ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Maliki, Sudani’yi hedef alacak bir seçim yasası hazırlıyor

Maliki, Sudani’yi hedef alacak bir seçim yasası hazırlıyor
11 Mart 2024
8
A+
A-

Irak eski Başbakanı Nuri El Maliki’nin, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani’nin bir sonraki parlamentoda şansını azaltma amacıyla bazı değişiklikler içeren yeni bir seçim yasası hazırladığı bildirildi.

UHA / İnternational News Agency

UHA Haber’in Şarkul Avsat kaynaklı haberine göre, kaynaklar, Irak eski Başbakanı Nuri El Maliki’nin, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani’nin bir sonraki parlamentoda şansını azaltma amacıyla bazı değişiklikler içeren yeni bir seçim yasası hazırladığı bildirildi.

Kaynaklara göre, Maliki’nin düşündüğü değişiklikler, Koordinasyon Çerçevesi güçlerinin ağırlıklarını önceden belirlemek ve Şii bir müttefikin daha fazla sayıda sandalye kazanmasını önlemeyi amaçlıyor.

Maliki, seçimler için ülkede 10’u Bağdat’ta olmak üzere, 50 seçim bölgesine bölünmesini öneriyor.

Kaynaklara göre, yeni yasa seçimlerde bizzat Maliki’ye de zarar verebilir. Ancak Maliki, Sudani gibi Şii tarafların, ‘hesaplanmış çizgileri aşmasını’ engellemenin başka bir yolunu bulamadı.

Koordinasyon Çerçevesi tarafından geçen ay hazırlanan bir iç çalışmada, Sudani’nin yerel seçimlerdeki verilere dayanarak, yaklaşık 60 sandalye kazanabileceği ortaya çıktı.

Maliki’nin seçim yasasındaki değişiklik ise, yalnızca 4 sandalye kazanılmasını öngörüyor.

Koordinasyon Çerçevesi’ndeki hiçbir Şii parti, şu ana kadar Maliki’nin formülüne karşı çıkma girişiminde bulunmadı.

Bir kaynak, Sudani’yi destekleyen Şii grup Asaib Ehlil Hak’ın şu anda siyasi kaderi hakkında endişelenmediğini, çünkü siyasi ve güvenlik kaygıları olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Maliki’nin şu anda zor görünen söz konusu değişikliğin Irak parlamentosundan geçmesi karşılığında, Sünni ve Kürt güçlere ‘bazı teklifler’ sunmaya hazır olduğunu bildirdi.

Maliki’nin teklifleri, Federal Mahkeme’nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile yaşadığı krize ve Sünnilerin Meclis Başkanlığı pozisyonu konusunda yaşadığı anlaşmazlığa son verebilir. (Şarkul Avsat)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.