ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Moskova: Batı Rus varlıklarına el koyarsa 288 milyar dolar kaybedecek

Moskova: Batı Rus varlıklarına el koyarsa 288 milyar dolar kaybedecek
26 Ocak 2024
3
A+
A-

RIA tarafından yapılan hesaba göre AB ülkelerinin Rusya’daki yatırım ve varlıkları 223,3 milyar dolarlık civarında.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in Moskova’dan Gazeteci Zhanna Agalakova’nın EuroNews’e dayandırdığı haberine göre, Rusya’nın devlet haber ajansı RIA, Batı’nın Ukrayna’nın yeniden inşasına yardımcı olmak için dondurulmuş Rus varlıklarına el koyması halinde kendisinin de en az 288 milyar dolar değerinde varlık ve yatırım kaybedeceği öngörüsünde bulundu.

Avrupa Birliği, G7 ülkeleri, Avustralya ve İsviçre’nin Rusya ekonomisine 2022 yılı sonunda doğrudan yatırımının 288 milyar doları bulduğunu gösteren verilere atıfta bulunan RIA, Rusya’nın yurt dışındaki varlıklarına el konulması halinde Moskova’nın misilleme yapmaktan çekinmeyeceği ve Batı’nın da hemen hemen aynı oranda zarar göreceği yorumunu yaptı.

RIA tarafından yapılan hesaba göre AB ülkelerinin Rusya’daki yatırım ve varlıkları 223,3 milyar dolarlık civarında.

Aynı verilere göre G7 ülkelerinden İngiltere’nin 18,9 milyar dolar, ABD’nin 9,6 milyar dolar, Japonya’nın 4.6 milyar dolar ve Kanada’nın ise 2.9 milyar dolar tutarında Rusya’da yatırım veya varlığı bulunuyor.

AB ülkesi olmayan İsviçre’nin 28,56 milyar dolar, Norveç 139 milyon dolar, Avustralya ise yine aynı verilere göre 683 milyon dolarlık Rusya’da yatırım veya varlığa sahip.

Rusya’nın varlıklarının Ukrayna’nın inşası için kullanılması kolay mı?

Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgalinin ardından ABD’nin başını çektiği Batı ülkeleri, Rusya’nın yurt dışındaki merkez bankalarında bulunan yaklaşık 300 milyar dolarını dondurdu.

Bazı Batı ülkelerinin Rusya’nın yurt dışında dondurulan varlıklarının Ukrayna’nın inşası için kullanılması üzerinde çalıştıkları biliniyor.

Ukrayna’nın da bu yöndeki sürekli çağrılarına rağmen Avrupalı finans çevreleri, “daha sonraki uygulamalar için olumsuz emsal teşkil edeceği, ABD dolarını gereğinden fazla güçlendireceği ve üçüncü dünya ülkelerinin Avrupa bankacılık sistemini ‘güvenli liman’ görme eğilimine darbe vuracağı” gerekçesiyle bunun gerçekleşmesinin zor olacağı uyarısında bulunuyor.

Gazeteci* Zhanna Agalakova

***

Zhanna Leonidovna Agalakova, 6 Aralık 1965, Kirov doğumlu bir Rus gazeteci, özel muhabir ve televizyon haber sunucusu. Moskova Devlet Üniversitesi (1991) mezunu. 1992’de Agalakova, RİA Novosti haber ajansının dedikodu muhabiri oldu. 1996’dan itibaren NTV (Rusya) kanalında yayın yaptı. 2002’de TEFİ Ödülü’ne aday gösterildi ve 2006’da “Anavata Liyakat İçin” Nişanı Madalyası ile ödüllendirildi. Ekim 1999’da , Novosti’nin (“Haberler”) gündüz ve akşam yayınlarının yanı sıra ana akşam haber programı Vremya’yı sunan Channel One Russia’ya katıldı. Mayıs 2000’de Stockholm’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Rus profesyonel jüri oylamasının sonuçlarını açıkladı . 2000-2002 yılları arasında Vladimir Posner ile birlikte Vremena adlı televizyon programını sundu .Eylül 2005’te Agalakova, Channel One Rusya’nın Paris’teki kendi muhabiri yaptı ve Ocak 2013’ten Ağustos 2019’a kadar istasyonun New York’taki özel muhabiri oldu. Ağustos 2019’dan itibaren tekrar Paris’te çalıştı ve Mart 2021’den bu yana diğer Avrupa ülkelerindeki etkinlikleri haber yapma konusunda uzmanlaştı.Anagakova’nın Channel One Russia ile ilgili son raporu 17 Şubat 2022’de çıktı. 3 Mart 2022’de kanaldan istifasını sundu ve iki hafta sonra 17 Mart 2022’de kanaldan resmen ayrıldı. Rusya Ukrayna’yı işgal etti ve Rus televizyonunun Kremlin propagandası yapmak için kullanıldığına  inandığını söyledi . BBC tarafından yayınlanan bir röportajında Agalakova, Rus televizyonunu izleyicilerinin ‘beyinlerini yıkamak’ olarak nitelendirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.