık yüzde 30 artışla 1,2 milyar dolar oldu. ABD’nin Türk otomotiv ihracatından aldığı pay ise yüzde 4,2 olarak gerçekleşti.  

Türkiye’nin ABD’ye otomotiv ihracatı bu yıl da artan bir grafik sergiliyor. Türk otomotiv sektörünün nisan ayında ABD’ye ihracatı bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 92 gibi yüksek bir oranda arttı.

Resim önizlemesi

Geçtiğimiz ay dünyanın dev pazarı, Türk otomotiv ihracatından ise yüzde 7 pay aldı. ABD’ye nisan ayındaki ihracat artışında tedarik endüstrisinin payı etkili oldu. Otomotivin en büyük ürün grubu olan tedarik endüstrisinin geçen ay ABD’ye ihracatı yüzde 85 oranında arttı.  

Türkiye otomotiv endüstrisinin ABD’ye bu yıl ocak-nisan dönemindeki ihracatı ise geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 34 artışla 545 milyon dolar oldu.  

[TÜHA Haber Ajansı, 19 Mayıs 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.