enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Lavrov: AB rekor bir oranda askeri örgüt haline geldi, NATO ile arasında çok az bir fark kaldı

Lavrov: AB rekor bir oranda askeri örgüt haline geldi, NATO ile arasında çok az bir fark kaldı
27 Nisan 2023
597
A+
A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Birliği’nin (AB) “rekor bir oranda askeri örgüt haline geldiğini” iddia etti.

UHA / İnternational News Agency (NEW YORK)

Uluslararası Haber Ajansı (UHA)’dan Gazeteci Zhanna Agalakova’nın haberine göre, New York’ta Birleşmiş Milletler merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Lavrov, AB’nin Rusya’yı kuşatma hedefinin giderek daha saldırgan hale geldiğini ve artık AB ile NATO arasında “çok az fark” kaldığı görüşünü dile getirdi.

Lavrov’un üstü kapalı eleştirdiği NATO ile AB arasında Brüksel’de ocak ayında imzalanan “stratejik ortaklık” bildirisinde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, “Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik çok büyük bir tehdit” olarak eleştirilirken, AB-NATO arasında daha yakın işbirliği çağrısında bulunuluyor.

Bununla birlikte bu bildiriyle NATO’nun AB’nin güvenliğini garanti altına alacağı görüşüne yer verilmiyor.

NATO’nun genişlemesine ilişkin ise Lavrov, ittifakın Rusya’yı parçalamaya çalıştığını ancak bu çabanın ülkesini daha da güçlendirdiğini savundu.

Lavrov, NATO’nun genişlemesinin Rusya’nın güvenliğini tehdit ettiğini dile getirdi.

“Rusya’ya NATO’nun yeni üye kabul etmeyeceği sözü verildi”

Rusya’ya çeşitli ortamlarda ve zamanlarda NATO’ya yeni üye kabul edilmeyeceği sözü verildiğini kaydeden Lavrov, “Bunların hepsinin bir yalan olduğu ortaya çıktı.” dedi.

“NATO’nun genişleme konusunda bir yerde durma niyeti hiç olmadı” diyen Lavrov, “İsveç ve Finlandiya, NATO askeri tatbikatlarına ve NATO üyeleri ile tarafsız devletlerin askeri programlarını uyumlu hale getirmeyi hedefleyen diğer faaliyetlere giderek daha fazla katılıyorlardı.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın NATO üyeliğine ilişkin ise Lavrov, ülkenin AB üyesi olması halinde üyelik kriterlerinin ne kadar önemsiz olduğunun görüleceğini ifade ederek bunun bir “jeopolitik oyun” olduğunu iddia etti.

Lavrov, Ukrayna’nın AB üyesi olması halinde NATO’ya da kabul edilebileceğine işaret etti.

Lavrov: “Tahıl Koridoru Anlaşması’na yönelik çabalar sonuç vermiş değil”

Lavrov, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili Birleşmiş Milletlerin (BM) çalışmalar yürüttüğünü ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar hakkında anlaşma sağlamaya çalıştığını belirterek “Ancak Tahıl Koridoru Anlaşması’na yönelik çabalar sonuç vermiş değil.” dedi.

Sudan’da Wagner grubunun etkin olup olmadığına ilişkin soruya ise Lavrov, Wagner’in bağımsız bir askeri şirket olduğu, Batı ülkelerinin de benzer şirketleri bulunduğu yanıtını verdi. Lavrov, ülkelerin bu şirketin hizmetinden yararlanmak istediğinde yararlandıklarını ifade etti.

Lavrov, Sudan’daki çatışmalara ilişkin de insanların ölmesinin üzücü olduğunu, durumu yakından takip ettiklerini belirterek Sudan’ın geçmişine bakıldığında ABD’nin bölünmeyi desteklediğinin görüldüğünü kaydetti.

Gazeteci* Zhanna Agalakova

***

Zhanna Leonidovna Agalakova, 6 Aralık 1965, Kirov doğumlu bir Rus gazeteci, özel muhabir ve televizyon haber sunucusu. Moskova Devlet Üniversitesi (1991) mezunu. 1992’de Agalakova, RİA Novosti haber ajansının dedikodu muhabiri oldu. 1996’dan itibaren NTV (Rusya) kanalında yayın yaptı. 2002’de TEFİ Ödülü’ne aday gösterildi ve 2006’da “Anavata Liyakat İçin” Nişanı Madalyası ile ödüllendirildi. Ekim 1999’da , Novosti’nin (“Haberler”) gündüz ve akşam yayınlarının yanı sıra ana akşam haber programı Vremya’yı sunan Channel One Russia’ya katıldı. Mayıs 2000’de Stockholm’de düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Rus profesyonel jüri oylamasının sonuçlarını açıkladı . 2000-2002 yılları arasında Vladimir Posner ile birlikte Vremena adlı televizyon programını sundu .Eylül 2005’te Agalakova, Channel One Rusya’nın Paris’teki kendi muhabiri yaptı ve Ocak 2013’ten Ağustos 2019’a kadar istasyonun New York’taki özel muhabiri oldu. Ağustos 2019’dan itibaren tekrar Paris’te çalıştı ve Mart 2021’den bu yana diğer Avrupa ülkelerindeki etkinlikleri haber yapma konusunda uzmanlaştı.Anagakova’nın Channel One Russia ile ilgili son raporu 17 Şubat 2022’de çıktı. 3 Mart 2022’de kanaldan istifasını sundu ve iki hafta sonra 17 Mart 2022’de kanaldan resmen ayrıldı. Rusya Ukrayna’yı işgal etti ve Rus televizyonunun Kremlin propagandası yapmak için kullanıldığına  inandığını söyledi . BBC tarafından yayınlanan bir röportajında Agalakova, Rus televizyonunu izleyicilerinin ‘beyinlerini yıkamak’ olarak nitelendirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.