ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Maziden atiye; Türk Polis Teşkilatı

Maziden atiye; Türk Polis Teşkilatı
16 Nisan 2024
8
A+
A-

* İnsanlar bir arada yaşamaya ihtiyaç duyan varlıklardır. Bu ihtiyaç psikolojik olduğu kadar sosyal ve iktisadî bir gereksinimdir.

* İnsanlık tarihi boyunca toplum düzenini ve güvenliğini tesis etmek için devletler kurulmuş, kurallar koyulmuş ve bu kurallara uyma zorunluluğu getirilmiştir.

UHA / İnternational News Agency

Bu düğümü kim çözer? - Hacer Haniç - Köşe Yazıları - TV100tv100 köşe yazarı Hacer HANİÇ, “Maziden atiye; Türk Polis Teşkilatı” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, İnsanın aynı zamanda yoldan çıkmaya, suç işlemeye meyilli olduğunu, İnsanın başıboş, kendi haline bırakılırsa birbirine zarar vermeye başladığına dile getiriyor.

Bu yüzden düzeni ve güvenliği sağlamanın, devletin en başta gelen görevleri arasında yer aldığına vurgu yapan HANİÇ, “Eski Türklerde kamu düzeni ve güvenliği belli yasalara uygun olarak yürütülmüş, suçların önlenmesi kadar işlenen suçlarda suçluların yakalanmasına da önem verilmiştir. Dolayısıyla askeri teşkilat içinde faaliyet gösteren Polis Teşkilatı Türk tarihi ile başlamıştır” diyor.

Yazarı Hacer HANİÇ yazısında, Türk Polis Teşkilatı’nın modern anlamda 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul’da kurulduğunu ve günümüzde İçişleri Bakanlığına bağlı bir genel müdürlük olan Polis Teşkilatı’nın, merkezde daire başkanlıkları, taşrada ise il ve ilçe emniyet müdürlükleri şeklinde örgütlendiğini hatırlatıyor.

“Savaş ve milli mücadele döneminden geçtikten sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti, kadroları yetersiz zayıf bir polis teşkilatına sahipti” diyen HANİÇ,  şunları ifade ediyor:

“O yıllarda Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, polis teşkilatına çok önem vermiş ve iyi bir polisin nasıl olması gerektiğini şu sözleriyle ifade etmişti:

Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların Türk Polis Teşkilatı'nın tarihi - Yeni Kirazkarşısındadır.(1929). Polis, kanun adamıdır. Ona her zaman saygı göstermeli ve itaat etmelidir. Polis, asker kadar disiplinli, hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır.(1934)”

Polisliğin hem ruhsal hem fiziksel anlamda yıpratıcı bir meslek olduğuna da dikkat çeken tv100 köşe yazarı Hacer HANİÇ, “Polislik mesleğini seçenlerin; ruhsal ve fiziksel yönlerinin gelişmiş olması mecburidir. Polislerin halkla ilişkileri kuvvetli, insanların duygularını anlayabilen, dengeli, uyumlu, dikkatli, disiplinli, meslek ahlakına bağlı, vicdanlı, prensip ve sorumluluk sahibi olması gerekir” diyor.

HANİÇ yazısında, “Polislik saygın ve onurlu bir meslektir, bundan dolayı gençlerimiz özellikle polis olmak isterler. Polis olduktan sonra birçok sorunla karşılaştıklarını görüyor, duyuyoruz. Yoğun iş temposu, fazla mesai, baskı, yıldırma, mobbing, tehdit, hakaret, darp ve bitkinlik, tükenmişlik sendromu gibi şikâyetler söz konusu olabiliyor. Bilhassa disiplin gerektiren polislik gibi mesleklerde amir memur, ast üst ilişkisi ego ve egoist kişilik bozukluğu ihtimalini doğurabiliyor” şeklinde aktarıyor.

Türk Polis Teşkilatı kuruluşunun 178'inci yılını kutluyor - Lodoshaber.Com“Amirleri ve ekip arkadaşları yetki sınırlarını aşmayan, bilinçli ve vicdanlı olan polis memurları huzurlu ve mutlu bir ortamda görevlerini yapma imkânı yakalıyor” diyen Hacer HANİÇ, “Aksi durumda eziyete dönüşen intihara kadar götüren kötü hadiseler yaşanabiliyor. Özelikle amirlere bu noktada çok büyük sorumluluk düşüyor. Amirler, emrinde görev yapan polis memurlarını sahiplenmeli, koruyup kollamalı, şahsiyetiyle örnek olmalı…” diyor.

Doğru iletişim ve takım ruhuyla, birlikte yönetme anlayışı moral faktörüyle birleşince polislerin çok daha etkin ve memnuniyet verici hizmetler yürüteceğini ve dolayısıyla bu motivasyonun halka hizmete en güzel şekilde yansıyacağının da açık olduğunun altını çizen HANİÇ, şöyle devam ediyor:

“Polislerin aile hayatında da zorluklar yaşıyor. Düzensiz çalışma saatleri, belirsizlik, fazla mesai, izin sorunu, sendikal haklarının olmaması, mesleğim elimden alınır kaygısı, stres, yorgunluk üzerine eşlerin durumu idare edememesi ciddi boşanmalarla sonuçlanıyor…

Bu yazımda köklü bir geçmişe sahip Polis Polis Haftası kutlama mesajları: Polis Teşkilatı'nın 178. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV HaberTeşkilatı mensuplarımızın sorunlarına değinmek istedim.  Polislerimize yapılan her haksızlık, her saygısızlık milleti karşısında bulur. Polis Teşkilatı içinde yaşanan sorunların giderilmesi için bazı düzenlemeler ivedilikle hayata geçirilmeli”.

tv100 köşe yazarı Hacer HANİÇ, “Maziden atiye; Türk Polis Teşkilatı” başlığıyla kaleme aldığı yazısını şu sözlerle noktalıyor:

“Canını tehlikeye atarak gerek yurt içinde, gerek yurt dışında gece gündüz fedakârca görev yapan Türk Polis Teşkilatı, 10 Nisan 1845’ten buyana ülkemizde huzur ve düzeni sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Milletimiz, bağrından çıkan Türk Polis Teşkilatına her daim destek vermiş ve yanında yer almıştır, almaya da devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti devletimizin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, huzur ve asayişi temin etmek, suç işlenmesini önlemek, suçluları adalete teslim etmek gibi önemli görevleri başarıyla yerine getiren Türk Polis Teşkilatı’mızın 179. kuruluş yıl dönümünü ve Polis Haftası’nı kutluyorum. Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum… ”

***

Yazar hakkında

Hacer Haniç, Güncel Konular, Siyaset – Politika, Türkiye Siyaseti kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Hacer Haniç 1981 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne devam etti. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde eğitim hayatını sürdürmektedir. Çeşitli medya akademilerinde gazetecilik, spikerlik-sunuculuk eğitimleri aldı. Yerel sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yapmakta ve siyasi sosyal alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir. Evlidir, Emin Faruk ve Furkan’ın annesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.