ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Malatya’da kayısı çekirdeği ihracatı ilk çeyrekte 5 milyon 198 bin dolara ulaştı

Malatya’da kayısı çekirdeği ihracatı ilk çeyrekte 5 milyon 198 bin dolara ulaştı
3 Mayıs 2022
1.099
A+
A-

MALATYA – UHA HABER / Malatya’da, her yıl kayısı yaş kayısının yanı sıra çekirdeği de yurt dışına ihraç ediliyor.

Malatya Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’nın Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan’dan edindiği bilgiye göre, bu yılın ilk çeyreğinde tescilli kayısı çekirdeği ihracatı gerçekleştirildi.

MTB Başkanı Ramazan Özcan" İçin Haber Sonuçları Listeleniyor - Diyadinnet

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan

Başkan Ramazan Özcan, en fazla ihracat yapılan ülkenin Almanya olduğunu belirterek, bu yıl elde edilen gelirin geçen yılın aynı dönemine göre 2 kattan fazla artış göstererek, 5 milyon 198 bin dolara ulaştığını açıkladı.

Kayısının hem meyvesinin hem de çekirdeğinin ülkeye önemli miktarda döviz kazandıran ihracat ürünü olduğuna dikkat çeken Özcan, Malatya’da kuru kayısı ihracatına paralel olarak kayısı çekiği ihracatının da gerçekleştirildiğini ve çekirdeğin yurt dışında kendi pazarını oluşturduğunun altını çizdi.

Kayısı çekirdeğinden 17,6 milyon dolar gelir

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Özcan, kayısı çekirdeği ihracatının önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da devam ettiğini belirterek, bu yılın ilk çeyreğinde bin 220 ton çekirdek ihraç ederek 5 milyon 198 bin dolar ülke ekonomisine gelir sağladıklarını ve kuru kayısıda da olduğu gibi çekirdekte de geçen yılın aynı dönemine göre ihracattan elde edilen gelirin yaklaşık 2 kattan fazla arttığını açıkladı.

En fazla ihracat Almanya’ya

Başkanı Özcan, geçen yılın aynı döneminde 942 ton ihracata karşılık 2 milyon 426 bin dolar gelir elde edildiğini hatırlatarak, geçen yılın ilk çeyreğinde ton bazlı ihracat ortalamasının 2 bin 585 dolarken, bu yılın aynı döneminde ise ortalama ihracat rakamının 4 bin 260 dolar gerçekleştiğini ifade etti.

Kuruyemiş Çiğ - Armağan Kuruyemiş Kayısı Çekirdek İçi

Bunun Türkiye ve Malatya için çok önemli bir gelişme olduğuna vurgu yapan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Malatya Ticaret Borsası olarak dolar bazında ihracatımız arttığı dile getirdi.

Başkanı Özcan, bugüne kadar en fazla kayısı çekirdeği ihracatı yaptıkları ilk üç ülkenin Almanya, İtalya ve Çin olduğunu belirterek, özellikle geçen yılın tamamında Almanya’ya 2 bin 30 ton, İtalya’ya bin 790 ton ve Çin’e ise 290 ton ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Malatya'da kayısıda don riski devam ediyor haberi

Yaşanan zirai don kayısıda hasara neden oldu

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Özcan, dünyada küresel anlamda gıda sektöründe de yaşanan krize de değinerek,  bunun Türkiye’ye de önemli yansımalarının olduğunu dile getirdi.

Başkanı Özcan, bu yıl Mayıs ve haziran aylarında kayısı çekirdeği ihracatının geçen yılla aynı şekilde devam etmesini beklediklerini belirterek, özellikle ihracat miktarının aynı bile olsa elde edilecek gelirde artış beklediklerini aktardı.

Öte yandan bölgede 13 Nisan’ı 14’üne bağlayan gece zirai don yaşandığını ve bunun da kayısıda önemli miktarda hasara yol açtığını hatırlatan Başkan Ramazan Özcan, bu don olayının bu yıl rekoltede önemli bir düşüş meydana getireceğini, bunun da önümüzdeki günlerde çekirdek fiyatlarına ve ihracat rakamlarına yansımasının görüleceğini kaydetti.

[UHA Haber Ajansı, 03 Nisan 2022]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.