ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Moskova’dan Mektup Var!

Moskova’dan Mektup Var!
14 Mayıs 2024
2
A+
A-

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 79. yıldönümü münasebetiyle başkent Moskova’da düzenlenen Zafer Günü etkinliğinde konuşan Putin, Batılı yöneticileri “kibirli elitler” olarak niteledi.

UHA / İnternational News Agency

Moskova’dan Gazeteci Zhanna Agalakova bu haftaki “Moskova’dan Mektup Var!” başlıklı Haber Bülteni’nde UHA / İnternational News Agency okurları için Moskova’da düzenlenen ‘Zafer Günü’ etkinliği haberini paylaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kızıl Meydan'da düzenlenen Zafer Günü etkinliğine eski Sovyet ülkelerin liderleriyle birlikte katıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı kazandığı Zafer Günü anma konuşması sırasında Batı’yı ‘küresel bir çatışma riskine’ sebep olmakla suçladı.

Rus lider, kimsenin dünyanın en büyük nükleer gücünü tehdit etmesine izin verilmeyeceği uyarısında da bulundu.

Putin, “kibirli Batılı elitleri“, Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanya’sının yenilmesinde oynadığı belirleyici rolü unutarak, küresel çapta çatışmaları körüklemekle itham etti.

Kar yağışına rağmen Kızıl Meydan’da toplanan kalabalığa hitap eden Putin, “Bu tür hırsların nelere yol açtığını biliyoruz. Rusya küresel bir çatışmayı önlemek için her şeyi yapacaktır. Kimsenin bizi tehdit etmesine izin vermeyeceğiz. Stratejik güçlerimiz her zaman savaşa hazır durumda.” ifadelerini kullandı.

Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kızıl Meydan'da düzenlenen Zafer Günü kutlamalarına katılan kadın askerler
Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kızıl Meydan'da düzenlenen Zafer Günü kutlamalarına katılan kadın askerler. AP

“Batı’da İkinci Dünya Savaşı’nın derslerini unutmak istiyorlar” diyen Putin, Rusya’nın Nazi Almanya’sının yenilgiye uğratılmasında rol oynayan tüm müttefikleri onurlandırdığını dile getirdi.

Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kızıl Meydan'da düzenlenen Zafer Günü kutlamalarına katılan kadın askerler
Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kızıl Meydan'da düzenlenen Zafer Günü kutlamalarına katılan kadın askerler. AP

Putin “Ancak insanlığın kaderinin Moskova, Leningrad, Rzhev, Stalingrad, Kursk ve Harkiv yakınlarındaki büyük savaşlarda, Minsk, Smolensk ve Kiev yakınlarında, Murmansk’tan Kafkasya ve Kırım’a kadar uzanan ağır ve kanlı savaşlarda belirlendiğini hatırlıyoruz.” diye konuştu.

Moskova'da düzenlenen Zafer Günü kutlamaları nedeniyle Kızıl Meydan'dan geçen S-400 fze savunma sistemleri
Moskova'da düzenlenen Zafer Günü kutlamaları nedeniyle Kızıl Meydan'dan geçen S-400 fze savunma sistemleri. AP

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 79. yıldönümü münasebetiyle başkent Moskova’da düzenlenen Zafer Günü askeri geçit töreninde çok sayıda Rus savaş aracı, gövde gösterisi yaptı.

Üzerinde kırmızı bayrak bulunan Sovyet dönemine ait bir T-34 tankı Kızıl Meydan'daki askeri geçit töreninde seyrederken
Üzerinde kırmızı bayrak bulunan Sovyet dönemine ait bir T-34 tankı Kızıl Meydan'daki askeri geçit töreninde seyrederken, AP

Rusya, Ukrayna’nın yüzde 18’ini kontrol ediyor

2022’de Ukrayna’yı işgal emri veren Putin, bu savaşı, ‘Rusya’yı küçük düşürdüklerini’ öne sürdüğü Batılı güçlerle mücadelenin bir parçası olarak görüyor. Ukrayna ve Batılı ülkeler, Rus liderin ’emperyal tarzda bir toprak gaspına’ giriştiğini iddia ediyor. Kiev ve Batılı ülkeler, halihazırda Kırım dahil Ukrayna’nın yüzde 18’ini ve Ukrayna’nın doğusundaki dört bölgenin bir kısmını kontrol eden Moskova’yı yenilgiye uğratma vadinde bulunuyor. Rusya ise bir zamanlar Rus İmparatorluğunun bir parçası olan bu toprakların artık yeniden Rusya’nın bir parçası olduğunu savunuyor.

İkinci Dünya Savaşı ve SSCB cephesindeki kayıplar

SSCB'nin zaferini simgeleyen kırmızı bayrak, Reichstag üzerinde göndere çekildi / 1945
SSCB'nin zaferini simgeleyen kırmızı bayrak, Reichstag üzerinde göndere çekildi / 1945Yevgeny Khaldei/ITAR-TASS / via AP

Sovyetler Birliği, İkinci Dünya Savaşı boyunca 27 milyon insan kaybı yaşadı. Bu kayıplar arasında o dönem SSCB’nin bir parçası olan Ukrayna’dan da çok sayıda insan bulunuyordu.

Ancak, Sovyet ordusu Nazi Almanya’sına karşı savaşta önemli bir direniş gösterdi ve sonunda Nazi kuvvetlerini Berlin’e kadar geri püskürttü.

Bu, savaşın dönüm noktalarından biriydi. 1945 yılında, Berlin’in düşmesiyle birlikte Adolf Hitler intihar etti.

Sovyetler Birliği’nin zaferini simgeleyen kırmızı bayrak, Reichstag (Alman Parlamento) binası üzerinde göndere çekildi. Bu, savaşın sona erdiğini ve Sovyetler Birliği’nin zafer kazandığını işaret etti.

“Zafer Günü”

Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’na karşı kazandığı zafer, 9 Mayıs 1945’te Almanya’nın teslim olmasıyla sonuçlanan II. Dünya Savaşı’nın Avrupa Cephesi’ndeki sona ermesini işaret ediyor.

General Alfred Jodl (ortada), Mayıs 1945'te Rheims kentindeki Başkomutan Eisenhowers karargâhında tüm silahlı Alman kuvvetlerinin kayıtsız şartsız teslimini imzalarken
General Alfred Jodl (ortada), Mayıs 1945'te Rheims kentindeki Başkomutan Eisenhowers karargâhında tüm silahlı Alman kuvvetlerinin kayıtsız şartsız teslimini imzalarken. AP/AP1945

Bu nedenle, 9 Mayıs, Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu’nda büyük anma törenleri ve etkinlikler eşliğinde “Zafer Günü” olarak kutlanıyor ve “Büyük Vatanseverlik Savaşı” olarak adlandırılıyor.

Nazi Almanyası’nın 8 Mayıs 1945’te saat 11:01’de kayıtsız şartsız teslim olması, Fransa, İngiltere ve ABD gibi Batılı ülkelerde “Avrupa’da Zafer Günü” olarak kutlanıyor.

Ancak, Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’na karşı zaferinin resmi olarak kabul edildiği ve Almanya’nın teslim belgesinin imzalandığı tarih 9 Mayıs 1945.

Bu nedenle, Moskova’da 9 Mayıs, Sovyetler Birliği’nin ve daha sonra Rusya Federasyonu’nun “Zafer Günü” olarak kutlanıyor ve anılıyor.

This is war.» Upon leaving Channel One, TV anchor Zhanna ...

Gazeteci* Zhanna Agalakova

***

Zhanna Leonidovna Agalakova, 6 Aralık 1965, Kirov doğumlu bir Rus gazeteci, özel muhabir ve televizyon haber sunucusu. Moskova Devlet Üniversitesi (1991) mezunu. 1992’de Agalakova, RİA Novosti haber ajansının dedikodu muhabiri oldu. 1996’dan itibaren NTV (Rusya) kanalında yayın yaptı. 2002’de TEFİ Ödülü’ne aday gösterildi ve 2006’da “Anavata Liyakat İçin” Nişanı Madalyası ile ödüllendirildi. Ekim 1999’da , Novosti’nin (“Haberler”) gündüz ve akşam yayınlarının yanı sıra ana akşam haber programı Vremya’yı sunan Channel One Russia’ya katıldı. Mayıs 2000’de Stockholm’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Rus profesyonel jüri oylamasının sonuçlarını açıkladı . 2000-2002 yılları arasında Vladimir Posner ile birlikte Vremena adlı televizyon programını sundu .Eylül 2005’te Agalakova, Channel One Rusya’nın Paris’teki kendi muhabiri yaptı ve Ocak 2013’ten Ağustos 2019’a kadar istasyonun New York’taki özel muhabiri oldu. Ağustos 2019’dan itibaren tekrar Paris’te çalıştı ve Mart 2021’den bu yana diğer Avrupa ülkelerindeki etkinlikleri haber yapma konusunda uzmanlaştı. Anagakova’nın Channel One Russia ile ilgili son raporu 17 Şubat 2022’de çıktı. 3 Mart 2022’de kanaldan istifasını sundu ve iki hafta sonra 17 Mart 2022’de kanaldan resmen ayrıldı. Rusya Ukrayna’yı işgal etti ve Rus televizyonunun Kremlin propagandası yapmak için kullanıldığına  inandığını söyledi . BBC tarafından yayınlanan bir röportajında Agalakova, Rus televizyonunu izleyicilerinin ‘beyinlerini yıkamak’ olarak nitelendirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.