ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Nizip Ticaret Odası’nda (NTO) Türkiye Yeşil Sanayi Projesi anlatıldı

Nizip Ticaret Odası’nda (NTO) Türkiye Yeşil Sanayi Projesi anlatıldı
28 Ocak 2024
10
A+
A-

Nizip Ticaret Odası’nda (NTO) Türkiye Yeşil Sanayi Projesi bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in haberine göre, Nizip Ticaret Odası (NTO) Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıda firmaların yeşil dönüşümüne katkı sağlamak ve KOSGEB desteklerinden faydalanmaları amacıyla bilgilendirme yapıldı.

NTO'DA YEŞİL DÖNÜŞÜM BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ - Gaziantep Sanayi Odası

[Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt]

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa Yeşil Mutabakatı süreci ile özellikle sanayi sektörlerinde büyük bir değişimin başladığını açıkladı.

NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt, Dijital ve yeşil dönüşümün küresel olarak önemli gündem maddesi haline geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere yeşil dönüşüm ve karbon ayak izi düzenlenmesine ülkemiz de dahil olmuştur. Dünyamızın ve çocuklarımızın geleceği için çok önemli olan bu düzenleme ile birlikte Avrupa’ya ihracat yapan ve yapacak üyelerimiz için değişim süreci de başlamıştır. Avrupa Yeşil Mutabakatı, sektörlerimizin üretim ve hizmet süreçlerinin tamamını gözden geçirmesini gerektirecek, şirketlerin döngüsel ekonomiye geçişini hızlandıracak bir yol haritası. Firmalarımıza önemli yükümlülükler getiren bu düzenlemeye uyum sağlama sürecindeki en önemli başlıklardan birisi de finansmana erişimdir”.

Bu kapsamda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından Dünya Bankası desteğiyle, Türkiye’de sanayinin sürdürülebilir ve verimli yeşil dönüşümünü desteklemek amacıyla “Türkiye Yeşil Sanayi Projesi” hayata geçirildiğini anlatan Başkan Özyurt, Projenin toplam bütçesinin ise 450 milyon ABD Doları olarak belirlendiğini dile getirdi.

NTO'da Türkiye Yeşil Sanayi Projesi Anlatıldı - Gaziantep Pusula Gazetesi

NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt konuşmasında, “Bizler de bu kapsamda, proje hakkında firmalarımızı bilgilendirmek ve firmalarımızın yeşil dönüşümüne destek olmak amacıyla bugün odamızda bilgilendirme toplantısı düzenlemekteyiz. Bu toplantımızın firmalarımıza faydalı olmasını, yayımlanan desteklerden maksimim derecede faydalanmalarını diliyorum. Toplantımızın düzenlenmesinde emeği geçen ve bizlere sunumlarıyla katkı sağlayan Gaziantep KOSGEB Müdürü Muhammet Paksoy ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Demirel’e çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Resim önizlemesi

[Nizip Ticaret Odası (NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt]

Konuşmanın ardından Gaziantep KOSGEB Müdürü Muhammet Paksoy tarafından Türkiye Yeşil Sanayi Projesi KOSGEB destekleri ile ilgili ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Demirel tarafından ise sanayide yeşil dönüşüm, çevre kirliliği ve enerji verimliliği konularında geniş kapsamlı sunumlar yapıldı.Soruların cevaplanması ile son bulan toplantıya, Gaziantep Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy, NTO Meclis Başkan Yardımcısı Necdet Başeğmez, NTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Polat, NTO Yönetim Kurulu Üyeleri Nihat Akpek, Derde Taş, Nizip Organize Sanayi Bölge Müdürü Kazım Can, NTO üyeleri ve çok sayıda firma temsilcisi de katıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.