enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
8,1239
EURO
9,7143
ALTIN
456,04
BIST
1.378
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
16°C
İstanbul
16°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Sağanak Yağışlı
20°C
Perşembe Yağışlı
13°C
Cuma Parçalı Bulutlu
14°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
15°C

Küresel planda 28 Şubat darbesinin içeriği

Küresel planda 28 Şubat darbesinin içeriği
REKLAM ALANI
03.03.2021
0
A+
A-

UHA HABER /  İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu,  28 Şubat darbesinin siyasete müdahalesinin, başörtü yasaklarıyla, fişlemelerle yaptığı zulmün üzerinden 24 yıl geçtiğini  hatırlatarak, “Milyonlarca mağdur üretti. Gençler eğitim hakkından mahrum bırakıldı. İnsanlar işlerinden oldu. İnsanları etiketleyerek, fişlemeler yaparak, tüm kurumlarda bilhassa da Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) alan çalışması yapıldı” dedi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, ‘Küresel planda 28 Şubat darbesinin içeriği‘ konusunda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, Samimi Müslümanlara yönelik, mütedeyyin subayların, kimisinin eşleri başörtülü diye kimisinin namaz kılıyor diye fişlemelere maruz bırakıldığını ve  bu çabanın aslında bir alan açma çalışması olduğuna dikkat çekti.

“Bir büyük şer projesinin önemli bir parçasıydı” diyen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, hazırlanan mizansenlerle Fadime Şahin, Ali Kalkancı, Müslüm Gündüz gibi isimlerin kullanılarak sahneye konduğunu, günlerce görsel ve yazılı medyanın bu isimler üzerinden yayınlar yaptığını ifade etti.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, TSK komuta kademesinin diline irtica kavramı dolandığını irtica PKK’dan tehlikeli diyecek kadar, boyut kazandığını, buna dayalı sıkıştırmaların peşi sıra gelmeye başladığını ve dönemin gazetelerinin manşetlerine, gerekirse silah bile kullanırıztehditlerinin yerleştirildiğinin altını çizdi.

Büyük projenin görünen, görünmeyen aktörleri ve unsurlarının, bu sürecin hedeflediklerine erişmesi için üzerlerine düşen rolleri yerine getirmenin çabasına giriştiklerini belirten Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Üniversitelerde, medyada, sivil tolum örgütlerinde, vakıflarda, şirketler de ve daha birçok kurum ve kuruluş da birçok aktörün bu sürecin içinde roller aldıklarını söyledi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, TSK içinde cereyan eden gelişmelere bağlı olarak, bir büyük tasfiyenin sağlanarak yerine konumlandırılmak istenenlerin önünü açtıklarını, FETÖ’nün bu sürecin önemli bir aktörü olduğunu, arkasındaki küresel gücün belirlediği rotada yeni bir döneme hazırlandığını, TSK içinde samimi Müslümanlara, dindarlara yönelik tasfiye sürecinde ve aldığı küresel role bağlı olarak alan kazanmanın sürecine girişildiğinin altını çizdi.

“FETÖ elebaşı Gülen merkez medyanın manşetlerinde; “Becermediniz artık bırakın” sözleriyle öne çıkartıldı” diyen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Başbakanlığında Refahyol hükümetine yönelik bu sözleriyle FETÖ, kendisi için uygun iş ikliminin yapılandırıldığının bilgisiyle davranıyor, kendisine açılacak alanın hakkını vermek istiyordu. Zira bir el değiştirme süreci yaşanıyordu” dedi.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, şöyle aktardı:

“Bu süreç; Soğuk Savaş döneminde bazı NATO üyesi ülkelerin içinde konumlandırılan, derin devlet niteliğinde gladyo yapılandırılmasının, Sovyet bloğunun dağılmasından sonra bazı ülkelerde tasfiye edilmesine karar verilirken, Türkiye’de el değiştirmesinin benimsenmesiyle yaşanıyordu.

Bu el değiştirme de FETÖ’nün 40 öncesine uzanan CIA bağına dayanılarak, pozisyon alması, emaneti devralması isteniyordu. Öyle de oldu. Böylece özellikle TSK içinde yeni NATO konsepti kapsamında, FETÖ mensuplarına alan açılmaya başlamıştı.

Bu el değiştirme kararının verilmesinde, Türkiye’nin özellikle İslam coğrafyası içindeki etkisi, rolü hesap ediliyordu. Bu dönemde yeni egemenlik tezleri geliştirilerek sahaya sürülmüştü. Yeni egemenlik projelerine odaklanılıyordu. Yeni seferler tasarlanıyordu. Sovyetler’in dağılmasından sonra ortaya çıkan çok geniş İslam coğrafyası iştah kabartıyordu. Yerinin altına üstü de yeni sömürü düzenine tabi tutulabilecek zengin potansiyelleri vardı. Bu nedenle iştah kabartıyordu. Yeni sömürge planları devreye sokulmalıydı. Bunun için de İslam coğrafyasının üzerine örtü çekilerek, buradan doğabilecek bir reddiyenin önü kesilmeliydi. Bu örtü; terör şiddet, iç karmaşalar, etnik ve mezhepsel çatışmalar olmalıydı”.

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Bu örtünün; İslam’ın işlenmesi gereken cevherinin yani hakka, hukuka, adaleti esas alan, kul hakkına dayalı adalet anlayışının toplumsallaşmasının engellenmesi için tasarlandığını açıkladı.

“Böylece Batı’nın sömürü düzeninin zedelenmemesi sağlanacaktı” diyen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Bu örtünün kapatacağı gerçekler içinde İslam kavramının önüne yapay, sahte sıfatlar eklenmeliydi. Örtünün bir ucuna “radikal İslam” denilerek terörle buluşturulan ve bunun için peydahlanan terör örgütleri yerleştirilirken, diğer ucuna da “ılımlı İslam” kavramı yerleştiriliyordu. CIA laboratuvarlarında üretilen bu kavramlar, aslında İslam kötüdür ama Ilımlısı iyidir denilmek istenerek, onunda ABD tarafından kontrol edileni makbuldür hedefi güdülüyordu” değerlendirmesinde bulundu..

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “FETÖ de bunun için gerekliydi ve önü açılmalıydı. Böylece İslam’ın önüne radikal -ılımlı sıfatlarını takanlar, haçlı emperyalizminin kirli emellerini planlayacaklar ve sömürü düzenlerine karşı İslam’ın reddiyesini engelleyebilmeyi hedefleyeceklerdi. İşte büyük fotoğrafta bu tablo altında, 28 Şubat darbesinin küresel ve ulusal düzeyde kirli, karanlık ilişkiler ağı sonuç almaya çalıştı. Kalıcı başarı elde edemediler… Ama pes de etmediler… Kirli planları biçim değiştirmiş de olsa bugün diri ve canlıdır. Ama biz de her türlü kirli planları bozmaya karşı diri ve canlıyız… Boyun eğmeyeceğiz…” dedi.

11 Eylül'den Sonra ABD'nin Ortadoğu Politikası - (UHA) Uluslararası Haber Ajansı

HABER : Ataner YÜCE & Emekli TRT Muhabiri

[UHA Haber Ajansı, 03 Mart 2021]

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.