ref: refs/heads/v3.0
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Lefkoşa’dan ‘KKTC’ Mektup Var!

Lefkoşa’dan ‘KKTC’ Mektup Var!
12 Nisan 2023
108
A+
A-

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’ndan Haber ve Yayın Koordinatörü Veysel KAVRAYAN, ‘Lefkoşa’dan ‘KKTC’ Mektup Var!’ Haber Bülteni’nde geçtiğimiz ve bu hafta  Leşkoşa’da öne çıkan haberleri siz değerli okurlar için derledi.

İşte Veysel KAVRAYAN’ın ‘Lefkoşa’dan ‘KKTC’ Mektup Var!’ Haber Bülteninde yer alan haberler:

Cumhurbaşkanı Tatar’dan gençlere çevreye duyarlılık mesajı: “Yenilenebilir enerjiye geçmek önemli bir adımdır”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, okul ziyaretleri yaparak gençlerle sohbet buluşmalarına bu sabah, Necat British College Lefkoşa ile devam etti. Cumhurbaşkanı Tatar’a ziyareti sırasında Millî Eğitim Bakanlığı Genel Ortaöğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ı öğrenciler yanında Okul Direktörleri Nilay Necat ile Selen Necat ve Ortaokul-Lise Koordinatörü İdil Akçal Ortaokul-Lise Müdürü Sevin Aksay, Ortaokul-Lise Müdür Muavini Kaan Hürelli, Anaokul- İlkokul Koordinatörü Sevgi Konaç ve İlkokul Müdürü Hatice Ertepınar karşıladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, gençlere İngilizce olarak yaptığı konuşmada, Lefkoşa’da uluslararası bir okul olan NBC’nin çok iyi bir eğitim vermekte olduğunu görmekten gurur duyduğunu belirterek, okulun kurucusu Nejat ailesi ve eğitime emek verenleri tebrik etti.

“Dostluk, saygı ve özgüven…”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gençlere kişisel gelişimlerine yönelik olarak yeteneklerini değerlendirerek çalışmaları ve sosyal aktivitelere önem vermeleri tavsiyesinde bulundu.
Dostluk, saygı, özgüven vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, okul sonrası da eğitimin süreceğini belirterek yaşam boyu eğitime değindi ve teknolojideki gelişmeleri takip etmenin günümüzde çok önemli olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Tatar’dan yenilenebilir enerji vurgusu 

Gençlere bilgiye erişim sağlamaları ve kendi değerlendirmelerini yapabilmeleri gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, küresel ısınma nedeniyle dünyanın büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını ve çevreyi korumaya önem vermek gerektiğini söyledi ve fosil yakıt yerine yenilenebilir enerjiye geçmenin çevreyi korumak adına önemli bir adım olabileceğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar, gençlerin sorularını cevapladı

Kıbrıs Türk halkının yıllardır bağımsızlığı için verdiği mücadeleye de değinen Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin gelişmesine yönelik yürütülen projelere de değindi. Gençlerin sordukları sorularla, ülkedeki yangın alanlarının ıslah edilmesi, KKTC’nin tanıtılması için yapılan çalışmalar, Cumhurbaşkanı Tatar’ın üniversite eğitiminin kariyerine katkısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün yörüngeye gönderdiği yeni uydunun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından faydaları konularında da görüşlerini paylaştı.

Değerli okurlar, bu haberimiz de yine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, geçtiğimiz hafta içerisinde gerçekleştirdiği Yeni İskele Bekirpaşa Lisesi ve Değirmenlik Lisesi ziyaretlerinin ardından, şimdi de Yeni Erenköy Lisesi ve Karpaz Meslek Lisesi ile “Gençlerle Sohbet” programlarıyla ilgili olacak.

Ülkenin her köşesindeki gençlerle devam eden “Gençlerle Sohbet” toplantılarında bu kez de Yeni İskele, Mesarya ve Karpaz bölgesindeki gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tatar, yoğun programı içinde gençlere de vakit ayırarak onlarla bir araya geldi.

Beraberindeki, Orta Eğitim Dairesi Müdürü Cengiz Uzun ile birlikte İskele Bekirpaşa Lisesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, öğrenci konseyi ve Okul Müdür Vekili Sıdıka Aktu tarafından karşılandı.

Okul öğrencileri ile sohbetinde, hayatın çok çabuk geçtiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “insanın en hatırı sayılan arkadaşlarını, okul yıllarında” edindiğini belirterek bu arkadaşlık ve dostluğun, gençlerin hayatı boyunca çok değerli olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, öğrencilerin derslere önem vermesi gerektiği gibi spor, müzik, sanat, kültür ve sosyal faaliyetlerle güçlü olabilmenin, gençlerin ilerideki kariyerlerinde ve toplum içindeki pozisyonlarına büyük katkısı olacağını belirtti.

“Bu devlete, bu ülkeye sarılarak bu ülkeyi severek…”

Bir süre sonra bugünün gençlerinin bu ülkeyi yöneten kişiler olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar bu devlete, bu ülkeye sarılarak bu ülkeyi severek çalışmanın en büyük nimet olduğunu belirtti. Gençlerin merak ettiği konulardaki sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Tatar, ardından okuldaki yabancı kökenli öğrencilerle de sohbet ederek gençlerle fotoğraf çektirdi.
Değirmenlik Lisesi ziyaretinde ise yine okul kaptanı, öğrenci konseyi ile Okul Müdürü Hale Günay tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Tatar, öğrenciler tarafından zeytin dalı ile tütsülendi. Bir süre okul öğretmenleri ve personeli ile sohbet eden Cumhurbaşkanı Tatar, ardından öğrencilerle bir araya gelerek bir sohbet gerçekleştirdi.

“Birbirinize sevgi, saygı ve muhabbetle yaklaşın”

Toplum içinde güvenilir olmanın, iyi karakter sahibi olmanın ve sözünü tutan bir birey ve güvenilir bir kişi olarak var olmanın önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar gençlere, birbirlerine sevgi, saygı ve muhabbetle yaklaşmalarının değerinden bahsetti. Hayvancılıktan, toplu taşıma sorunlarına kadar çeşitli konularda gençlerden gelen soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Tatar, gençlerden kendilerini geleceğe iyi hazırlayan bireyler olmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, bugün Karpaz bölgesindeydi

Bugün gerçekleştirilen Karpaz bölgesindeki iki ziyarette ise Cumhurbaşkanı Tatar Yeni Erenköy Lisesi ve Karpaz Meslek Lisesi’nden gençlerle bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Tatar, öğrenci konseyleri yanında Yeni Erenköy Lisesi’nde Müdür Mustafa Çırakoğlu ve Karpaz Meslek Lisesi’nde Müdür Cumali Avcı tarafından karşılandı.

“Gelecek gençlerin”

Karpaz bölgesinin doğası ve insanının güzelliğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, Karpaz bölgesinin turizm potansiyelinin önemine dikkat çekerek her iki sohbet toplantısında da hayat boyu eğitimin önemini vurguladı.

Yeni Erenköy Lisesi’nde gençlerle sohbetinde çevreye duyarlı olmanın önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, ülkeyi çok sık dolaşan bir Cumhurbaşkanı olarak okullara yaptığı ziyaretlerin kendisine bambaşka bir mutluluk verdiğini, çünkü gençleri bir arada görmenin umudunu artırdığını ve çok başarılı gençler gördüğünü ifade ederek; “Gelecek onlarındır” dedi.

“Yaşanan 60 yılı geri saramayız…”

Kumyalı köyünde bulunan Karpaz Meslek Lisesi’nde gerçekleştirilen sohbet toplantısında ise üretebilmenin, toplumun değerli bir bireyi olabilmenin, toplumun gelişmesine katkı koyabilmenin ve mutlu olabilmenin, hayatımızın gayesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar; “Gençlere tavsiyem; bu ülkeye, bu cennet vatana sahip çıkmalarıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesine işaret ederek; “Yaşanan 60 yılı geri sarmamız mümkün değildir” dedi. Gençlerin sorduğu bir soru üzerine Ukrayna Savaşı’ndan sonra güzel sözlere değil, jeopolitik gerçeğe bakılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar; “Türkiye’nin garantörlüğü, Kıbrıs Türkü için kırmızı çizgidir. Bu çağda yüz binlerce Ukraynalı ölürken, NATO’su da Amerika’sı da sadece seyirci kaldı” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, ülkenin dört bir yanında gençler, eğitimciler ve halkla bir araya geldi

Ülke genelinde şu ana kadar 16 okulu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, okullarda binlerce gençle yüz yüze görüşüp soru, talep ve önerilerine cevap verdi; eğitimciler ve halka bir araya gelerek onların sorunlarını dinleyip görüşlerini paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı Halk Konseyi çalışmaları kapsamında on birinci toplantı Lefkoşa’da yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Halk Konseyi çalışmaları kapsamında on birinci toplantı Gazimağusa İlçesi Muhtarlar Birliği Yönetim Kurulu’nun katılımıyla Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın başkanlığında gerçekleşti.

Toplantıda, Gazimağusa İlçesi Muhtarlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yeşilleme ile yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinde ve sonrasında, muhtarların büyük bir özveriyle katkı ve yardımlarda bulunduğunu ifade ederken, muhtarlara bu yöndeki çalışmaları için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, seçimle göreve gelen muhtarların sürekli olarak halkla iç içe olduğunu ve saygın bir kurum olan muhtarlığın, yerel yönetimlerde büyük görevler üslendiğini ve devletin önemli bir gücünü oluşturduğunu belirtti.  Muhtarların yaşadığı sorunların bilincinde olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, sorunların çözümü yönünde elinden gelen desteği vereceğini ifade etti.

Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Tatar, Rum-Yunan ikilisinin silahlanma ve gerginlik yaratıcı faaliyetleri, sürekli olarak tırmandırdığına da dikkat çekerken şöyle konuştu;

“Kıbrıs Türk tarafı olarak Kıbrıs’ta adil, sürekli ve sürdürülebilir bir antlaşmadan yanayız. Bunun da yolu, Türkiye’nin garantörlüğünü kaldırmayı, Türk askerini Kıbrıs’tan uzaklaştırmayı ve Kıbrıs Türk halkını azınlık yapmayı hedefleyen federal temele dayalı bir antlaşmadan değil; Anavatan Türkiye’nin de desteklediği, iki eşit egemen devletin varlığına dayalı çözümden geçmektedir. Bu çözüm şekli de Kıbrıs’ın ve bölgenin yararına olacak tek çözüm şeklidir. Kıbrıs’ta en az Rumlar kadar egemeniz ve en az onlar kadar her türlü hakka sahibiz. Devletimizden ve egemenliğimizden vazgeçecek değiliz.”

Londra ziyareti ile temasları hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Tatar, Rum-Yunan gençlerinin düzenlediği çirkin eylemin sadece kendi şahsına yönelik olmadığını, bu çirkin eylemin Kıbrıs Türk halkını hedef aldığını da belirtti ve “Bu tür eylemler beni, ülkemin ve halkımın hak ve çıkarlarını korumaktan vazgeçiremez” dedi.

Toplantıda söz alan muhtarlar, böyle bir toplantıyı düzenlediği için Cumhurbaşkanı Tatar’a teşekkür ederken, desteklerinin her zaman süreceğini de ifade etti.  Muhtarlar yaşadıkları sıkıntı ve sorunları da Cumhurbaşkanı Tatar’a aktardı.

Cumhurbaşkanlığı Halk Konseyi’nin oluşumuna yönelik olarak belirlenen program dahilinde, önümüzdeki günlerde de toplantılar devam edecek.

***

VI. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları kongresi başlıyor

Gazeteci* Veysel KAVRAYAN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.